1. 1.
  bakıp bakıp ibret alınması gereken, yol göstericiliğe sahip, akıl ve ders veren unsur.
  (bkz: ibretlik hikaye)
  (bkz: ibretlik videolar)
  (bkz: ibretlik fikralar)
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  içine ibret koyulan kap.*
  6 ... archontia
 3. 3.
  --spoiler--
  bak kardeşim, on iki yıldır bir devlet dairesinde ayda 1000 TL maaşla çalışıyorum.Her sabah saat 06:30'da kalkıp dolmuşa yetişmek zorundayım.Bu nedenle on iki yıldır sabahları kahvaltı yapmıyorum.Yumurtanın,sıcak çayın,zeytinin,peynirin tadını özledim.Bari haftasonları rahat rahat uyurum diye düşünüyordum ki hemen yanımızdaki hastanenin jeneratörü her sabah saat 08:00 de çalışmaya başladı.Mahalleli toplandık gittik,müstahdeminden başhekimine herkesle görüştük,engelleyemedik.Bir gün benim karşı komşu "idari mahkemede dava açtım,bu sesten kurtulacaz.Yalnız avukat masrafı için apartmandan para topluyorum,davanın sonunda zaten karşı taraf ödeyince paranı geri alırsın" dedi.Ben de yedi yüz lira verdim.Ertesi günü adam paraları alıp kaçtı,geceleyin taşınmış.Alt katta bir emekli öğretmen oturuyor,geçen gün gelmiş "Davayı kaybetmesek bari" diyor.Hey Allahım dedim ya,ne insanlar var."Ne davası dayı,daha neyin davasındasın.Adam dolandırdı gitti bizi" dedim.Ben böyle söyleyince adam fenalaştı,kalp hastasıymış zaten.Hemen götürdüm karşıdaki hastaneye,kayıtlarda bi yanlışlık olmuş,adam sigortasız gözüktü,hastane biz bu hastaya bakamayız,emekli sandığı ssk devlet karşılamıyo bilmem ne derken adamı başka bi hastaneye götürmek için taksiye bindirdim.Yolda Hakk'ın rahmetine kavuştu.Adama hayatında rahat vermedikleri gibi ölümüne de sebep oldular.Şimdi sen yukarıda ibretlik yazmışsın.Güzel kardeşim ibretlik öyle olmaz böyle olur.Bir daha da böyle değerlerle dalga geçme.
  --spoiler--
  ... egolablastik
 4. 4.
  dini herhangi bir hikayenin veya hadisenin (yalan ya da doğru) daha ilginç ve ilgi çekici olsun diye bir tarafına konulan kelime.

  (bkz: fare kız ibretlik)
  (bkz: allah diyen hayvanlar ibretlik)
  (bkz: allah diyen antep fıstığı ibretlik)
  1 ... kifayetsizkelimeler
 5. 5.
  ibretlik
  ... ischam
 6. 6.
  sodom ve gomore şehirleridir. sapkınlıkları yüzünden tanrı tarafından cezalandırılmışlardır. yok edilmelerinin sebebi insanların ibret almasını sağlamaktır.
  ... rumaneca
 7. 7.
  (bkz: messi)
  -1 ... ataturk gibiyim
 8. 8.
  benim gibi sözlükte yazarlara bakılarak alınacak olan müslüman dersi.
  şaka lan bu değil. ama bir an olsa fena olamazdı diye içimden geçirdiğim tümceydi bu.
  neyse gelelim asıl konuya.
  ibretlik malumunuz feysbuk da, atılan tivitler de, meillerd e, yutup da video adlarında ve ya başlık bilgilerinde ilk göze çarpan internet müminlerinin paylaşımları silsilesinin vurucu tarafıdır. aç tok fark etmez her türlü gideri vardır.
  ilgili mümin videoyu, yazıyı ve ya fotoğrafa bakar ve hemen namaz saatini kaçırıp kaçırmadığını düşünür. ramazanda kaza orucu varsa onu tutar. kaza namazı zaten banko vardır. alınan ibret sonrası 100 rekat o gün kılanını biliyorum. çekilen tespih bonus olur vs vs.
  misal ;

  - merhaba mümin dost. namaza gelmedin bugün hayırdır inşallah kardeş.
  - gelemedim ya kardeş, çarşıya malzeme almaya gittim.
  - kardeş namaz kaçırılmaz. evden dışarı ama gel sana bir şey göstereceğim. namazı kaçıran marangozun son hali gel bak. * *
  http://www.yeniresim.com/img2506.htm
  - ananı sikim one lan tövbe tövbee. yapma ahmet böyle mi olacaz. *
  - allah bilir onu sen ibretini aldıysan mesele yok. * *
  1 ... congolos
 9. 9.
  https://video.uludagsozluk.com/v/ibretlik-78561/  efektler samanyolu tv den.
  -1 ... piskolata erkegi
 10. 10.
  (bkz: till lindemann ın istiklal marşında ayağa kalkması)
  ... jimmy the pro