bugün

ikisi de dünyanın en iyi astronomi konulu filmleridir. alanının en modern örnekleridir. kurgu olarak ikisi de sürükleyicidir ama interstellar'ın senaryosu ve görselliği daha zengin kalmaktadır.
aralarındaki fark bence "interstellar" uzay, karadelik, zaman kayması falan gibi şeyleri hiç ömründe duymamış, alakası olmamış insanların ilk başta anlayamayacağı bir film. bunu zor anlaşılır bir film anlamında söylemiyorum, ama herkese hitap etmeyebilir.

the martian ise her insanın anlayabileceği tarzda ilerleyen, neredeyse "feel good" tarzı bir film.

ikisini de anlayarak izleyenler için bence interstellar öndedir. benim için çok ama çok önde en azından.
Sağ lobu gelişmiş türk toplumunun sevdiği iki basit filmim karşılaştırılması.
Interstellar izafiyete odaklanmis bir film
The martian yaşam savaşı.
ikisi ayrı kulvarlarda... Karşılaştırmak cokta dogru degil.

Edit:imla
ikisini de izledim ve diyorum ki bu karşılaştırmaya gravity filmini de eklemek gerekir.
Her ikiside farklı konuları işlesede bilim kurgu yönünden bakarsak interstellar'ın alacağı kapışma. Her iki film de gayet sürükleyiciydi. izlemeyenlere tavsiye edilir.
matt damon abimiz interstellar'daki sonradan pislikte zirve yapan astronot rolüyle karizmayı bozarken the martian'daki esas oğlan astronot rolüyle karizmayı toparlamıştır (gerçi marslı'yı henüz izlemedim ama romana göre öyle olmalı.).
ikisinde de matt damon'ın parayı kırdığı filmlerdir.
ikisi de duygusaldır. Ama interstellar ağlatır. Göz yaşartır. Müzikleri süper olduğu için ayrıca bi tık öndedir.
(bkz: ) https://www.youtube.com/watch?v=UDVtMYqUAyw
ikisinide sinemada ilk çıktıkları gün gittim interstellar önde hatta interstellardaki kurgu herkesin yanlızca konuşmakla bitiremeyeceği bir konuyu sinemada izleyicilerin anlayabileceği şekilde anlatmıştır.
the martian, interstellar'a göre -tabiri caizse- çok düz bir hikayeye sahiptir.
amerikalıların matt damon ı farklı ortamlarda kurtarma hikayelerinden ikisinin versusu.

er ryan ı da ekle

bir bitmediniz.