bugün

Evet, insanlar değişir hem de hiç umulmayacak kadar farklı.
Parayı bulan değişiyor diyorlar ama bilemedim.
Talim terbiye eğitimle (edep) bir nebze. Kötü alışkanlıkları ve ahlakı değiştirebilme gücü yani iradesi elindedir insanın. Yoksa suçu kadere atar geçerdi. Peki bunu yapan insan ne kadar diye soracak olursak, çoğu için hayır pek azı için evet diyebiliriz. Zaten o yüzden "can çıkar huy çıkmaz, insan yedisinde neyse yetmişinde de odur" demiş atalarımız. Değişmeyen avam (adi, basit, bayağı) değişen ve Kemal'e gelen has (öz, cevher, asıl, asil) insandır. Halbuki hayatın özü değişimdir. Bize düşen çabadır. Maddi manevi ilim şarttır ama tek başına yetmez. illa edep gerekir. Çalışıp mücadele etmeden, Çile çekmeden sabretmeden yanmadan pişilmez. Yoksa hep ham kalırız ve arpa boyu yol alamayız. Öyle hz. yunus gibi olmak kolay değil, zor iş o. Sadece Zulmetmesek bile yeter bize..
hem de nasıl, inanamazsınız.
değişir ama genellikle kötü yönde. iyi olarak değişen çok az insan gördüm. çoğunun başından felaket gibi hikayeler geçmişti
Değişirler, ideallerindeki gibi başlar, sonra akışa kurban giderler. Başladıkları yerden o kadar uzaklaşırlar ki, en çok kendileri şaşırır.
Değişir değişir. Kimse hep aynı kalamaz ki. Mecburen değişmek zorunda yani..
insanlar bir travmanın ardından değişebileceği gibi kendi kendine veya yavaş gelişen olaylar ardında değişim yaşarlar. dolayısıyla değişim mümkündür ancak süresi belirsizdir.
Sahabe örneği var. Değişir elbette.
insanlar asılları neyse odur. Yalnızca zamanla içlerindekini açığa çıkarırlar ve buna da değişim denir. içlerinde açığa çıkarılabilecek bir şey yoksa eğer, zaten oldukları gibi olduklarından oldukları gibi kalırlar.
Maalesef Değişir..

Ki, çok parayı veya çok parasızlığı görüp değişmeyen adam kraldır bana göre..
bence huy olarak değişmezler maalesef ve değişmiyorlar. insan 7'sinde neyse 70'inde de o.
Hayır sadece özlerini saklarlar..
insan her 4-5 senede bir kendini günceller.

fikirleri olgunlaşır ve 30 yaşında ki doğrularıyla 35 yaşında ki doğruları arasında çok şeyler değişir.

not: bu söylenenler düşünen ve sorgulayan insanlar için geçerlidir.
Mizaç değişmez karakter değişir.
insanlar değişmezler, kırılırlar aslında.
maalesef pek değişmiyor. ergenlikten sonra biraz.
evet değişir. ama çok fazla darbe yemesi lazım, öyle böyle değil. darbeden kastım kalp kırıklığı, pişmanlık, suçluluk, başarısızlık vs. yinede çokta ciddi bir değişiklik beklemek ancak aptallık olur.
Bir insanın karakterini kişiliğini değiştiremezsin. 7sinde neyse 70inde de odur.
kişilik, genler tarafından belirlenir; değişmez ama çevresel faktörler, davranışları değiştirebilir.
Insanlar değişir. Ama bu değişim yaratılışında, karakteri nasılsa onu çok etkilemez. Özünde iyiyse , iyidir. Hayata bakışı, degerleri , yaşantısı değişebilir, olaylar ve üzüntüler yaşadıkça belki katilasir, ruhsuzlasir ama merhametliyse , iyiyse o iyilik her zaman kalir.
Bir soru cümlesi.

Cevabı mı, zaman kadar..

Her şey değişir ve gelişir. insanlar da değişir lâkin zamanla..
Her ne kadar insanlar değişmez deseler de ben buna inanmıyorum. Zamanla değişen birçok şey olduğu gibi insanlarda değişir.
insanlar değişir, şehirler değişir, biz hep aynı...
zaman içinde ne kadar değiştiğim entrylerimden bile anlaşılıyor. eski entrylerimle yeni entrylerim karşılaştırılınca fark anlaşılıyor.