1. 1.
  otomotiv sektörü için yazılmış kalite spesifikasyonlrını içeren sistemdir. iso 9001 kalite yönetim sisteminin tüm zorunluluklarını içerdiği gibi bu sisteme ek zorunlu şartlar getirmiştir. .
  ... deeplydisturbed
 2. 2.
  otomotiv sektörü için değil, sadece otomotiv yan sanayileri için yazılmış standarttır.
  ana sanayiler, yani mesela renault, bmw, toyota vb. bu standarttan muaftır.
  ancak; onlara parça veren yan sanayilerden bu standartla belgelendirilmelerini isterler.
  zaten ana sanayilerinin birleşerek yan sanayileri için geliştirdiği bir standarttır bu.
  bunun mantalitesi ise şudur:
  bu standart ile ana sanayi yan sanayiden gelen parçalara giriş kalite uygulamayı bırakır. zira bu standarta sahip yan sanayilerin , müşteri özel isteklerini de sağladıktan sonra artık düzgün parça ürettiği varsayılır.
  imalatçıların verdiği parçalar direkt giriş kalite uygulanmadan araç üzerine takılır.
  ama mesela bir renault üzerine takılmış parçada hata olduğu zaman; arabayı alan son kullanıcı, yani siz yada ben bunun hangi yan sanayiden geldiğini bilmeyiz, sadece "abi renault araba aldım bozuk çıktı" deriz.
  yani o tedarikçinin hatası ana sanayi imajına zarar verir. o yüzden ana sanayi kendisine 16949 uygulatmaz, "benim hatam zaten benim marka imajıma mal oluyor, ben bu konuda hassasım yeterince, ama senin hatan da bana mal oluyor, bu yüzden benden bile iyi olacaksın" der. iso ts 16949 uygulatır.

  ek bilgi: iso 9001'e istinaden çok daha fazla isteği vardır, bu standartın yanında iso 9001 hava civadır. zaten 9001 yeterli görülmediğinden otomotiv için geliştirilmiş bir standarttır. ha otomotiv yan sanayi değilseniz zaten 9001 işinizi yeterince görür. zira işin içinde "insan hayatı" yoktur.
  ... atgmuls
 3. 3.
  otomotiv sektorune yonelik kalite yonetim sistemi. Aranızda bunun egitimini almıs kalite muhendisligi yapan biri varsa beni aydınlatsın.
  1 ... lagertha
 4. 4.
  ISO/TS 16949:2009 standardı (önceki şekliyle ISO/TS 16949:2002), dünyanın lider imalatçıları ve ticari kurumlarından oluşan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından geliştirilmiş olan dünya çapında bir standarttır. Tasarım, geliştirme, üretim ve gerektiğinde otomotivle ilgili ürünlerin montaj ve hizmetine yönelik gereklilikleri belirleyen bir kalite yönetim sistemidir (QMS).

  ISO/TS 16949, AVSQ (italya), EAQF (Fransa), VDA6 (Almanya) ve QS-9000 (ABD) gibi çeşitli bölgesel ve ulusal otomotiv standartları ile ISO 9001’in kalite yönetim prensiplerini tek bir standart altında toplar.

  Otomotiv endüstrisi Kalite Yönetim Sistemi (QMS), otomotiv veya yedek parçalarının imalatını gerçekleştirdiğiniz her yerde, kurumunuzun dünya çapındaki sahalarına uygulanabilir. ISO/TS 16949 standardı, imalatı, ana ürünlerin , yedek parçalarının, montaj işlemi ,kaynaklama ve boyamanın yapılışı veya fabrikasyonu olarak tanımlar. Binek Arabaları, Hafif Ticari Araçlar, Ağır Kamyonlar, Otobüsler, Motosikletler otomotiv kapsamına girerken, Endüstriyel, Tarımsal ve Yollarda Kullanılması Yasak Olan Araçlar (Maden, Ormancılık, inşaat) bu kapsamın dışında kalmaktadır.

  bir not: standartın pdf formatında sahibi olan kişi ya da kişilerin mesajlarını beklemekteyim pek ümitli olmasamda.
  2 ... bana abi deme asuman
 5. 5.
  Bu hafta denetminden geçeceğimiz standart, satın alma ayağında ne oluyor, ne inceliyorlar bende bilmiyorum. inşallah bir yamukluk olmaz.
  ... siyah karga