1. 1.
  bir işaretin doğruluğunu ya da yanlışlığını, o işaretin dil içindeki işlevi belirler. nokta cümleyi bitirir, üç nokta ise cümlede anlatılmak istenenin aslında bitmediğini, açık kapı bırakıldığını gösterir. üç noktayı alıntının önüne, ortasına, sonuna koyarsanız, tam alıntı yapılmadığını gösterir. iki nokta yan yana ise bambaşkadır, müthiş bir işarettir. evet, türkçe'de yoktur ama bu kullanılmayacağı anlamına gelmez ki görürüz ki şairlerimiz de kullanmıştır****. diyeceksiniz ki onlar kullandı diye doğru mu oldu? hayır, doğru olmadı hatta doğruluğu yanlışlığı konusunu da tartışmak istemiyorum, çünkü bu işareti severek kullanıyorum, çünkü bu işaretin özellikle şiirde şekil itibariyle güzel durduğunu ve okuyucu için üç noktadan çok daha anlamlı, çok daha uyarıcı bir etkisi olduğuna inanıyorum. peki nesirde kullanımı? bence kesinlikle kullanılmalıdır, çünkü bilgilerimizin, anlattıklarımızın, hayal gücümüzün sınırsızlığını, herhangi bir karmaşaya yol açmadan özgürce dolaşımını simgeleyebilmektedir. diyeceğim odur ki iki nokta yan yana işlevlidir, kullanmak bizlerin inisiyatifine bırakılmıştır.. **
  3 -2 ... jackmartins
 2. 2.
  iki nokta yan yana olmaz.. (bu olmadı mesela)

  (bkz: dilbilgisi kurallarında iki nokta yoktur)
  1 ... deli bozgun dolu dizgin
 3. 3.
  hep kullanıyorum ama kullanınca da cumlemi huzunlu yapmıs gibi geliyor.
  1 ... dory
 4. 4.
  gereksiz bir sekilde aliskanlik haline gelmis modadir.
  sözlük yazarlarinin neredeyse %60 üzeri bu hatayi yaptiklari gözlemlenmistir.
  her 4 entryden bir tanesinde bu gibi sacma, imla kurallarinda bulunmayan ".." yada ",." gibi noktalama kullanan yazarlardirin kendi bulusudur.

  tek noktada yazi okunurken bir defa nefes alinir ve okunmaya devam edilir.
  virgülde yarim nefes.
  peki cift noktada da kicimizdan mi soluyacagiz?
  11 ... kultursuz dinazor
 5. 5.
  daha çok msn ile yazışırken kullanılan noktalardır.
  Ne kadar kurallara ters de olsa msn'deyken göze hoş gelen harekettir.
  -1 ... haroon
 6. 6.
  sinir bozmakta sınır tanımayan saçmalıktır.

  yahu "..." kullanın işte gerekiyorsa ya da "." yeterliyse.
  günden güne artıyor da ".." kullanımı,

  birisi doğru düzgün savunabilir mi acep şu ".." yı diye de merak ediliyor.
  2 ... yasakani
 7. 7.
  kullanıcılarının 'ne biten ne de bitmeyen cümle' sonuna koyulabileceğini söylediği, götten element uydurmanın harika bir örneği olan -yalandan- noktalama işareti.

  ne biten ne bitmeyen cümle öyle mi? nası lan?

  (bkz: ne uçan ne de uçmayan kuş)
  2 ... saylon muzaffer
 8. 8.
  saçma bir noktalama işareti hatasıdır. özentiler arasında kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.
  2 -2 ... t bag
 9. 9.
  güzel bir şeydir".." lakin bu gereksizliğe kafayı takanlar dilbilgisini çok sevdiklerinden, önemsediklerinden ya da sınırsız riayet ettiklerinden değil kullanan yazarlara fitil olduklarından dolayıdır.. buradaki asıl amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir ama kılıfları da fena değildir hani..

  bir de bu kuralsızlığa uymayanlara yardır yardır laf yetiştirenler noktaya dikkat ederken ettikleri hakaret, aşağılama ve kaypaklıkla hem kişilik hem de dillerine ihanet etmektedirler.. garip bir çelişki işte..

  ama siz yine de kullanmayın ayıptır..

  son olara buna karşı çıkanlar "bıdı bıdı...vak vak" şeklinde noktalama ve sonrasındaki boşluğu hiçe sayanları kanka edinirler.. ne ilginç bir ilişki şeması bu böyle lan! "bıdı bıdı...vak vak" böyle entryler girip tanım ya da dilbilgisi eksikliğini aciz bir şekilde ayar vermek için kullananlarda çok komiktir.. ne tuhaf şeyler görüyoruz burada..

  dilbilgisi diyerek hakaret etmek güzel bir iştir.. di mi gençler?
  2 -4 ... fatal
 10. 10.
  birincisini az bulma, üçüncüsünü külfet görme harekatı.
  1 ... adere