bugün

Hem iyi hissetmek için vs gerekli olan hem de tehlikeli olabilen şeydir bana göre..

Öylesine bir entry..
kanıt ne? hangi inancımız doğru hangisi yanlış nerden bileceğiz?
Bir şeyelere inanmak gerekiyor. Yeterince arzulanmıyor mu hissediyorsunsun, zaman içinde doğru seçimlerle daha sexy olacağına, Bir yerde sıkılıyor musun zamanla seçimlerinle doğru yerlere gidebileceğine, yanlış insanlarla mı birliktesin zamanla kendin devam edebilirsen doğru insanlarala beraber olabileceğine yani kısaca kendine inanması gerekiyor insanın.
delile felan gerek yoktur.
içten gelen bi şeydir.
inanırsan inanırsın.
Başka insanlara inanmak değil ama kendisine inanmalı insan.

insan kendine inanabilirse yapamayacağı hiçbir iş olmadığına inanıyorum.
Başarısız mı oldu? Tekrar.
Yine mi? Yolunu değiştir ve öyle devam et.

Adım adım yapman gerekenleri belirle.
Hayalin ne olursa olsun o hayal yolunda atman gereken adımlar somut olsun. Ne kadar uzun olursa olsun, somut adımlar.
"...Fikirlerimi, gayelerimi seninle paylaşmak, doğru bulduğumuz şeylere beraber inanmak istiyorum..."

(Canım Aliye, Ruhum Filiz - Sabahattin Ali, s.17)
Eğer inandığınız kişi, düşünce veya olgu sizi yanıltır, inancınızı boşa çıkarırsa fiil inanmaktan aldanmaya evrilir.
Lakin tam tersi olursa, yani inandığınız şeyin sizi yolun sonuna götürdüğünü hissederseniz, o da inanç olmaktan çıkar aşka evrilir.
artık kendini, yaratılışını, ruh yapını savunabileceğine ve koruyabileceğine inanıyor musun?.. güvenmektir senin harcın: bunalımda bir et beni yitmiştir.

diri tutulması gereken, kağnı gelmez bir duygudur.
Celladınıza teslim olmaktır kimi zaman.
her şeye inat kendine inanmak başarıya ve azmin zaferine. son olarak söyleyeceklerim bunlardır hakim bey.
inanmak salaklıktır . insan en son inancını kaybeder . bir daha bulabilcek miyim? bilmiyorum . sonun başlangıcıdır . Ama şunu biliyorum ne kadar büyük inanırsan o kadar büyük çöküyor vaz geçiyorsun kendinden . Kaybetmeyin inancınızı , gerçekten kaybetmeyin .
bilmek istememektir...
Doğru ve ya yanlış, var ya da yok tarafını seçip o tarafta kalmaktır.

Bir şeye inanırsak, o şeyin var olduğunu kendimize kanıtlamış oluruz.
Yoksabile...
birine inanmanın masumluğu, geleceğe inanmanın umudu , kendine ve değerlere inanmanın gücüyle, en önemli duygulardan birisidir.
necip fazıl'ın benzetmesiyle sabahleyin aynada gördüğümüz yüzün kendi yüzümüz olduğuna inanmasak hayatımıza devam edebilir miydik? peki, soralım o halde, insan aynada gördüğü yüzün kendi yüzü olduğuna inanır da, inanmanın kendisine nasıl inanmaz. inanmak olmasaydı hayat olmazdı!
Her şeyin yalan olduğunu bile bile aynı kişiye kanmaktır.
Canınız yanar inanmayın..
Yağmur duasına şemsiye ile gitmektir.
Bir olgunun veya olayın, potansiyelini kabul etmek. Evet.
Uzun zaman önce bıraktığım eylemdir.
aslında inanmak istediğimiz için inanıyoruz inanma ihtiyacı hissediyoruz.
insanın kendisinin var olduğuna ikna olabilmesi için duyduğu ihtiyaçtır.
inanmak kalpte başlar, beyinde biter.................
dünyadaki en tehlikeli insan için (bkz: inanmış) kişidir.
Inanmak dunyanin en buyuk kumaridir.

Aldanistir.
Kendi kendisini olumsuzlar sartre beye göre. Çünkü kişi bildiği şeye inanmaz, o şeyi bilir ama inanılan şey hep bilinmeyen bir şeydir. Bir insan başka bir insanın kendisini sevdiğine inanır, bilemez. Çünkü kavranır bir şey değildir. Ama bu inanç kendisini olumsuzlar: ben onun beni sevdiğine "inanıyorum" ama bunu "bilmiyorum."