bugün

Hz. Yusuf başrolde oynamaktadır.
Muhteşem bir dizi. Annemle her gece izliyoruz..
Kanal7demi gene. Acaba saat kaçta.
görsel
Ramazan ayının en güzel yanı. Bu akşam başlıyor..
görsel

Ne karizmaydı şu adam…
bu kez izlicem.
Yıllardır Tv'de yayınlandığı söylenen dizi ve ben hiç izlemedim. Çünkü TV dizileri izlemiyorum.
Dizinin son sahnesinde hz. Yusuf'un abisi yehuda şöyle bir şey diyor:
-gelecek nesiller bize yusufî mi diyecek, yahudi mi, göreceğiz.

Bu mealde bir cümle idi.

Aklımda kalmış.

Edit: imla.
Yahudi uyduruk efsane kahramanının anlatıldığı dizi. Her sene yayınlanır. Dindeki bitmek bilmek trajedi ve drama bol bol vardır bu dizide de. Cast seçimi fena olmasa da Yusuf'u oynayan adamın diziye uygun olmadığı fikrindeyim.
Anne baba 65’i geçince izleniyor bu tür şeyler.
Güzel dizidir.
Daha hiç izlemedim çok şükür.
Bir kere de ramazan’da yayınlarlar.. çocukluğu da bu;

Etiler’de sahneye çıkan gay şarkıcı gibi..

görsel
Kanal 7'de oynuyor ve ben annemle izliyorum.
Kaç kere baştan sona izledik yine izliyoruz, evet..
hz. yusuf'un hikayesini, yani aynı hikayeyi işleyen popüler bir Andrew Lloyd Webber müzikali de var.

hz. yusuf ve potifar
görsel

potifar'ın karısı hz. yusuf'u etkilemeye çalışırken
görsel

hz. yusuf ve firavun
görsel
Dizinin başlangıcında okunan Kur'an tilaveti çok güzel.

https://youtu.be/I0wpsqIVVLo
Sürekli yayınlanması can sıkıcı vaziyette. Lakin ben diziye sanatsal açıdan bakmaya başladım. O duvarlardaki mısır hiyeroglifleriyle dönem oldukça güzel yansıtılmış. Karakterler ve kıyafetler muazzam. Tam dönem işi olmuş.
Bu gece birinci bölümden başlar. Bilenler hangi kanaldaysa yazsın.
Yahudilerin uydurma Mitolojik kahramanı. Kedi ulaşamadığı ciğere mındar demiş ya. Yuhadilerin o devirdeki tüm süper güçlere karşı olan ezikliği bunlara yansımış. Ibrahim babillerle, Musa yusuf vs. Mısır a karşı mücadele etmiş. Ama herşeyi papürüsler ile kayda geçiren mısır tarihinde böyle adamlar yok. Biri hükümdar danışmanı bile oluyor. Biri hükümdarın evlatlığı oluyor. Ama mısır kayıtlarında bu adamlar yok. Tek bir gercek var. Babiller bu adamları sürmüş. Mısır köle yapmış. Roma darmadağın etmiş. Sürekli ezilmişler. Bu eziklik bu tür mitolojilerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamış.
Allah bilir kaç kere yayınladılar ama baştan sona kadar hiç izleyemedim. Ama izlerken huzur bulduran bir dizi *
Ramazan aylarının ve Kanal 7 nin olmazsa olmazı dizi. Bugünkü bölümde Yusuf kuyuya atılıyor ve köle olarak satılıyor.
Her ne kadar eski olsa da bu filmi seviyorum.

An itibarı ile kanal7 de yayinlaniyor hz. yusuf köle olarak satılıyor şu an.

en çok hoşuma giden bolumleri zindanda geçirdiği dönemdir bütün bolumleri teker teker 3 kez izledim yine de izliyorum.
islami kaynaklara azami derecede bağlı kalınarak çekilmiş iran yapımı dizi.

prodüksiyon, sahne tasarımı, kostümler oldukça emek harcanmış ve takdir edilesi bir yapım olmuş.
Babaannemle dedemin hastası olduğu kanal 7 klasiği.
iranın sektör içerisinde bu kategoride ne kadar iyi olduğunu kanıtlamasını sağlamış islami tv dizisidir
Birçok dile çevrilmekle beraber kurgusuyla prodüksiyonuyla tipleriyle çok orjinal bir dizidir.