bugün

eski devirlerde sütçünün haksız kazanç sağlamak için başvurduğu yöntemdir.
(bkz: sütü sek içmek)
ineğin zaten suyu içerek yaptığı durum. bir de siz yaparak ineğin dötüne su kaçırmayın artık.
(bkz: sek süt)
terbiyesizliktir. aslan sütüne karıştırırsın, tamam da inek sütü ayıptır.
bir de 'ineğin suyuna süt karıştırmak' versiyonu vardır ki, bu entry aslında konu salağı başlığına girilse daha uygun olur belki.
(bkz: Sağlık için sağlıklı süt için)
(bkz: inek sütüyle suyu karıştırmak)
Beyaz olan hangisiydi ya.
eski zamanlarda geçimini sütçülükle sağlayan insanların bulunduğu bir köy varmış..burada fakir bir aile yaşarmış..köyün ileri gelenleri toplanıp bu aile için bir çözüm üretmişler..Köyün orta yerine bir kazan konulacak.Herkes kazana bir kova süt koyacak ; süt satılıp kazanılan para ile bu aileye bir inek alınacak..
Kazan meydana konulmuş..kovalar gelmeye başlamış..köylünün biri şöyle düşünmüş
" ben bir kova süt yerine bir kova su koyayım..bir kazan süt içerisinde kim farkedecek ki " ve düşündüğünü yapmış..Tüm kovalar boşaltılmış ;* aile sevinçle kazanın başına koşmuş..Ama kazan ağzına kadar su doluymuş...*
yavru kediye süt verirken yapılan eylem.
Süte su katılması, fosfatların kimyasal yapısında değişmelere ve serbest H+ konsantrasyonunun düşmesine neden olacağından asitlikte düşer. Böylece pH ve kuru madde analizi yapılarak bir nebze de olsa su katıldığı tespit edilebilmektedir.
Not:Normal taze inek sütünün pH sı 6.5-6.7 arasındadır.
sanırım 10 sene kadar önceydi yazlığa köylerden bakraçla adamlar gelir süt satarlardı. rahmetli dedem çok sevdiği için her sabah alırdık. bir sabah amcam misafirimizdi süt alma işi ona düştü. şöyle bir diyalogla günümüşü şenlendirmişti;

- kardeş benim babam hasta saf süt içemiyor doktor su ile karıştırın öyle içirin dedi ne yapalım sen kattın mı su biz katalım mı ?
- ben kattım abi sen gönül rahatlığıyla içir amcaya.
- sittir lan şerefsiz...
eski zamanlarda erken saatlerde uyanıp dışarı çıktığımda, mahallenin sütçüsünün güğümü sokak çeşmesine dayayarak sigarasını tüttüre tüttüre yaptığını gördüğüm eylem.
o iğrenç süt denen içeceği içmektense; su oranı %100 ü bulan birşeyi içmek yeğdir.
(bkz: sute su katan sutcu)
(#1550251)
(bkz: aslan sütüne su karıştırmak)
bizm mahalledeki sütçünün süt diye yıllardır sattığı hafif şeffaf,beyamzımsı sıvı haline gelen süt.
sulandırılmış sütlendirilmiş sulu süt!

(bkz: aşkolsun)
burda su oranının önemi vardır. eğer 100 lt süt-su karışımının %20 si su ise 100x%20=20 lt su ve geriya kalan kısım yani 80 lt de süttür.
bu durum karışım problemleri için bir kaynak teşkil eder.
ineğin biyolojik olarak yaptığı şey. zaten sütün büyük kısmı sudan oluşur.