bugün

hadislerin ancak pek azı uydurma değildir. dinin tek kaynağı kuran dır. bu nedenle hadislere bakılarak başlıktaki yargıya varılamaz.
istanbul'un fethi ile, nasıl olduysa bağdaştırdığımız konu. muhammed, istanbul'un fethini türklerin yapacağını adı gibi biliyordu zaten, değil mi? "yoksa geleceği allah'tan başkası bilemez" diye yediler mi sizi?

(bkz: yalan yanlis yorum yapmak)
sacmalıktan baska bır sey değildir.
(bkz: yok artik lebron james)
(bkz: imam i buhari)
islam hakkında hiçbir kitap okumayan internet haberlerinden yola çıkarak islama çamur atmaktır. eğer internette yazan herşey doğruysa atatürk te türk düşmanı olurdu.
(bkz: internette yazan herşeyi doğru sanmak)
öncelikle işaet buyurulan hadis'e bakıyoruz yani kütüb-i sitte hadis no: 7203

7203 - Ebu Sa'id radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Sizler, gozleri kucuk, yuzleri genis-yuvarlak bir kavimle savasmadikca Kiyamet kopmayacaktir. Onlarin gozleri cekirge gozleri gibi olup yuzleri de kat kat deri ile kaplanmis kalkanlar gibidir. Kil ayakkabilar giyerler, deriden mamul kalkanlar edinirler ve atlarini hurma agaclarina baglarlar."

şimdi bu hadis'in neresinde türk geçer, neresinde düşmanlık vardır ben anlamadım. anlayan varsa da buyursun açıklasın ve ya özel mesajla hocam böyle böyledir desin.

ben kendimi hadis yorumlayacak kadar bilgili biri olarak görmüyorum fakat benim bu hadisten anladığım çekik gözlü bir ırkla savaşılacağı ve bu savaş olmadan kıyamet'in kopmayacağı. lan türkler çekik gözlü ve yuvarlak geniş kafalıda bizim mi haberimiz yok?

işin diğer bir yanı ise hadis'in ne kadar sahih olduğu. zira sonuçta hadis'tir -rivayet- edilmiştir. yüzde yüz bir güvenilirlikten söz etmek kesinlikle mümkün değildir.

din aliminin biri bu hadis'i türkler'dir diye yorumladı diye * bu ayet türklere saldırıyor demek saçmadır. yok arkadaşım burda vallahi bir şey yok olsa diyeceğim aslında şurda kafa karıştıran bir şeyler var diye ama yok...
ey muhammed e inanan türk görünümlü araplar... görünüz ki anadolu olarak bu inanç sizi istememektedir. bir anadoluluyuz. türk , kürt, laz .... biz geleneksel ve mantıklı olan inancımıza inanırız ''yanlış olsa bile'' , arapların kültürlerini ve yaşayış biçimlerini anlatan bir kitaba inanamayız. hz muhammed türkleri en büyük düşmanı olarak gördü ancak bu millet onu en büyük insan yaptı , hatta ''atatürk'' den bile... artık aklımızı başımıza toplamamız gerekiyor arkadaşlar... bu anadolu topluluklarını uyuşturan islam ve hz muhammed den kurtarmamız gerekiyor, bizi ve toplumumuzu zorla müslüman yaptılar bu bir gerçek , artık aklımızı çalıştıralım ve geleneksel inançlardan sıyrılalım lüften!!! hz muhammed in de inandığı gibi biz türkler onun düşmanı gibiyiz. her ne kadar biz herkesin kardeşi olsak bile bizi zehirlemeye çalışanların karşında duralım ve akılımız ve fikrimiz ile onlara cevap verelim. lütfen biraz tarih araştıralım ve okuyalım... lüften... biz arap değiliz ve olmayacağız... biz türkü ile kürdü ile , lazı ile, çerkesi ile anadolu insanlarıyız ve arap olmayacağız...
hadis toplama ve yazma işi hz. muhammed(s.a.v) döneminden hatta ondan sonraki sahabe döneminden de sonra sahabenin çocukları ve onların çocukları döneminde büyük bir titizlik içinde yapılmıştır. fakat hadis kitaplarında hadisler sınıflandırılmıştır ve mütevatir yani doğruluğu kesin sayılan hadisler haricinde zayıf hadislerde mevcuttur. neye göre güçlü yada zayıf sayılmış, bu sınıflandırma nasıl yapılmış gerekirse onuda açıklarız burada başka yerden araştırmak zor gelen olursa. yeterki bilmeden, araştırmadan, öğrenmeden sonuca varmayalım. bu anlamda bir hadisi ele alıp hangi sınıftan bilmeden hatta böyle bir sınıflandırmadan haberi bile olmadan böyle bir sonuca varmak olsa olsa saçmalıktır.
ayrıca birde uydurma hadisler vardır ki hiçbir hadis kitabında geçmeyen örneğin ülkücü sitelerinde örneklerini görebilirsiniz hz. muhammed(s.a.v)'e ait olduğu iddia edilen, türkleri över, islamın koruyucusu kollayıcısı olacağını savunur.
bunun gibi dönem dönem insanlar fikirlerini ispatlayabilmek adına bu tip şeyler yapmış, doğru olmadığı okuyunca dahi anlaşılan hadisler ortaya çıkmıştır.
böyle konularda bilgi sahibi olmadan, gerçekten araştırmadan, öğrenmeden konuşmak yorum yapmak ancak densizliktir, cehaletin göstergesidir. üstelik cehaletin öyle bir boyutu ki bilmediğinin bile farkında olmamak, yani en büyük cehalet.
hadi bilmiyorsunuz küçücük, azıcık bir akıl yürütme ile tüm insanlığa gönderilmiş bir peygamber neden böyle bişey söyleyip kendisi ile çelişsin? birazcık düşünelim lütfen, biraz...
dünyaya sevgi tohumlarını ekmek için tüm hayatını adayan o güzel varlığın, böyle düşmanca laflar etmiş olmasını düşünmek ilkin cehalettir. geldiği vahşi ve cehalet dolu dünyada başardıklarını unutmamak gerekir. islama inanılmasa bile, peygamberliği reddedilse bile, insan olarak baştacı edilmesi gerekmektedir. kıytırık insanların yaptıkları yere göğe sığdırılamazken hz.muhammed için bunları söylemek ancak hakarettir.
Hz. Muhammed'in 2007 yılını görerek edindiği düşmanlık olabilir.

Düşman olunmayacak gibi değil ki kardeşim, her türlü yalan, dolan, sahtekarlık, cehalet, yüzsüzlük, pişkinlik, adam kayırmacılık, bencillik, yalakalık, onursuzluk buralarda ayyuka çıkmış vaziyettedir.
(bkz: sinirden tüyleri diken diken olmak)
"Letüftehanne'l Kostantıniyyete, ve le ni'mel emrü zalike'l emr, ve le ni'mel ceyşü zâlike'l ceyş"

açıklamalı meali: "Kostantiniye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır."

" Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayın"
( Ebu Davut, Melahim:8)
bahsi geçen ırk türklerle aynı bölgelerden kopup gelen ve islam dünyasını tarumar eden moğollardır açık bir şekilde. moğollar türk olarak nitelemiş olabilir buhara bölgesindeki alimler. hz. muhammed döneminde ise türkler dünyanın hangi ucundaydı bir bakmak gerekir. türk kavramı zaten hangi yüzyılda şekillenmiş kendini bulmuş bir bakmak lazımdır. bu arada türklerle araplar elbette çarpışmış mücadele vermiştir islamın yayılma sürecinde, bu da çok doğaldır. türkler zamanında çinin ebesini sikip, kavimler göçünde kavimleri sürmüş diye artislik yapıp sonra araplar islamı yayarken bizle savaştı bik bik etmeye anlam verilemez.

sonuçta hadisin sahihliği tartışmalı, o tarihlerde islam alemi türk denen bir ırkla temas haline geçmiş midir o tartışmalı. moğollar gerçeği varken ve moğollarla orta asya türkleri arasında ne kadar az fark olduğu belliyken herhalde kastedilenin müslüman türkler olduğunu varsaymak sadece art niyetlilikten başka bir şey değildir. ya da bazıları tarih bilgilerini ilkokul tarih bilgisinden öteye geçirememiş görülen o ki.
resulullah ın şu sözüne göre:

"beyazın siyaha, arap'ın arap olmayana hiçbir üstünlüğü yoktur; üstünlük ancak takva iledir."

olmadığı belli olan düşmanlıktır. kendi amcasını öldürenleri, kendisini taşlayanları dâhi affeden hoşgörü peygamberine bu ithamlarla saldırmak zaten niyetin başka olduğunu belli eder.

affeyle ya rabbi, biliyorlar ama kibirlerine yenilmişler.
birsinin uydurduğu sözdür. ya kardeşim benböyle saçma sapan başlıklara yazmak istemiyorum ama konuya son noktayı koyacak şeyi söyleyeyim. şimdi birisi gelmiş hiç bir halt bilmeden sadece islamı karalamak amaçlı sitelerde dolaşırken birninin k.çından*uydurduğu bir sözü (hadis bile demiyorum) yazmış. şimdi bu sözün doğruluğu tartışılır çünkü bunu ortaya atan cahil sözlük insanı bunun doğruluğunu kolay kolay ispatlayamaz. çünkü onlarca hadis alimi onlarca hadis kitabı vardır tarih boyunca. bunların kaç tanesinde bu söz geçiyor. eğer bana tarih boyunca yazılmış hadis kitaplarının en az %80inde bu sözü gösterirse o zaman bir ihtimal araştırırım. eğer bu oran %80'den küçükse uyduranın mallığına verir geçerim bakmam bile.

ayrıca hz. muhammed efendimizin binlerce müslüman önünde ve gelmiş geçmiş tüm islam kitaplarında ve araştırmalarında doğruluğu %100 olan bir sözle konuyu kapatıyorum. "arabın, arap olmayandan; arap olmayanın da arap olandan bir üstünlüğü yoktur. üstünlük allah katında takva iledir." (veda hutbesi) gördüğünüz gibi ben eğer hz muhemmed efendimizin ırk konusunda düşüncesine bakacaksam ilk önce bu sözüne bakarım çünkü tüm islam tarihi boyunca her yerde aynı bu şekilde yazar.

edit: eksi aldıktan sonra açıklama yapmayı sevmem ama eksi veren şahıs eğer mesaj yazıp "söylediğin şeyler yanlış aha şu şu şu hadis kitaplarında bu söz var ayrıca senin yazdığın hadis de yanlış işte şu kaynaklarda bu şekilde değil * diye açıklama yapma cesaretini de gösterebilir mi?
(bkz: göktengri aşkına neler oluyor)
olurda bu kadar mı saçmalanır, bu kadar mı anüsten uydurma şeyler söylenir anlamak mümkün değil..
bizim rehberimiz; nebiler nebisi allahın sevgilisi yedi cihan serveri, iyiliği, güzelliği, barışı, dostluğu, allah sevgisini vatan/millet sevgisini bizlere öğreten aşılayan, dediklerimi yapın ki, iki cihanda da saadete eresiniz vasiyetinde bulunan kişiye yapılan karalamalardan sadece biri..
kim inanır buna, peygamberini tanımayan, onu bilmeyen en küçük bir hadisini bile okumamış beyin löplerinden bir çoğu eksik kişi inanır sadece..
müslüman müslümana namlu doğrultmaz efendiler..
benim peygamberim dinin için cihat et demiştir. savaştan kaçan bizden değildir demiştir.. bir mümin'nin diğeriyle küs kalması 3 gün'ü geçmesin demiştir..
ve doğruluğu kanıtlanmamış bir hadisten bahsediliyor..
yapmayın.. şüphesiz ki bu entryler doğruluğu olmayan islam'ı karalamaktan insanlardan soğutmak için uydurulan misyonerlerin işidir..
mabadından yorum yazanlar için durumu bir özetleyelim.

1) imam-ı buhari'nin bir hadisi. imam ı buhari kim diyenler için: (bkz: imam-ı buhari)
2) sahih hadis derler buna. neymiş bir araştırın.
3) internette bulduğunuz ne idüğü belirsiz çevirileri değil okumayın. basılı bir kaynaktan okuyun.
(bkz: yok öyle bir şey)
(bkz: din kitlelerin afyonudur)
sadece bir hadisciye ya da bir hadis kitabına bakarak yorum yapanların saçmaladığı sözdür. böyle cahillere "kardeşim sadece imam-ı buhari mi hadisçi. onlarca ünlü hadis alimi var onlar arasında bile farklılık varken sadece ve sedece bir hadis kitabında yazan bir sözle nereye kadar savunabileceksin merak ediyorum" diyorum. bana imam-ı buhari gibi 10 hadisçinin kitabında da geçtiğini göstereceksin ki inanayım.
ayrıca şu hadisçi ve kitaplardan okuyabilirsiniz. [hizmette sınır yok]

Buhari, e's- Sahih, Kitabu'l-Cihad/95
Müslim, e's-Sahih, Kitabu'l-Fiten/62-65 Hadis No: 2912
ibn Mace, Hadis No: 4097-4098
Ebu Davud, Sünen, hadis no: 4304
Nesei, Sünen, Kitabu'l-Cihad/Babu Gazveti't-Türk

bir de hepsi sahih hadis'tir. belirtmek lâzım.
saçmalıktan ibaret olan önermedir. ahirette bizlere yardım edeceği yazmıyor mu kuan-ı kerim'de? e ne yapacak peki? yardım ederken "türkler cehenneme diğerleri beri gelsin" mi diyecek? günaha sokmayın adamı be!

ayrıca;
(bkz: moderasyon uyuyor)
(bkz: ne işi var dinin sol frame de)
türkler olmasaydı bizans'ın islamiyeti, ejderin tavşanı yutar gibi yutacagını kabullenemeyen arapların zırvalamalarından ibaret bir sözdür.
adamlar 'hicaz' demir yolu projesine osmanlıyı hatırlattığı için karşı çıkacak, osmanlıyı hatırlatan her yapıyı yok edecek kadar osmanlı düşmanıyken, onların söylediği bir uydurmaya inanmak ta, ancak en az onlar kadar osmanlı düşmanı olan bizlere göre bir iştir.
peygamberin müjdelediği, islamın bayraktarlığını yapmış bir millet olduğumuzdan, bize olan kıskançlıkları inanılmaz boyuttadır.
avrupa ve amerika' dan bile daha azılı türk düşmanıdır kendileri...
niye mi?
tabii ki hayatlarını, ya da dinlerini bize borçlu oldukları için...
'türkler sizinle savaşmadıkça onlarla savaşmayınız'
hz. muhammed
(bkz: ibretlik)
sadece şeytani uyduruk hadis kitaplarından çıkarılabilecek şey...