1. 1.
  Bakan Şahin, "AK Parti islam devleti kuruyor derseniz haksızlık yaparsınız" dedi
  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "(AK Parti islam Devletini gerçekleştirmek için Anayasa değişikliği yapıyor) derseniz, bize haksızlık etmiş olursunuz" dedi.

  Bakan Şahin, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'ni (AGC) ziyaretinde, Anayasa değişikliğiyle ilgili taslağa, rektörler ve yargı çevrelerinin ardından iş adamlarından da eleştiri geldiği yönünde gazetecilerin sorusu üzerine, bazı kişi ve kurumların bir bardak suda fırtına koparmayı alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Şahin, şöyle konuştu:

  "Bundan kimseye fayda gelmez. Ne bunu yapanların, ne de ülkemizin bundan bir fayda sağlaması mümkün değil. Bu kişiler, teklifi kamuoyuna açtığımızda düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak bize bildirirlerse seviniriz. YÖK ve Rektörler Birliği, (benim de düşüncem var) derse bundan çok memnun oluruz. Eğitim ve öğrenim özgürlüğünün Türkiye'de sorunsuz yaşanmasıyla ilgili biz bir öneri getirebiliriz. Bir başkası der ki (bu yanlıştır). Böyle olsa daha iyi olur derse bunları değerlendirmeye açığız."

  Çalışmalarıyla ilgili hiçbir zaman peşin hükümlü olmadıklarını, Anayasa değişikliği teklifinin Türkiye'de demokrasiyi daha da güçlendirecek bir Anayasa olacağını vurgulayan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Cumhuriyetimizin temel niteliklerini daha da güçlendirecek bir Anayasa olacaktır. Ne demokrasiden, ne laiklikten, ne de sosyal hukuk devletinden vazgeçebiliriz, ne Cumhuriyetimizin kazanımlarından ne de Atatürk ilke ve inkılaplarından vazgeçebiliriz. Yapılan bir takım konuşma ve spekülasyonların erken açıklamalar olduğunu düşünüyorum."

  "islam Devleti olmaz"

  Kamuoyu ile paylaşacakları teklifin, AK Parti'nin Anayasa teklifi değişikliği olacağını hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:

  "Ama bizim partimizden, (Bizim teklifimiz şudur?) diye bir açıklama yapılmadı. (AK Parti islam Devletini gerçekleştirmek için Anayasa değişikliği yapıyor) derseniz bize haksızlık etmiş olursunuz. Bir defa islam devleti diye bir tabir, islam'ın kendisinde yok. Çünkü islam'ın muhatabı bireydir, devlet değil. islam devleti olmaz. islam insanı olur. O nedenle aslında literatürümüzde dahi olmayan bir şeyi bize atfederseniz, haksızlık etmiş olursunuz. Türkiye Cumhuriyeti herhangi bir dinin kuramlarına göre yönetilmez. Herhangi bir dinin kuralları, devlet kuralı haline getirilmez. insanlar, din ve vicdan özgürlüğü bağlamında dinin gereklerini yerine getirirler. Türkiye'de yasalar, akıl ve bilim yoluyla TBMM tarafından yapılır. Geçmişte böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Bu tartışmalar yapılırken birbirimizi haksız yere itham etmemeliyiz. Tüm kişi ve kurumları bu konuda sorumlu davranmaya davet ediyorum. Kimse, affedersiniz, sözüm meclisten dışarı, (Öküzün altında buzağı aramasın.)
  1 ... bohemian rhapsody
 2. 2.
  (bkz: sek sek oynuyoruz)
  3 -1 ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  asıl şekli "islam devleti kurmuyoruz, inşallah sonraki aşama o olcak" olan cümledir.
  3 -1 ... nobran ne ya
 4. 4.
  politik bir savunma mekanizmasının ürünü ama hoş çağrışımlar yapmayan bir söylemdir.
  -1 ... prof
 5. 5.
  meali:
  amerika'nın verdiği emir üzerine ılımlı islamı millete aşılıyoruz. millet'de umduğumuzdan saf çıktı ekonomi iyi, sağlık sektörünü iyileştirdik diye ne versek yediler, yüzde 47'lere geldik. biz bile inanamadık, sağolsun yapıcı hiçbir çözüm getiremeyip sadece saldıran deniz hoca çok yardımcı oldu bu kadar oy almamıza, onlardan bile baya bize oy veren olmuş ama şimdi kendimize geldik ve bu şımarıklıkla anayasa ile oynamaya başladık. nefret ettiğimiz kemalizm, atatürkçülük gibi yıllarca bize kan kusturan ne varsa sileceğiz anayasa'dan. türbanı neredeyse halletik bile ama çarşafı engelleyebilsek iyi olur. rejimle oynamak için daha çok erken. çankaya işini kolay hallettik, bahçeli hoca sağ olsun çok yardımcı oldu. fethullah hoca'yı da bir an önce türkiye'ye sokmalıyız, çok sabretti hoca efendi hazretleri, büyük adam boşuna değil yıllardır takıldık peşine. medya işi tamamdı, bu gazeteden mahalle baskısı filan diye başlıklar neden geliyor şimdi durduk yere , emin'i çıkartık sırf bu yüzden, hem bu mahalle baskısı söylemini ortaya atan hoca bizi severdi, neden saf değiştirdi. yine de işler yolunda...
  2 -2 ... bohemian rhapsody
 6. 6.
  "islam devleti kuruyoruz" diyemeyeceklerine göre, tüm bu yaptıklarına rağmen ileri sürecekleri savunma sözüdür.
  lÂiklik ya vardır ya yoktur, içine sindiremeyenlerden bu ilkeyi korumaları da beklenemez.
  1 -3 ... gothic evil
 7. 7.
  yakında "biz islam devleti kurmuyoruz ki ılımlı islam modelini getiriyoruz" diye şekil değiştireceğini düşündüğüm bir zat-ı muhterem sözü.

  (bkz: zat i muhterem/#585687)
  ... hortlak
 8. 8.
  (bkz: #2366680)
  -1 ... lucifer anarchos
 9. 9.
  alıştıra alıştıra.. adamlar akıllı(!) yaşasın şeriat diyerek ortaya çıkacak halleri yok ya..
  ... kultur mantari5