bugün

küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla yapılan konsere madonna nın özel jetiyle gelmesi.
şiwan perver dinlerken eş zamanlı olarak osman pamukoğlu kitabı okuyan insan modeli ironiye örnek olma niteliğindedir.
konuşma esnasında konuşulan lafın anlamda terse yatırma durumudur.
ak derken karayı, iyi derken kötüyü kastetmektir. konuşma dilinde ironi yapmak çok kolaydır; çünkü sözlerle birlikte beden dili, jest ve mimikler de işin içine girer. kelimeye yaptığınız vurgu ya da o an kaşlarınızı kaldırmanız gülmeniz vs yaptığınız ironiyi gösterir. hal böyleyken yazı dilinde ironiyi belli etmek çok zordur. işin içinde jest ve mimikler olmadığından ya da kelimelere "aha burda vurgu var!" notu düşmediğimizden okuyan kişi ironiyi anlayamaz ve anlamadığı için de suçlanamaz. bu yüzden yazı dilinde ironiyi anlatmak için özellikle parantez içinde ünlem [(!)] kullanılmalıdır. böylece hem siz söylemek istediğinizi tastamam ifade edersiniz hem de karşınızdakini "ironiyi anlamıyo lan bu cahil cühela" diye suçlamazsınız.
tam anlamıyla şudur:

http://roguejew.files.wor....com/2008/04/muslim11.jpg
havanin guzel oldugu zamanlarda kaloriferi cayir cayir yanan yurdun hava buz gibiyken kaloriferinin ilik olmasi hatta nerdeyse yanmiyor gibi olmasi.
neredeyse sadece internet kullanımını rahat hale getirmek için icad edilmiş apple iphone telefonu alıp, hattan kontör düşüyor diye internetini kapatmaktır.
(bkz: i am an atheist still thank god)
(bkz: calyx ve senyolcubenhanci nın sözlüğü terk etmesi)
(bkz: beyler ironi yapıyorum sazanlar buraya)
hani bir olay olur gülsem mi ağlasam mı kararsız kalırsınız. odur efendim ironi.
nobel barış ödülü alan obama nın 2010 bütçesinden en çok payı savaşa ayırması.
yanindan eksik etmedigin semsiyeyi evden aceleyle ciktigin bir gun almayi unuttugun anda yagmurun yagmasi sican gibi islanman. semsiye yanindayken de hic yagmura denk gelmemen...
yemeğinde kıl çıkan restorantın kılı bulan kişiye bir hafta ücretsiz yemek vermesi.
sözlükte birileri açıkça fikirlerini kusuyor, sonra da ironi diye kıvırıyor maalesef. yürekli olunsa keşke...
kızartılmış sigara böreğinin yanına yeşil çay içmektir.
bir dağ köyünde öğretmenlik yapmaktır.
(bkz: aziz kedi)
bu gün yaşadığım olayı tanımladığım kelimedir ironi.
Olaya gelince;
gece 2de yatmıştım. o gece benim için sabah sekizde kalkıp okula gitmek bir gurur meselesiydi zira aynı dersten devamsızlıktan dolayı 3 kez kalmış ve dersi 4.kez alıyordum.

sabah oldugunda telefonun alarmı çaldı ve ben uyandım ama dersin bir hafta için gidilmediği taktirde çok büyük bir problem yaratmayacağı gerçeği ile zihnim aydınlandı ve * 3 dakikalık bu aydınlanma döneminden sonra uyumaya karar verdim.ironik kısım ise sabah kalktığım için ve hatta istemiş olsam derse gideceğim için gururluydum ve kendime karşı olan bu hesaplaşmayı kazan(ama)mıştım...
bir çeşit alay yöntemidir, söyleneni zıt şekliyle sunmak.
yıllar önce girilen ehliyet sınavında tıp fakültesinde okuyan arkadaşın sağlık sınavından kalması değişik bir örneğini olşturur. mahalle maçlarında ceza alanından kaleyi bulamayıp topu dağa taşa dikmesi nedeniyle lakabı herkesçe meşhur olup kör diye bilinen şimdilerin uzman doktoru aynı arkadaşın, tus'da göz uzmanlığını kazanması ise kanımca ironilerin kralıdır
max barry tarafından kaleme alınmış, geleceğin olası dünya düzenlerinden birini, bunun getirdiklerini konu alan, inceden göndermeler taşıyan güzel bir roman. okudukça "gayet mantıklı, neden olmasın?" derken, bir yandan da günümüz liberallerinin gelecekte nelere yol açabileceğini görebiliyorsunuz.
demirli.

(bkz: irony)
genellikle sözlüklerde yapılmaya çalışılan ancak yüze göze bulaştırılan, kavramı ayaklar altına alınmasına yol açan, aziz nesin'in kitaplarında, woody allen'in filmlerinde bol bol rastladığımız kara mizah.
cocuklardan nefret eden bi insanin dadi olmasidir.
güncel Önemli Başlıklar