bugün

Hakan Peker'den "Köylü güzeli" şarkısıdır. Eşim duymasın :-).
Sesi güzel arkadaşlarımızın söyledikleri güzel şarkılar aklımda kaldı.
Maya dağdan kalkan kazlar, al topuklu beyaz kızlar.
karahisar kaleeesiiğ yıkılır geeeeliiiirrrr..
Do bir külah dondurma
Re masmavi bir dere
Mi derede bir gemi
Fa gemide bir tayfa
Sol papatyalı bir yol
La güneşten bir damla
Si Ayşe’ nin kedisi
Ve yine şimdi tekrar sol mi do.

(bkz: Gözümde canlanır koskoca mazi)
Hocanın topuklu ayakkabısını çıkarıp fırlatması.
gel bize katıl bize.
hem oyuna hem söze.
türkü söyleyip oy oy.
oynayalım loy loy.

el ele tutuşalım.
halkaya katışalım.
haydi gülüm sen de gel.
oynayalım loy loy.

üç adımda sağa koş.
bir adımda sola koş.
bak ne güzel ne de hoş.
oynayalım loy loy.

daha ilkokuldayım ve bu şarkı o kadar içli içli söyleniyordu ki cidden hüzünleniyordum ve hala aynı his kalmış üstümde.

öğretmen demeye bin şahit kaltak müzik öğretmeninin kompleks yapıp flüt çalamayanların karnesine 1 verip karne günü gelmeden izne ayrılıp tayin istemesi. tahta götlü kevaşe.
edit: ortaokulda olmuştu bu sayılır mı?
flütün tuşlarını tam kapatamazdim hep sıfir verirdi zalım.
do do re mi mi re do re mi do.
insanların bet sesleriyle birbirlerine çektirdikleri işkence. Bir de dersten kaçmak için okul korosuna yazılırdık, utanmazlık diz boyu.
La la la sol la la la sol fa sol fa sol la la la sol. Sanırım böyleydi.
bizde bir org vardı sabahtan akşama kadar maharetmiş gibi hatırla sevgili çalardık, sonra da şey derdik ben piyano çalıyorum. iyi allah belamızı vermemiş.
mi mi fa fa mi sol sol la la sol.
birgün birgün bir çocuk eve de gelmiş kimse yok. açmış bakmış dolabı şeker de sanmış ilacı, yemiş yemiş bitirmiş .akşama doğru bir sancı. kıvrım kıvrım kıvramış, yaptığından utanmış.

Bu şarkıyı hala neden unutmadım bilemiyorum.
Müzik hocamız klasik bi kemalist tiplemesini temsil ediyodu. Kısa boyalı saç kendini beğenmiş entel gözükmeye endeksli muhtemelen chp kadın kollarına da üye biri idi.
Akp li bi arkadaş rte nin ingilizce bilmesi(!) ile övünmüştü hoca ise çocuğu da küçük düşürücü tarzda rte ing. Biliyo da ben de biliyorum (onun kadar) demişti.
do re mi fa sol la si do do si la sol fa mi re do ben hep bunu yapardım en baştan başlar sonra sondan başlardım ritim ritimmm ne anlarsınız.
Flut, samanyolu, yilan hikayesi. Kisaca ozeti...
helvacıoğlu marka pembe flütle yılan hikayesini çalarak başladık diye mi enstrüman konusunda sıkıntılıyım anlamıyorum ki, bi de okul korosu kurarlardı sesine kendi tahammülü dahi olmayanlardan. evet ben de aralarındaydım.
hey gidi günler
Flüt koromuz. Do re re re dooo si do laaa sol laa la si do la la sol sool.
flütünü temiz tutmayan öğrecilere deliren müzik hocamız. pislik içinde olan bir flütten tiz seste çıkmayacağı için feci kızardı kadın. çok şükür ki ben temiz tutardım beni severdi. ama yeteneğim yoktu çalmaya.
ilkokulda müzik dersi almadığım için beni ilgilendirmeyen başlık.
daha dün annemizin diye başlayan hoş türqü.
evli olan müzik öğretmenimin orta son bir kızla çıkıyor olmasıdır. (bkz: kalıbına tüküreyim)
An ka ra - ka ra man.