1. 1.
  nisiyasyon, Latince kökenlidir. Spiritüel açılımı, bireyin, spiritüel gelişimi için, spiritüel etkiyi alıp aktarabilen bir üstadın kontrolü altında, bir disiplin içinde, sınavlara ve uygulamalara dayalı tarzda, düzenli eğitimi olarak açıklanabilir. inisiyasyon, bir tekamül yoludur ve çağlar boyunca bu yolla yetişen ve etrafını aydınlatan Platon, Pisagor gibi sayısız bilgeler olmuştur. Fakat insanların tekamül ihtiyaçları ve tekamül ettirilme yöntemleri insanlığın maddi ve manevi gelişim durumuna göre değişiklikler göstermiştir.
  5 ... juansebastianveron
 2. 2.
  (bkz: spiritüel)
  ... pilotmont
 3. 3.
  çocukluktan olgunluğa geçiş dönemi.
  2 -1 ... senarist
 4. 4.
  bireyde, varlığın bir alt aşamasından bir üst aşamasına geçişi ruhsal olarak gerçekleştirmeye yönelik süreçtir. ezoterik inisiyasyon
  2 ... rojber
 5. 5.
  (bkz: erginlenme)
  ... meister writer
 6. 6.
  (bkz: inisiyatif)
  1 ... yasakani
 7. 7.
  masonluğa kabul edilme merasimidir.
  3 ... posee
 8. 8.
  ezoterik bilgileri öğretme biçimi.
  1 ... siriuscalisani
 9. 9.
  (bkz: initiation), kabul, kabul töreni gibi anlamlara gelen ingilizce kelimeden caaaanım türkçemize uyarlanmış bir kelime dahadır. sadece masonlarla veya satanistlerle, bilmemkimgillerle ilişkili değildir.
  1 -1 ... strange kind of woman
 10. 10.
  bir tarikat dahilinde mürid'in, yeterli birikim ve olgunlukta gördüğü gence, bildiklerini aktarmasıdır. buna biz, el verme deriz.
  ancak mürid, başat mürşidine tüm edindiklerini aktarmazdı! zaten, mürşid: ince nüansları ile konuyu da anlatmazdı. sadece yol ve metodu aktarırdı. kalanı mürşidin aydınlanma ve azmi ile gerçekleşirdi.

  kimi kaynaklar ise, inisiyatörün eli vereceği potansiyele sahip gençlerin, rüyalarını kontrol edebileceğinden bahseder. bu yönde bir nahşibendi öğretisi; "bir mürşid, müridinin bir gece boyunca yatağında kaç kez sağa; kaç kez sola döndüğünü bilmiyorsa, o cübbeyi çıkarıp atsın!"der.
  2 ... angry man