bugün

(bkz: beyin noksanlığı)
düşünme ve araştırmanın yasak olması, insanın kendi dininden şüphe duyduğunda dinden çıkması, e abi insan bu şüphe duyabilir, insan sonuçta, kendi kardeşinden, annesinden vs şüphe duyabilen bir varlık, ama gel gor ki insan kendi dininden şüphe duyamaz yoksa iman gider, cok saçma.
(bkz: he yav he)
yaklaşık 2 yıldır arayıp, heh tam buldum dediğimde yine imanıma yenik düşmemle sonuçlanan hede.

-erkeğin bir şekilde kadına olan üstünlüğünü(fiziksel-yönetim vb.) kabul ettim.
-miras paylaşımında erkeğe fazla verilmesinin yine erkeğin fiziksel olarak güçlü olduğu için daha fazla hak etmesi demeyeyimde ona kalması daha mantıklı olması.
-tüm bunlara rağmen erkeğin kadına karşı çok daha fazla sorumluluğa sahip olması. (hani kadın aşağılanıyorya islam'da?!?!)
-günah belirlenen şeylerin aslına bakılırsa gerçekten de gayet mantıklı olması. (kumar, zina, hak yemek vb.)
-asla yobazların dayattığı gibi bir din olmaması ve gerçektende olayın %95'inin "bireyi" ilgilendirmesi. vicdani olması.
-her türlü karalamaların yalnızca islamı karalama amacıyla karalayanlar tarafından yapılması. (bu çok önemli. mesela dinde zorlama yoktur o zaman muhammed niye savaştı gibi sorular var. bunun açıklaması şu şekilde: (bkz: dinde zorlama yoktur/#15667862))
-sonunda ibadetin farz(zorunlu) olmasını şöyle anladım: ibadet edersen allah'ta sana kolaylık sağlar. ama bu tek yönlü bir durum değil. mesela ibadet edip her türlü fesatlığı yaparsan (kur'an'ın asıl olayını atlarsan) olmuyor. yani ibadet etmemek günah değil. ama hem ibadet etmeyip hem de allah'tan rahatlık beklemekte mantıklı değil. keza hem ibadet edip hem de saçma sapan bir insan olmakta maharet değil... bunun böyle olduğu bir kaç farklı surede bir kaç farklı ayette anlaşılmaktadır.
-bir başka sorun nasıl oluyorda müslümanlar hariç herkes cehenneme gidecek sorunu. ayette de görüldüğü gibi öyle bir şey yok arkadaşlar. (bkz: din yoktur ancak allah vardır/#15660912)
-bunun dışında sadece ve sadece dünyevi düşünüldüğünde bile ölüm gerçeğini görmezden gelememekten mütevellit, ve geçmişin esrarengiz bir şekilde bilinememesinden mütevellit inanmak şart oluyor. ha çok iyi değiliz belki çok hayırlı değiliz allah'ın her dediğini kelimesi kelimesine yerine getiren bir insan değiliz ancak en azından "inanmak bana hiçbir şey kaybettirmez". ahiret, cennet ve cehennem çeşitli sebeplerden dolayı(hesaplaşma) gayet mantıklıdır.
-peki neden allah sadece ortadoğuya peygamber yollamış? vay efendim neden hiç zenci peygamber yok? yahu kardeşim nereden biliyorsunuz? hem eskiden bütün kıtalar birleşik değil miydi? evet birleşikti... allah peygamber'in kaşını gözünü anlatıyor mu? rengini anlatıyor mu? anlatan bir kaynak mı var? yok.. eee? üstelik aynı zamanda "hiç bir kavim/millet yoktur ki kendisine uyarıcı gönderilmemiş olsun ayetide hali hazırda mevcuttur.
-peki allah neden böyle bir sistem kurmuş? yani sen şimdi her şeyi geçtin, bütün bu yaratılışı kavradın sorun bu kaldı öyle mi? iyi o zaman sen bi inanda bu soruyuda öbür tarafta sorarsın kendisine... yahu adam allah diyeceğim günaha gireceğim. herşeyi yaratandan bahsediyoruz. her şeyi bilenden. sana mı soracağdı? ve ya sana hesap mı verecek? kurmuş bir düzen kurmuş bir hiyerarşi koymuş tıkırına saniye saniye işliyor. mühlette vermiş(kıyamet) daha neyi soruyorsun birader?
-peki allah neden kendi yarattığı şeyi yakıyor? cezalandırıyor? allah sadist mi? yine bir yukarıdaki soruyla eşdeğer soru.
-peki neden erkekler 4 kadınla evleniyor, neden kadınlar 4 erkekle evlenemiyüüür? ulen peygamberlerin gönderildiği dönemlere bir bak allah aşkına. o peygamber gelip mevcut düzeni kalbinden yaralamasaydı sen bu soruyu aklından geçirdiğinde bile senin kafanı koparacak kapitalist yavşakların dünyası haline gelmişti bu dünya. şimdi allah 1 kadınla evlenmek daha iyidir diyecek, sende kalkıp 4 taneye izin veriyüüüür ama diyeceksin. o demiyor ki istediğiniz 4 kadını seçin evlenin kullanın! karşı tarafın rızası olmadığı sürece kesinlikle bir alıkoyma hakkı tanımıyor ki.. şöyle düşün, savaş yapılmış erkek köleler yurtlarından sürülmüş, bir sürü kadın boşta. öncelikle o kadınlarında seks ihtiyacı var lan daha ne olsun?!?!?
-efenim kadınları dövme hakkı veriyor. aha buraya yazıyorum beni aldatacak, benim inandığım şekilde inanmayacak, benim kurallarıma uymayacak kadınla ben evlenmem, yok eğer anlaştıktan sonra sözünden dönerse o kadın aynen kur'anda yazdığı gibi uyarırım, hala akıllanmazsa beni aldatmış olur ve döverim. evlilik oyuncak mı ulen? heh oldu mu? evet döverim. sahte hümanistliğin lüzumu yok...
dogmatik olması. sürekli farklı açılarla düşünebilme yetisine sahip yarattığı bir beynin düşünmesini nasıl engeller bir tanrı? bana şimdi hadis gösterip "aslında öyle değil düşünün diyor" demeyin. bariz biçimde düşünmeni istemiyor.
dinde mantık aramaya kalkarsak eleyemeyiz onca kumu.

(bkz: farazi)
(bkz: mantıksız)
(bkz: din)
(bkz: islam)
mantık, alamadığını inkar eder. doğduğu an matematik çözen çocuğun durumu ne kadar normalse çük kadar aklın mantık araması da o kadar normaldir. insanoğlu gelişimi makineleşme yerine, içinde arasaydı o çük ereksiyon olurdu. *
tanrının insanları rızasız yaratıp, sonra onlardan kendisine iman edilmesini istemek sizce de fazla egoist değil mi?
kuran-ı kerim'in değişmemiş ve değişmeyecek olmasına rağmen, incilin neredeyse kafadan değişmiş olması. Sonuçta oda allah kelamı.

Not: iyi niyetle doğrusunu bilip bana anlatabilecek varsa sevinirim.
hz. muhammed ve kuran.
6 yaşında kız ile evlenen bir adama inanan toplum.
(bkz: akp)
20 yaş dişi, kör bağırsak, embriyo dönemimdeki solungaç yarıkları gibi olgular önümüzde iken neden hala evrim yok deniliyor.
edit: tamam amına koyayım dünya öküzün üstünde duruyo.
bir çok örnek verilebilir. bazı arkadaşlarımız diyor ki; zaten mantığın almadığı için iman etmen lazım. ben müslümanım ama bu aralar baya derinlerdeyim. yani düşünmüyor değilim bana mantıksız gelen bir şey nasıl olur da gerçek olur veya neden körü körüne 'tamam' demeliyim ? aga benim başıma bir çok şey geldi inanın yeryüzünde sayılı kişilerin başına gelmiştir. lanet olsun ki beni ve ailemi ömrümün sonuna kadar takip edecek. işte bu noktada düşünüyorum lan biz ne günah işledik diye. bunu hakedecek ne yaptık ve gerçekten bişi bulamıyorum. aga madem bizi allah yarattı biraz ilgilense fena olmaz be. yani düşünsene demiş ki ben malı istediğime veririm, kuranı isteyene diye. bakıyorum din imanla alakası olmayan, müslüman olduğu halde hiç sikim yapmayan ( kimseden bahs etmiyorum genel olarak ) adam her istediğini yapabiliyor. e burda demez misin yaw arkadaş nerde bu adalet ? bu konu üzerinde günlerce tartışmak isterim gerçekten. ama deyim yerindeyse adam gibi adamlarla. çok çok sevdiğim bir şiirle kapatıyorum;

tanrı'yla aynı fikirde değilim
intihar edenlerin
cehenneme gideceği konusunda.
kainatın yaratılışına
katılmaktan bıktığım da ruhum,
intihar edeceğim ben de
denenmemiş bir yolla.

nerdeyse bütün akıllı kalpler
intihar edip siktir çekmiş yeryüzüne.

ben ateist değilim, babasıymış gibi
tanrı'ya küsen bir çocuğum.
eğer tanrı intihar edenleri ve nietzsche'yi
cehenneme gönderirse
cehennemde yanmayı tercih ederim ben de,
tanrı dürüstlüğü sever.

tanrı'nın hayal gücünü beğenmiyorum.

ben tanrı olsam
peygamberler göndermez
direkt konuşurdum insanlarla.

ben tanrı olsam
hitler' i iyi kalpli bir yahudi olmakla cezalandırırdım,
yahut yetenekli bir yazar yapardım onu.
içindeki kötülüğü insanlara değil
tuvallere boşaltırdı

ben tanrı olsam
devletler yok olur
gül kokulu bireyler var olurdu sadece,
atlar çılgın zamanlar koşardı.

ben tanrı olsam
düşünce gücüyle herkesin
istediği karakter olmasını sağlardım,
dünya bir şiirin
yaratılım sürecine dönüşürdü böylece.

ben tanrı olsam intihar ederdim
insanlarla birlikte
acı çekmeyi öğrenemediğim için.

(Cesar Mendoza)
sıradan bir cihaz alıyorsunuz, kullanma klavuzunda "mantıklı gelmeyen" dediğin şeyleri, fabrika böyle üretmiş bi bildiği var diyebiliyorken, insan gibi muhteşem bir varlığı yaratan Allah'ın gönderdiği kitapta mantıkla hareket ediyor olmak ne kadar mantıksız?

Yüz yıllar önce sizin gibilere mantıksız gelen sünnetlerin çoğu, tıpta olması gereken olarak kanıtlandı zaten. 1400 sene önce yapıyordu onları peygamber. Ha bi amacı vardır yoktur, biz emir olduğu için yaparız.
insana, herşeyi yaratan, görünmez-algılanamaz sonsuz güçte üstün bir varlık fikri mantıklı geliyor da, ayrıntılara mı takılıyorsun dedirten şeylerdir. inanç mantıklı sorgulanabilir bir olgu değildir. inanırsan inanırsın, ha ben bu inancı mantıkla test edeceğim dersen orada inanç teklemeye başlar.
yaratıldıktan sonra eyvallah. inanç meselesi, hepsi bir mantık çerçevesine sığdırılabilir.

ama neden yaratılmışız konusunda bir mantık yürütemiyorum.

işte bu dünya sınav dünyası. allah bizi test ediyor.

iyi ama neden ? hiç yaratmasaymış ? hani biz kendi bilincimizle "evet ben yaratılıp dünyaya gönderilmek istiyorum. yaşamak istiyorum. karşılığında kurallarına uyacağım" diye bir sözleşme imzalamamışız.

hadi sözleşme imzalamadık. allah sormadan yarattı, gönderdi falan. peki ona neden uğraştı? yani ne gereği vardı?

düşünsenize hiçbir zerremiz yok. varlığımız söz konusu değil. 1 hücre dahil yaratılmış değil.

sonra allah çıkıp diyor ki ben bir şeyler yaratacağım. sonra onları hileyle, tuzakla, sınavla dolu bir yere göndereceğim. başarısız olanları da yakacağım.

iyi ama neden?

hani hiç yaratılmasaydık bu kadar iş güç, zahmet, uğraş olmazdı.

"ee işte allah bize onca nimet verdi".

ama hiç yaratmasaydı o nimete ihtiyaç duymayacaktık ki zaten.
(bkz: Kuran)
islamın her yerinde mantık aranmaz islamın kelime anlamlarından biride teslimiyettir musluman allaha teslim olmalıdır.
türklerin kadim inancı tengricilik bile islamdan daha mantıklı. merak eden araştırabilir. islamdaki allahın aksine tengri inancında tengri kulları ile iletişime geçmez konuşmaz.

tengri doğa ile bir bütün içerisindedir. bu yüzden doğa insanın üstündedir. yani islam daki gibi 'her şey insan için yaratılmıştır.' mottosu yoktur. bu yüzden tengri inancına sahip kam'lar çevrecidirler.

not:müslüman veya tengrici değilim.
Insanda, islama mantikli gelmeyen seylerdir.
Mantıklı gelenleri saysak daha kolay aslında.
hangisini sayalım lan o kadar zamanımız ve yerimiz var mı?
Mutezile mezhebinin çıkmasına neden olmuştur. Ama islam alimleri dinde mantık yoktur dogmadır inanırsınız veya inanmazsın ama sorgulayamazsın çünkü iman akli değil kalbidir diyerek bunu reddeder. Necip Fazıl Kısakürek de sana çöl gibi gelen o göl diyorsa göldür diyerek müslümanlık inancınının nasıl olması gerektiğini göstermiştir.
islamın bizzat kendisi, kurgusu.
kesinlikle en önemlilerinden birisi budur.

görsel