bugün

iki nokta yan yana

bir işaretin doğruluğunu ya da yanlışlığını, o işaretin dil içindeki işlevi belirler. nokta cümleyi bitirir, üç nokta ise cümlede anlatılmak istenenin aslında bitmediğini, açık kapı bırakıldığını gösterir. üç noktayı alıntının önüne, ortasına, sonuna koyarsanız, tam alıntı yapılmadığını gösterir. iki nokta yan yana ise bambaşkadır, müthiş bir işarettir. evet, türkçe'de yoktur ama bu kullanılmayacağı anlamına gelmez ki görürüz ki şairlerimiz de kullanmıştır****. diyeceksiniz ki onlar kullandı diye doğru mu oldu? hayır, doğru olmadı hatta doğruluğu yanlışlığı konusunu da tartışmak istemiyorum, çünkü bu işareti severek kullanıyorum, çünkü bu işaretin özellikle şiirde şekil itibariyle güzel durduğunu ve okuyucu için üç noktadan çok daha anlamlı, çok daha uyarıcı bir etkisi olduğuna inanıyorum. peki nesirde kullanımı? bence kesinlikle kullanılmalıdır, çünkü bilgilerimizin, anlattıklarımızın, hayal gücümüzün sınırsızlığını, herhangi bir karmaşaya yol açmadan özgürce dolaşımını simgeleyebilmektedir. diyeceğim odur ki iki nokta yan yana işlevlidir, kullanmak bizlerin inisiyatifine bırakılmıştır.. **