bugün

inci sözlüğün yeni oluşumu 00.00 da açıklanıcakmış merakla bekliyoruz.
karşı tarafta olunca ifrit olduğum ama bende fazla fazla bulunan şey.
inat ile sabırın farkı: Her ikisi benzer gibi görünse de farklıdır. Sabırda irade ve akıl, inat etmekte ise duyguların coşkunluğu sebebiyle, dengesizlik ve kontrolsüzlük vardır. inat, bu sebepten hayvanda, sabır insandadır derler. Hayvanlar için sabırlı denilmez. Bu yüzden hayvanlara inatçı nitelemesi yapılır.
insanda bulunanı da, saçta bulunanı da kişiyi sinirden öldürür.
Sahip olduğum en belirgin özellik. Özellikle istediğimi alanda kadar bıkmadan devam ettiririm diyenlerden biri olarak çok çok güçlü bir his olduğunu bilirsiniz .
sanki meziyetmiş gibi "ben çok inatçıyımdır" deriz bazen. hayatın en iğrenç edilgenini üzerimizde taşıdığımızın farkında olmadan ya da olarak.
fazlası, kişinin bir süre sonra yalnız kalacağına delalettir.
belli bir fikir veya davranışta ısrarcı olmak, ayak diremek çünkü bu davranıştaki kişi yeniliklere açık bir insan değildir ve bi nevi hayata at gözlüğü ile bakmaktadır sonunda ise kişiyi de karşıdakini insanı da yıpratır.
oğlak burcu için her şeydir benim içinde herşeydir.

.
Keçilerde olanı güzel olan eylemdir. insanlara hiç yakışmıyor.
insan bünyesine zarar verir. sabırla karıştırılmamalıdır. bir ahmaklık versiyonudur. anladın sen.
bir türlü yenemediğim şeydir. Sık sık başa bela olur.
Herşeye inat hala gülebiliyor güldürebiliyorum. Çok makara yapıyorum başlıkların altına bile makarasına entry giriyorum sadece inat yani.
kötü şey. kalp kırma nedeni bazen.
dangalaklıktır. er ya da geç fark edilecektir. pişmanlık fayda etmeyecektir. oh olacaktır. kendi düşen ağlamayacaktır. ağlasa da umurda olmayacaktır. ders alınmayacaktır. maalesef ki, tekrarlanacaktır. maddeler başa alınacaktır.
bir erkin koray şarkısı.
dışarıdan gelen etkilere kafamızla değil, inadımızla dayanmaya çalışıyoruz. işte bu inat, şahsiyetsizliğin yerini alan kör ve karanlık bir benlik duygusudur. insanı mutluluğa da, felakete de götürebilir, cümlelerine yakın bir diyalogla bahsetmişti samim, peyami safa'nın yalnızız kitabında inat kavramından.
bırakıp artık yanımıza yanaşılması gereken davranıştır.
Bir yaşam tarzıdır.
bir konuda sonuna kadar direnmek.
huzursuzluğa sebep olan bir eylem.
karşı taraf için rahatsızlık verici fakat inat eden kişi için zevklidir. gıcıklıktır, bir açıdan karşı tarafın istenmeyen isteklerine tepki vermektir.
karşı tarafın istenmeyen isteklerine tepki vermektir.
inat isyanın kardeşidir.

Bir tiftik.
birine karşı çıkmak için normalde yapmayacağı bir şeyi yapmak.

(bkz: sırf sana inat)