1. 1.
  tasavvufta bir insanin ulasabilecegi en ust makam. kendisini, ruhunu tamamen taniyan, cismani asktan ebedi aska gecmis kisi. sadece okumakla varilamayan bir makamdir. insanin kendisini tanimasi gerekir, bu yuzden degil midir ki, kendisini en iyi bilen insan, en basarili insandir.
  2 ... laz pacino
 2. 2.
  insan-ı kamil
  fenafillah a ermiş, aşmış insan

  dünyevi arzulardan kurtulup ilahi aşka yönelmiş kişi.
  1 ... caruso
 3. 3.
  evrenin özü, evren onun etrafında döner, beşeri tüm istekler onda sönmüştür, ulaşılabilecek en son mertebedir ve çalışmakla o mertebeye varılmaz Allah'ın kendine seçmesine bağlı. ( ama şunu da unutmamak gerekir: O mertebeye çalışmakla varılmaz ama oraya varanlar muhakkak çalışmıştır. Buna dikkat etmek gerekir. Yani Hz. ibrahim ateşe atılırken ateşi söndürmek için su taşıyan karıncanın tilkiye dediği gibi " en azından safım belli olsun " amacıyla girilir sonrasında da istidatın varsa istidatın kadar ilerlersin. )
  ... babaeren
 4. 4.
  günümüz türkçesiyle karşılığı: kamil insan, yetkin insan.
  1 ... arsmagna
 5. 5.
  ahmet ümit'in aydınlatıcı ve toparlayıcı yazısı için:
  http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=6252
  1 ... meister writer
 6. 6.
  olgunluğa erişmiş olan, tanrı'ya yaklaşan insandır. tasavvuf edebiyatında kullanılır.
  ... dalga ve golge
 7. 7.
  farsça tamlamaya bir örnektir.
  1 ... patasana
 8. 8.
  nefis mertebelerini tamamlayıp kemale ulaşmış kişi.
  2 ... unique270
 9. 9.
  Abdülkerim el-cili isimli bir mutasavvufun yazdığı kitabın ismidir. (el-insan'ül-Kamil fi ma'rifeti'l-evahir ve'l-evail) insan-ı kamil isimli bu kitap tasavvuf konusunda temel bilgileri almış, daha fazlasını arayanlar için tavsiye edilebilecek bir eserdir.
  ... the gadani alirim man
 10. 10.
  islam felsefesinde çokça üzerinde durulmuş olan; önce kalbi sonra da akli olgunluğa ermiş, doğru bilgiyi keşfetmiş ve aklıyla da vâkıf olmuş insan tanımlamasının tasavvuftaki karşılığıdır insan-ı kâmil.

  mevlana'ya göre insan-ı kâmil, kimseyi kırmayan ve kimseye de kırılmayan insandır. yine mevlana'ya göre kimseyi kırmamak değil, asıl zor ve daha değerli olan, kimseye kırılmamaktır.
  1 ... marionette