bugün

dolmuşlarda en kısa mesafe için kullanılan terim..önce inilip sonra binilir mi sorusunu sordurtan terim..
çok zeki olduğum için, daha okumayı öğrendiğim 13 yaşında ilgimi çekmiş terimdir. minibüslerde kısa mesafe tarifesi olarak nitelendirebilir, otoparklardaki "girdi çıktı" ile örnekleyebiliriz.

önce inip sonra binen insanların ücretlendirildikleri tarifedir. "indi bindi yeğenim, 50 guruş" diyen minibüs şoförüne teessüflerimi şey ediyorum buradan. hayır efendim, ben türkiye'nin hiperstarıyım, binmeden inmem.
şu aralar ücreti 1,20 TL civarı olan en kısa mesafe ücretidir.
banliyö trenlerine parası olmadığı halde gençlik ateşinin vermiş olduğu cesaretin etkisiyle binip bilet kontrolü yapan görevliden kaçmak için her durakta farklı vagona geçmektir.
çok saçma olduğunu düşündüğüm kısa mesafe kullanılacak minibüs yazısı.

aynştayn mod on

binmeden ineyemeyiz bu nedenle bindi indi olması daha mantıklı.

aynştayn mod of
son zamanlarda inanılmaz zam oranlarını ile karşılaştığından artık yeni bir türü doğmuştur,

(bkz: öğrenci indi bindisi)
yanlış kullanılan bir tabir olup, halk arasında kalıplaştığı için değiştirilmemiştir.
Minibüslerin asıl gelir kaynağı budur.

Saygılar sunuyorum azizim...
minibüs versiyonunda mesela 'bi tane indi bindi' diye mi uzatıyoruz parayı yıllardır merak ettiğim eylemdir. önce inip sonra da; hass.. yanlış durakta indim diyerek 3 saniye içerisinde minibüse geri binmektir. yoksa ilk olarak indi eyleminde bulunamayız.
minibüste en kısa mesafe ücretidir.