bugün

Meşhur bir Arap erkek ismidir.
Sevilen bir isim. O kendini biliyore. Evet. *
ateşe atılmak istenen peygamberdi.
--spoiler--
ibrâhim
içimdeki putları devir
elindeki baltayla
kırılan putların yerine
yenilerini koyan kim
--spoiler--
hz. muhammed'in en küçük çocuğuymuş.
Aslında çok yaygın bir isimdir özellikle ortadoğuda ayrıca amerikada abraham isimli kişiler çoktur hatta eski devlet başkanı bile vardır Türki cumhuriyetlerde ibrahimova soyisimli kişilerin olmasıda bayağı yaygın olduğunu gösteriyor neyse efendim halkların babası atası anlamını taşır yahudi ve müslümanlarda saygı gören peygamber olduğu için bu isim çocuklara sıklıkla verilir ülkemizde olmakla beraber özellikle urfa ve civardarında halil ibrahim ismi sıklıkla verilir eminim bu isimde birçok yazarında urfalı arkadaşı vardır sadece isim olarak özet geçtim işin tarihi ve dini kısımları tam bir araştırma konusudur onlarca döküman okumanız gerekir ...
halk arasında ibraaam diye kullanılır.
Sumerli fahislerden tureme bir orospu cocugu oldugunu kabullense, bu kadar yahudi sabun olmazdi.

Etekle gezen, Karisini rizasi ile firavun'a dolleten ilk meshur (bkz: cuckold).
“ibranice’de ‘baba’ ve ‘cumhur’ mânâlarına gelen ‘eb’ ve ‘reham’dan mürekkeb bir kelime ‘milletin babası’ demek.”
evet, etekle gezen, karısını firavun'a peşkeş çeken, kısır bir kavattı.

aşkta kaybettiği için kendini maneviyata verdi, kafayı bozdu o kadar ki işi üvey oğlunu kesmeye vardırdı.

hülagü bunu görse burnuna halka geçirip oynatırdı.
en sevdiğim peygamberin ismidir.

aklını kullanarak, düşünerek, idrak ederek, sorular sorarak, cevapların peşinde giderek, hiç kimseye değil yalnızca aklına güvenerek Allah'a ulaşmış, putlarını yıkmıştır.

tüm insanlara ilham verecek bu sürecin özellikle günümüz gelenekçi müslümanlarına örnek olması duasıyla.
Böyle bir abimizdir.

görsel
kimilerine göre gizemli bir şövalyedir..

esasen muhtemelen banka şubesinde güvenlik görevlisi olup millete finansçıyım diyen tipin kuzenidir..

koca koca adamlar kadınlar birbirlerine neleri reva görüyorlar be..

düşüklüğün bu kadarına da pes..

düşüksözlük olarak adı update olsun bence..
bir uludağ sözlük fenomeni. evet.
(bkz: abraham)
herkes özel mesaj yoluyla ibrahim sen misin yazıyor..

kendisi bile ben ibrahim değilim diye tehdit etti ahsjd..

harbi kim ulan bu ibrahim?
ibranicede baba anlamına gelen "eb" ve cumhur demek olan "reham" kelimelerinden meydana gelmiştir. "Ebu-l cumhur" ise; cumhurun babası demektir. Bu ismi meydana getiren kelimelerin ikisinin de hareke veya telaffuzlarını az bir değişiklik yapmakla yine bu mânalar Arapçada da vardır.
Asaf Halet Çelebi'nin en kıymetli şiirlerindendir.

--spoiler--
ibrâhîm
içimdeki putları devir
elindeki baltayla
kırılan putların yerine
yenilerini koyan kim

güneş buzdan evimi yıktı
koca buzlar düştü
putların boyunları kırıldı
ibrâhîm
güneşi evime sokan kim

asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
buhtunnasır put yaptı
ben ki zamansız bahçeleri kucakladım
güzeller bende kaldı
ibrâhîm
gönlümü put sanıp da kıran kim
--spoiler--
halil isminin mütemmim cüzüdür.
Sorgulama gücüne sahip peygamber. Çok zeki olduğunu düşünüyorum. Kendini yaratan tek bir yaratıcı olduğunu biliyor ama rabb'ini yani efendisini arıyor. Gunes, gezegen gibi gökteki cisimleri, efendi olarak arıyor. Fakat rabb (efendi) olanın batmayacağını düşünerek, rabb'in (efendinin) de ilahın da onu yaratan olduğunu düşünüyor. Yaratıcıdan başka rabb (efendi) edinmiyor. Şeyh veya evliya da edinmiyor. Tanrı (Allah) onu Kur'an'da iyi ve güzel anıyor. Rabb inşallah öğretir. inşallah ibrahim gibi araştırma bilinci verir.
ibranicede halkın babası demekmiş.
amca ismi.
kibar ve sakin insanların taşıdığı isim.

yahut bana öyleleri denk geldi, bilmiyorum.
Nadiren tamamı söylenen isimdir.
ibrahim ruh hali değişik olan bir isimdir.
Yıllarca ibrahim olarak çağırılan insanlar bu ismin havasındaki tuhaflığı üzerlerine çeker.
Degerli, guzel yurekli insanlarin sahip oldugu isim.

son bes saattir, triplerimi, kaprislerimi, sacmaliklarimi, sinirimi ceken, bana misin demeyen guzel insandir ayni zamanda.
ama bilmeli ki onu degerli yapan, son bes saat degil elbette ama yazasim geldi.
sevgiler.