1. 1.
  türk ressam. 16 yaşında bir cinayet suçundan girdiği bursa cezaevi'nde (1937), nazım hikmet ran'ın yüreklendirmesi ve desteğiyle resime başladı. 1950'de aftan yararlandı. 1953'te ilk resimlerini sergiledi. resimlerinde anadolu köylüsünün yaşam ve uğraş biçimlerini, naif bir yaklaşımla ve düşsel bir boyut içinde işledi.
  3 ... vernon sullivan
 2. 2.
  hapishane yıllarınde şair baba diye nitelendirdiği nazım hikmeti babasının öldürülmesiyle daha bir baba gibi gören yurdum insanını en iyi anlatan insan.doğal,saygılı,utangaç..
  1 ... miracle
 3. 3.
  "Anadolu insanının yaşamından ve halk efsanelerinden yola çıkarak toplumsal gerçekçi yapıtlar üreten ressam" *

  " Konu bir özdür, her öz kendi kabuğunu, yani sanatsal biçimini oluşturur. " *
  3 ... a la folie
 4. 4.
  iznik mavi çini sanat evi ve ibrahim balaban ortak çalışma sonucunda balaban eserlerini çini'ye dökmüşlerdir. bizzat gidip gördüm gidip görülesi olan müthiş çalışmalardır, tebrikler..
  1 ... ongnn
 5. 5.
  26haziran-12temmuz tarihleri arasında saat 18.00 - 20.00 arasında Bursa' da Teyyare Kültür Merkezi' inde iznik mavi çini' nin balaban resimleri sergisi vardır, gidip görülesi bir sergidir, tavsiye edilir.
  1 ... gunesin aynasi
 6. 6.
  oğlu hasan nazım balaban da kendisi gibi ressamdır.
  3 ... meydanbenim
 7. 7.
  sanat anlayışı yaşar kemalinkine çok benzer. yaşar kemal'in bazı kitaplarının kapaklarında da resimleri vardır.

  https://video.uludagsozluk.com/v/ibrahim-balaban-61617/

  ... benerji
 8. 8.
  14 Mart 2013'de (#)doruksanat galerisin'de sergi açtı. Bizzat tanıştım. 92 yaşında Maşallahı var. Sanat dolu uzun ömürler diliyorum.
  ... wolverine