bazen hava durumunu belirtmek icin cumle icinde kullanilan sozcuktur:
-kar hirsindan yagiyor.
bu havanin cok soguk oldugunu ama az da olsa kar yagdigini belirtmek icin kullanilir.
insanın gözünü kör edebilecek duygudur.
insan duygularının arasında gerçekliğe karşı uyuşturucu etkisi olanlardan.
Hayatta bir erkeğe her alanda lazım olacak şey.*kin , nefret , öfke ile birleşirse tadından yenmiyor.
çiçek abbas'ın şakir'i alt etmesi gibidir. *
küpe zarar verendir.
Solitairede kazanamadıkça tekrar oynamaktır.
doğru kullanılmazsa kişiye hasar verir.
kontrol edilebiliyorsa çok büyük avantaj sağlayan mental bir özellik.
azı karar, çoğu ise zarardır. hırsları yüzünden gözü dönen ve çok saçma şeyler yapıp sonunda da hayatlarını daha da kötü bir hale getiren birçok insa vardır. fazlası gözleri kör eder resmen ve belli bir süre sonra sağlıklı düşünmeyi bile engeller. fakat birazcık hırsın kimseye zararı olmaz. istenilen için yılmadan uğraş vermek az biraz bir hırs sayesinde olur.
dolmuşa veya otobüse tam binecekken yarım kalan sigaradan üst üste aldığım nefeslerdeki hırsı yaşantıma empoze edebilseydim, kesin adam olurdum.
güçle birleşince harikalar çıkabilir, yada felaketler.
başarısızlığın süslü adıdır.

-abi ben aslında çok hıslıyım ama dersleri umursamıyorum istersem hepsi aa.
-oldu canım öptüm kib.
yüzü motor pancarı yapan insani heves.
HIRS bir teknenin, yelkenini şişiren rüzgâra benzer. Fazlası tekneyi batırır. Azı da tekneyi olduğu yerde saydırır.
dünyaya kazık çaktığını zannetmek.
matematik gibidir. doğru sonuç vermeyen (denklem) karaktersizin hırsı göçer, göçertir. ha diğeri? zaten doğrudur ve yürür.
dokunan yanar buna o derece tehlikelidir kontrolü zor ancak iyi kontrol ve azime dönüşüyle çok güzel sonuçlar doğurur.

bu sefer beni tutsağın edemiyecen reyiz olmayacak beceremiyecen.
her defasında yenik düşülen.
insanın hayatını zehir eden duruma verilen ad.
göreceli bir kelimedir , oynaktır ; çünkü vaziyete göre değişir. yaşa göre içinde bulunulan duruma göre değişir

Tıpkı arabadaki gaz pedalı gibidir , az bastın mı yol alamazsın ; çok basarsan da kaza yaparsın .

Bazen insanı zirveye taşır , bazen de insana akıl almaz işler yaptırır ; etiğin dışına çıkartır , rezil eder insanı.

bir lise talebesi için üniversiteyi kazanmak , rakiplerini geride bırakmaktır

iş yerinde çalışan biri için ; terfidir , arkadaşlarını geride bırakmadır

bir yarışmacı içinse galibiyet ve alkıştır. Hasıl-ı kelam insan içi hem yararlı hem zararlıdır.
hırs hüsran sebebebidir. tevekkül ve kanaat ise kazanmanın sebebidir, kanunudur.
küllün zarardır.
kişiliği tam oturmamış kişileri içten içe çürüten sonu gelmeyen elde etme isteğidir. kimilerine göre başarılı olmak için gereken duygudur ama anlamadığım azim varken neden hırs?
yetersiz irade, hırsla dolu bir ruh, beklentilerinin yoğunluğuyla kaynayan fakat aynı zamanda elinden gelenlerin mütavaziliğinden utanan, barut gibi, dinamit gibi bir insan. sürekli içinde tutuğu yük kendisini yoran, dışındakilere başkalarına yükleyen. zehir gibi. herşeyde olduğu gibi hırsın iyisi bilgelik yolunda, bilgiye elde etmek yolunda. diğer bütün hırslar zehirler. onun önünde bu kadar yoğun olabildiği için bir kez daha eğildim. iradesini kullanıp emip atabilirse zehri, artık bizimle olamıycak zaten.