bugün

nerelisin sorusuna tek bir kelime ile cevap veremeyen, bir bütünün eşit olmayan parçacıkları!

olurda nerelisin diye sordugnuz biri istanbulluyum cavabını veriyorsa,siz hiç bir şey demeseniz bile gelmişinden geçmişinden bahsedecektir!

*iki ortak arkadasımı birbirleriyle tanıştırırken geçen diyalogtan sonra söze pek bişi kalmıyor...

*x bu y
*y bu x
*oda senin gibi istanbullu
*yaa öylemi nerden?
*bakırkoy
*sen?
*sarıyer
*hadi ya...aslen nerelisin???
istanbul'da dogmus büyümüs ve istanbul türkcesi konusan insandir. bazilari kabul etmese de bu böyledir.
selvi boylum al yazmalım filminde kadir inanır'ın lakabı.

(bkz: gavat istanbullu)
belirli bir aile yapısından ve * orta kesime yakın toplumsal sınıftan ve ihtimalle başka bir yerden gelip birkaç zaman şehirde yaşadıktan sonra, şehrin havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez, birdenbire karakterlerinde ani sapmalar görülen insanlar da istanbullu olarak anılır. ortak özellikleri yapmacık ve umursamaz oluşlarıdır. size güldüklerinde o gülüşten tat yakalayamazsınız. samimiyetler zorlamadır, özensizdir. istanbulluların evlerine izin almadan girilmez, banyoları izinsiz kullanılmaz, samimiyet temelli konuşmalarda samimiyetin kelime anlamı hakkında fikir belirtilmez.
şehir -sebebini bilemediğim bir biçimde- içinde yaşayan insanı kendine yabancılaştırır, aynı anda da kendiyle ilgili soruları bir bir kişinin gözüne sokarak tezat yaratır. güvensizliğin kokusu kişilerin hücrelerine siner hiç çıkmamacasına. kimse gerçek dost olamaz, kimse kimsenin derdini sormaz ve bunun gibi binlerce olumsuzluk sayılabilir bu şehirde yaşayan insanların ilgilenmesi gereken. ama hiçbir haklı sebep onları haklı yapmaz.. istanbullu olmak bir yaşam tarzının, * daha önceki hayatına tecavüz etmesi demek olmamalıdır. kimse nereden gelip nereye gittiğini unutmamalıdır..
temelde; yere çöp atan, denize işeyen, "sıçan" "hayvanlar"ın asla içine dahil olamayacakları kategori.

aslen istanbullu olması gerekmez zannımca, bir insanın kendisini istanbullu hissedebilmesi için. bu şehirde yaşıyorsa bu şehri sevmek zorundadır. şehri sevmemek, orada yaşam sürmeye çalışan diğer insanlara hayatı dar etmek anlamına gelmemektedir.

hiç bir "insan kılığındaki hayvanın", yere izmarit, pet şişe, kola kutusu, kağıt atmaya hakkı yoktur. olamaz.

istanbullu olmak belki de bunu gerektirir. *
Eskiden istanbulluyum deyince bir havası vardı şimdi o efsun kaybolmuş.

istanbulluluktan çıktı memleket kozmo-metropolden karma bir şehire döndü.
kadir inanır ın selvi boylum al yazmalım filminde ki lakabı.
(bkz: ben istanbulluyum)
(bkz: kadir topbaş değil)
olabilmesi bir kültür, olanı - kalanı çok az, "olmanın" başkalığı.
istanbul'u seven ve medeniyetin beşiklerinden olqn bu en şehir şehire, muhtemelen bir daha görmeyeceği insanlara gösterdiği saygı, nezaket ve hüsn-ü niyet ile değer veren kişi.
11 ay kole gibi calisip, 2 hafta tatil yaptiklari yerler var. Sohbet esnasinda " ay bu sene bodrum bir harikaydi." " vallahi buralar cennet." Falan derler.
Sonra da yere goge sigdiramadiklari yerler yanarken siktir ettim 2 tas su dokmeyi falan, gecenin bir vakti sehir merkezinde 120 km hizla topuklarlar.
Ebelerine kadar yolu var. Insanlarin pandemiden beli bukulmus, ustune bir de yangin vurmus. Seneye gelin de birayi minimum 50 kagittan kitleyelim size. Sonra instaya atar " ay bu ne pahalilik." Dersiniz.
Amk comarlari. Asil comar sizsiniz.
babası istanbul'da doğmuş birisi bile ben istanbulluyum diyemediği ortamda kullanılması zor olan ifade. ulan babam da istanbul doğumlu ben de istanbul doğumluyum yine istanbulluyum diyemiyorum onu anlamadım.
gerçek istanbullu doğup büyüdüğü semtin adını telafuz eder genelde.
10 istanbullu'dan 9'una nerelisiniz diye sorsanız; istanbulluyum ama aslen .....'dan gelmişiz gibi bir cevapla karşılaşabilirsiniz.
memleketi istanbul olan.