bugün

nefret in meclis-i ala albümünde bulunan süper parca.
sartre'nin, "hayat bir kusmuktur" vecizesinin altına imza atmaktır. kendinizi kasmayın. zaten doğallığında hayat sizin yerinize o imzayı atacaktır.
yoksunluk aninda verilen ani karardir.inadina yasamak gerektir.*
gece saat 5...telefon çalar...
-alo
-hımmps,hı ne var?
-alo olm ben intihar edicem,bak hiç bi kızla olmuyo,hayat zevk vermiyo,zaten yaşayıpda neye yaşıyoruz olm,en iyisi gitmek
-gitmek,nereye?
-ulan rockandnroll intihar etcem diom lann
-haa öle desene,ne bugün günlerden?
-nee,ne diosun çarşamba sabahı
-ha bak şimdi yarın olmaz,cuma günü kaldırırız,cumada yağmur beklenio,bizi yağmur çamur uraştırma bak!
-lann ne diosun lan ne yağmuru?
-olm heralde seni intihar ettiğin yerde bırakmıcaz,gömücez bi yere,e şimdi yarın işlemler hallolmaz,cumaya kalır,cumada yağmur var akşam haberler söledi
-lannnnnnn
-aslında mübarek gün,belki direk cennete gidersin
-olm rocknroll bak işi dalgaya alıyosun ama ben harbi intihar etcem
-bak olm şimdi biz kasım ayındayız,sen gel haziranda intihar et,hem benim okul kapanır o zamana kadar,rahat rahat senin işlemlerinle uraşırım,bak bide şimdi şahit falan yazarlar,uraşamam biliosun okulda yoğunum
-iyi olm ben intihar ediyimde sen gör o zaman dalga geçmeyi sen yarın görürsün..
-dur lan dur,harbi haziranda intihar et,hem şiirinde hazır olur olm cenazede okuruz,haziranda ölmek zor,walla bak çok iyi geldi aklıma,aklımla bin yaşiyim lan ben
(bkz: erdener abi)
-hadi abi sen sürdür bakalım nereye kadar sürdüreceksin
öğlen 1'e kadar uyunur telefon açılır açılmaz,mesaj gelir ''sizi akşamleyin intihar edicek olan kişi 3 kere aradı,geberip gitti mi naptı bu pezevenk lütfen bakınız''.arkadaş aranmaz,kahvaltıdan sonra telefon çalar;
-alo abii
-efendim
-ben intihar etmedim abi
-aferim,biliyorum akşam kızılkayalar'a gelde 2 tek hamburger atak
-bakalım akşama çıkalımda
etmeyi düşünüyorsanız ve hatta karar vermişseninz dişinizi sıkın. etmeyin. 10 gün hep tehir edin. 10 gün sonra bu istek azalacaktır. zaman bu duyguyu tamir eden en yegane ilaçtır.
bir çok psikoloğa göre intihar eden kişiye intihar etme hayat güzel demek belki de intiharını tetikleyecektir. ama intihar etmeyi düşünen birine " git 24 saat düşün sonra karar ver " denilirse 24 saat sonra vazgeçtiği görülecektir.
lakin kafamın basmadığı nokta şudur ki ; intihar edecek olan ben intihar etmeyi düşünüyorum demez zaten.
varlığımız bize emanettir. varlığımızın değerini bilmeliyiz. hayat birgün biter. emanet sahibine teslim edilir.
geride kalanlarda "boyle gitmek var miydi" diye kucucuk bir dizeyi ve cok daha fazlasini akla getiren secim.
ilkbahar aylarinda artan vaka.
bir cemal süreya şiiri.

sen tam tabancayı
şakağına dayamışsın
kapı açılıveriyor
ve üstündekileri
bir bir fırlatıp atan
bir leylak sesi...
kişinin hayatına bakıp da kendini fazla görmesinin bir sonucudur.

intihar eden (intihar teşebbüsünde bulunan değil, ölen) insanlar, problemlerinin çözülme ihtimalinin %1'den %0'a indiğini düşünenlerdir.

içinde yaşadığınız sistemi bir denklem olarak düşünürseniz, kendi hayatına son veren insanlar rutinin içinde yer alarak bu denklemin eşitliğini bozdukları hissine kapılırlar.

ve genellikle "intihar çözüm değildir" sözüne de inanırlar.

çözüm olsun diye değil, bitsin diye öldürürler kendilerini..
dünyanın ağırlığı kişiye tahammül edilemez bir yük yüklediğinde akla gelen/uygulanan bir kaçış yoludur. dolayısıyla en büyük günahlardan addedilen bu eylem, aslında uyanmayacağını sanarak uykuya dalma denemesinden ibarettir. zaten günah olarak sunulduğu dinsel sistem içerisinde aynı zamanda ölümden sonra yeniden dirilme de öngörüldüğünden bir başka deyişle ölüm uyanılmayan bir uyku sağlamadığından ötürü bu sisteme dair az-çok bir inancı olan kişi bu kaçışa heveslense de başvuramamaktadır.
Eğer siz, kendiniz, intihar etmeyi düşünmüyorsanız, intihar anlaşılabilir bir şey değildir.

charles bukowski
hiç bi insanın gerçek manada aklı başındayken yapamayacağı fiil.
ne kadar da çekici geliyor bazen..
bazen -her şeye rağmen- kaçınılmaz olandır..
kişinin hem katil hem maktül olması durumu.
umudun tamamen yitirilmesi, geride bir an için hiçbir şeyin kalmaması durumu, çaresizliğin son evresi... vazgeçmek için küçüçük bir umut yada bir küçük başarı bile yetebilir.
hayatı kontrolden cıkmıs insanların bakın ben ne kadar cesaretliyim olum benim elimde dercesine yaptıkları eylem, "madem bu kadar cesaretli yureklisin dogru gitmeyen kontrolden cıkan hayatının direksiyonuna gecip herseyi duzene sokmaya calısmadın" demezler mi adama.*
arapça iftial kalıbından olan kelime.

(bkz: osmanlıca vizesine çalışırken entry girmek)

edit: infial kalıbı olacakmış.
(bkz: osmanlıca vizesinden 40 alan uuser)
günümüzde en büyük erdemlerden biridir.bir diğeri ise
(bkz: ahlaksızlık)
cehennem değil de cennete gideceğimi bilsem 5 dakika durmam bu dünya da. dinin önemi burda sanırsam cehennem var işin ucunda diyor.tırsıyoruz. cehennemi yaşamaya devam ediyoruz.
gün itibariyle sol frame deki baslıkların yüzde ellisini olurturan eylemdir.*
cesaret mi? umursamazlık mı? korkaklık mı? sorularını beraberinde getiren henüz beraberinde getirdiği soruları tam olarak cevaplayamamış eylem.ne diyordu bir filozof? "kimi zaman yaşamak da bir intihar türüdür"...
kacis. senden, kendimden, bizden. gercek olup olmadigi bilinmeyen gercek-yalan ya da yalan-gercek arasinda yeni bir dünyaya gecis. merak. acilarin tükenecegine inanmak, dindirmek sizilari. kalbimin yerine seni koydugum, degisen ritmimin, hareketimin, yasam tarzimin sonuna gelmek. düsüncelere, ideallere erisememenin pismanligi yasamak, aslina pek te umrunda olmamak. gidiyorum yalin ayak, takvimin herhangi bir yapraginda, saatin anlik bir hareketinde. ölümsüzlesiyorum, gözlerimi kapatip. biraktigim yazilar, inandiklarim, yetisemedigim hayaller, askim bir üzüntü olacak. akla geldiginde üzücek, belki de üzmeyecek. tükenen umutlarin, yeni sonsuzlukta baslangici olacak hersey. hoscakal, merhaba olacak ufacik saniselerde. hoscakal.