Liv hospitala kaldırılmış iyileşse bile faturayı görünce yeniden fenalaşacaktır.
Mekanın cennet olsun.
Canısı kelimesini hafızamıza kazıyan adam.
görsel
3 evlat bıraktı geride... Rabbim mekanını cennet eylesin.
Canısı canısı
Ömrümün yarısı
Ben senden ayrılmam
Alnımın yarisi.
.Allah rahmet eylesin, mekanini cennet eylesin.
Maalesef makinanın fişi çekilmiştir. allah nur içinde yatırsın.
"unutma unutulanlar unutanları asla unutmazlar" gibi tarihi* bir sözü olan, tarzının sanatçısı.
allah rahmet eylesin. gençliğimizin en iyilerindendi. çoluğu çocuğu vardı allah yakınlarına sabır eylesin.

görsel
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun güzel insan.
görsel
1967)
Erzurumun Narman ilçesinde doğdu. Altı kardeşin en büyüğüdür. ilköğrenimini ve liseyi Narmanda tamamladı. Müziğe, kendi kendine daha ilkokulda bağlama, mandolin ve flüt çalarak adım attı..
Liseden sonra Ankarada Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezinde solfej ve nota dersleri almaya başladı.geceleri ise Ankaranın çeşitli yerlerinde sahne alıyordu..
Askerliğini 1987 88 yıllarında istanbul Kalender Ordu Evinde solist olarak bitirdi ve Erzuruma geri döndü.
Ancak kısa bir süre sonra bir pantolon bir ceket bu defa başka amaçlarla istanbulun yolunu tuttu.
(1989)
istanbulda Nişantaşında garsonluk yaparken bir yandan da Telden Dile Müzik Merkezinde eğitimine devam etti. 1991 yılında Piyanist ve Udi olarak sahneye çıkmaya başladı.
1992 yılında Tekirdağ ve Kumbağ ilçesinde aynı şekilde bir yıl çalıştı. Bu esnada ilk albümü TUTKUnun şarkılarını tamamladı.
1992nin sonunda Tekirdağdan istanbula dönüp Telden Dile Müzik Merkezindeki öğretmen arkadaşları ile Tutku albümünü yaptı. Elinde hazır albümüyle hayatında ilk kez Plakçılar Çarşısına gitti.
(1993)
Eserlerini bir çok plakçıya dinletmesine rağmen olumlu bir sonuç alamadı. Vazgeçip Erzuruma dönmek üzereyken rastlantı sonucu iskender ULUSla tanışan iBRAHiM ERKALın, gerçek müzik kariyeri başlamış oldu.
TUTKU albümü çıktıktan sonra solist olarak çalıştığı Merhaba Restorandaki işini bırakıp, yeni albüm ve yeni bestelerine konsantre olmak üzere kolları sıvadı.
1994te ikinci albümü SIRA BENDE - AKLIMDASIN ı piyasaya çıkardı. Televizyonların, radyoların kapıları bu albümdeki hit şarkılarıyla açıldı ( KAHRETSiN AKLIMDASIN, SEVMESEN DE OLUR, BEKARLIK, iNSAFSIZ vs. ).
Hemen ardı sıra ;GÖNLÜNÜZE TALiBiM adlı üçüncü albümü çıktı. Tüm Türkiyeyi saran CANISI şarkısı ile Canısı akımı başladı. Aynı albümden daha birçok eseri dillere dolandı. (YALNIZIM, UNUTMAYACAĞIM, ADAM GiBi, ERZURUMA GEL, BENDE iSTEREM, A BEBEĞiM vs. )
90 dakikalık Temel GÜRSUnun yönettiği CANISI filmi ve ardından 26 bölümlük CANISI dizisi televizyonlarda rating rekorları kırarak defalarca yayınlandı.
Bu süre zarfında ibrahim Erkal besteleri, şarkıları Müzik Piyasasında aranılan melodiler olmaya başladı. Zara, izzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, ibrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Umut Yılmaz, Burhan Çaçan sanatçının eserlerini verdiği isimlerden bazıları oldu.
1997de SIRILSIKLAM adlı dördüncü albümü ile olağan üstü satış grafiği yakaladı. Akabinde Temel GÜRSUnun yönettiği 32 bölümlük SIRILSIKLAM dizisi ile başarısını devam ettirdi.
DE GET YALAN DÜNYA Beşinci albümüydü. ERKAL bu albümde NASIL SEVMiŞTiM, DE GET, SEViN GÖNÜL gibi kendi eserlerinin yanı sıra SARI GELiN, HELE DADAŞ gibi halk Türkülerini yorumlayarak çıtasını hiç düşürmedi.
Başarılarını 2001 yılında çıkan SU GiBi albümü ile pekiştirdi.
2002de BEN BU ŞÖHRETi SEVMEDiM adlı şiir kitabı ve aynı yıl AŞK NAĞME adlı 7. albümünü çıkardı.
Son albümü GÖNÜL LiMANI aynı zamanda evlilik ve bir kız, bir oğlan, 2 çocuk getirdi.
Hobileri arasında seyahat etmek, fotoğraf çekmek ve bahçesi ile ilgilenmek yer almaktadır.
Bunun akabinde fobileri; yükseklik ve aşırı hızdır.

kaynak: http://www.ibrahimerkal.net
Huzur içinde uyusun.
beyin kanaması geçiren sanatçıdır. otoparkta gece yarısì 1.5 saat boyunca baygın halde yerde yatmıştır. doktorlar kurtulma ihtimalinin %1 oldugunu söylediler.
yani bir mucizeden fazlası gerekiyor...

ibrahim erkal denilince aklima cocuklugum gelir. butun sarkilarini ezbere bilirdim. cok uzuldum. sevenlerine sabirlar dilerim..

"unutma unutulanlar unutanları asla unutmazlar"
unutmayacağız.
üniversite tercihlerimi yaparken oltu ve narman arasında kalmış, bir araştırma yaparak ibrahim erkal'ın narmanlı olduğunu öğrenmiş ve tercihimi narman'dan yana kullanmıştım. kendisiyle tanışamadım ama bir cuma namazında beraber saf tutarak ahiretimizde olsun buluşma şansı yakaladım.

ben hep narman'ı, ben hep erzurum'u ve ben hep ibrahim erkal'ı çok sevdim.

ben ne kadar karadenizli isem o kadar da erzurumlu, o kadar da narmanlı ve onun hemşerisiydim.

son 1 aydır rabbimize dualarımız hep onun ailesine, yeni doğmuş çocuğuna kavuşması içindi. ama ne çareki mukadderat onu genç sayılabilecek yaşında yakalayıp rabbi rahimimizin rahmetiyle buluşturdu.

inna lillahi ve inna ileyhi raciun

allah rahmet eylesin. allah ailesine ve tüm narmanlı dostlarımıza sabir versin
"çare gelmez ağlamaktan, ayrılır mı et tırnaktan? Başka yol yok ayrılmaktan, farzet sevgi yalan yani..." dizelerini hatırlatan halk müziği sanatçısıydı. yine zamansız bir ölüm, yine zamansız bir hüzün! Yerin mekanın cennet olsun hisli insan...
çocukluğumda çok severek dinlediğim, vefatıyla tekrar dinlemeye başladığım, şarkılarında çocukluğuma döndüğüm kalbur üstü bir sanatkardır. Allah rahmet eylesin beni çok üzmüştür gidişi.
neyine güveneyim;
de get! yalan dünya..
seni nasıl seveyim;
ömrümü çalan dünya..

dedi ve gitti..

öylece gitti;

ne mal, ne mülk, ne para, ne pul..

ardında

biri henüz süt kokan; üç evlat ve bir de eş bıraktı gitti..

bestelenmemiş şarkılar, dokunulmamış hayatlar,
verilmemiş konserler,
ve
öpülüp koklanmaya doyulmamış
çocuklar bıraktı;
yaşanmamış ve yaşatılmamış duygularla apansız gitti.

birbirlerine canısı diye hitap eden ve belki de evlenip çoluk çocuğa karışmış liseli aşıkların anılarına yüklenip gitti..

canısı aşıklar meyvelerinin hiç tanımayacağı, bilemeyeceği, bilse de muhtemelen pek sevmeyeceği lâkin birbirlerine tutkuyla bağlı, ölesiye seven varoluş sebepleri; ebeveynlerinin aşklarına "canısı, ömrümün yarısı ve çare gelmez ağlamaktan; ayrılır mı et tırnaktan" gibi sözlerle eşlik eden ibrahim erkal yaşamsal fonksiyonlarını yitirerek aramızdan ayrıldı..

mekanı cennet, ruhu şâd olsun; ekmeğini çok yedik şarkılarının, allah ondan razı gelsin..