uzun sap bağlamadan, 40 kişilik orkestra sesi çıkarabilen özellikle orhan gencebay eserlerini orhan gencebay'dan bile daha iyi çalan bir bağlama virtüözü. kulaklarıma inanamadım ya bağlamadan bildiğin yaylı enstruman sesleri ve bass gitar sesi geliyor. kamera arkasında yaylı enstruman grubu ve bass gitar çalan bir orkestra var sanırsınız. muazzam. youtube'da kanalı var, çeşitli paylaşımları var.
sıkı orhancıdır ilhan ağabey. orhan gencebay eserlerini bağlamalarıyla çalma cüreti gösterip de hakkını vererek çalabilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez; onlardan biri de ilhan özbay'dır elbette. hızı ve tekniği ile bu işin ustalarından olduğunu göstermesi bir yana, şarkıyı seslendirmesi ile de zor bir işi başarmaktadır.

soner mızrak ile ilhan ağabeyi kıyaslarım hep, sanki soner ağabey daha iyi çalıyor gibi ama şarkıyı çalarken bir yandan da yorumladığı için ilhan özbay'ı bir adım önde görüyorum.

bir link bırakmadan gitmeyelim; orhan gencebay'ın en fantastik eserlerinden biri olan leyla ile mecnun'un girişini icra ediyor:

https://www.youtube.com/watch?v=3PotRFUIy64