1. 1.
  denizcilikte geminin sol tarafı
  2 ... aabi
 2. 2.
  kendisinden denize atlanması eğlenceli olan yapı.gemilerin kendisine yanasması gibi bi hedefi de vardır bu nesnenin.bir de o gemilere çıkıp atlamak vardır o da çifte eğlence.
  (bkz: tatili özlemek)
  4 ... atan alir spor
 3. 3.
  Eski yelkenli gemilerin yanaşabildiği taraf. Ingilizcede de "port". Renk olarak kırmızıdır. Solun kırmızısı da bence buradan gelmektedir.
  1 ... captozgury
 4. 4.
  italyancada basamak ya da merdiven anlamına gelen scala kelimesinden geliyor.
  1 ... pafküf
 5. 5.
  inşaat işçilerinin inşa ettikleri yapının cephelerinde rahatlıkla çalışmak için kurdukları, türkiyede tehlikeli bir şekilde yerleştirilen döşeme aracı. bir iskelenin kurulumu için, inşa edilen binanın tepesine taşıyıcı makaralar yerleştirilir. daha sonra bu makaralara geçirilen uzunca iplere bir tahta döşeme asılarak iskele oluşturulmuş olur. iskeleye eklenen bir bocurgat ile, inşaat işçisi -ya da badana yapan bir boyacı, farketmez- kendilerini istedikleri yüksekliğe çıkartıp indirebilirler.
  güvenlik ve çalışma kolaylığı açısından bu şekilde olması gereken iskelet inşaları, ülkemizde teknik olanaksızlar yüzünden bir düzine tahta parçası ve bir avuç dolusu çivi ile kurulur. üstelik bir iskelet kurulduğu zaman, çok yerde görülmüştür ki, inşa edilen yerin çevresine bant çekilmez, inşaat sahasının yakınından geçen bir kişi, başına gelebilecek koca bir taş parçasının korkusu ile hareket eder. keza, bu sakıncalı iskeleler, inşa üzerinde çalışanlar için de tehlike oluşturur. yanlarda korkuluklar takılı olmadığından aşağı düşme tehlikeleri vardır. ne kadar usta olduklarının bir önemi olmuyor bazen.
  1 ... zinani
 6. 6.
  (bkz: iskele babası)
  ... mikrop
 7. 7.
  asıl amacı denize kolay girmeyi sağlamak olan yapı. fakat yazlık yerde 10 kadar arkadaş biraraya gelince üzerinde içki içilen, uyunan, sabahlanan, muhabbet edilen, ağlanan, gülünen.. yalnızken de akşamüstü oturup bir sigara yakıp doya doya denizin tadını çıkarmaya yarayan olur. zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz, güneş batar karşıda, hava kurşuni bir renge bürünür, hafif bir rüzgar eser, denizin sesi daha fazla çıkar, gözden birkaç damla yaş akar, nedensiz bir hüzün çöker insana, deniz seyredalınır. uzun lafın kısası iskele keyfi çıkarılacak olan denizüstü konaklama birimidir.
  (bkz: cunda)
  ... portakalda vitamin
 8. 8.
  bir sunay akın şiiri.

  iskelenin altına
  sığınan deniz
  bırak artık saklanmayı
  savaş gemileri
  çoktan geçip
  gitti...
  ... myhosh
 9. 9.
  necip fazıl şiiri;

  Yorulmuş esnemekten,
  Herkes neyi bekliyor?
  Bir ölü beklemekten,
  Bu bekleyiş daha zor.

  Geldi yorgun ve hazin,
  Hiç de sezdirmeksizin,
  Sularda kabrimizin,
  Yolunu açan vapur...
  ... serbest radikal
 10. 10.
  feribotu her seferinde 5 dakika ile kaçırıp bazen saatlerce sadece ordaki sırnaşık kediyle baş başa 1-2 saat geçirdiğim ömrümü çürüten yer.
  pendik ido iskelesi.
  ... evraka