bugün

hayrettin karaman'ın da bir yazısında ele aldığı mevzudur. hz. aişe 18 yaşında evlenmiştir.

--- alıntı ---

Hz. Aişe kaç yaşında evlendi?

Çocukların velileri tarafından küçük yaşta evlendirilmelerinin caiz olduğu konusunda fetva veren çevreler bu hükme kaynak olarak Buhari'de yer almış bulunan bir rivayeti kullanıyorlar. Bu rivayette Hz. Aişe'nin altı yaşında evlendirildiği ve dokuz yaşında da zifafa girdiği ifade ediliyor.

Bu olayın böyle olmadığını sağlam tarih bilgisine dayanarak ileri sürenler de var. Bunlar, diğer deliller yanında Hz. Aişe'nin ablası Esmâ'nın doğum tarihinden ve aradaki bilinen yaş farkından yola çıkarak Hz. Aişe'nin nikah yapıldığında 14, zifaf yapıldığında ise 18 yaşında olduğunu söylüyorlar. Bu durumda Buhari'de bulunan bir hadisin metin yönünden tenkit edilmiş olduğu anlaşılıyor; bilindiği gibi ravileri sağlam olan hadisler de metin yönünden tenkide tâbi tutulabiliyor ve ravinin yalan söylememekle beraber -imam Şafiî'nin de Risale'de ifade ettiği gibi- yanılması mümkün görülüyor.

Rivayeti metin yönünden tenkit eden Mısırlı bir gazetecinin 13.8.2008 tarihinde çıkan yazısı üzerine birisi http://www.islamweb.net e başvurarak fetva istiyor ve kendisine, rivayeti savunan uzunca bir fetva ile cevap veriliyor.

Bu konuda medyaya yansıyan bir başka tepki de şöyledir:

"Fas'ın Selefi düşüncesine mensup din adamlarından Şeyh Muhammed el Magravi'nin "Kızlar 9 yaşında evlenebilir" fetvasına islam dünyasının dört bir yanından tepki yağıyor.

"Fas Yüksek Bilim Konseyi fetvayı kınarken, Şeyh Magravi'yi de mahkemeye verdi. Konsey, islam tarihinde sadece Peygamber Efendimiz'in bu tür bir evlilik gerçekleştirdiğine inanıldığını belirtti. Suudi araştırmacı ve tarihçilerden Süheyla Zeynelabidin, islam dünyasındaki inanışın tersine Hz. Ayşe'nin Peygamberimiz ile evlendiğinde yaşının 19 olduğunu ifade etti. Zeynelabidin, bu sonuca tarihi analizleri araştırarak ve matematiksel mantığa dayandırarak ulaştığını vurguladı...

"Fas Yüksek Bilim Konseyi, hiç kimsenin dini kullanarak bu tür sapıkça düşüncelere temel oluşturamayacağının da altını çizdi. Son yıllarda başta Suudi Arabistan olmak üzere zengin Körfez ülkelerinden, özellikle Mısır ve gelir düzeyi düşük ülkelere gelenlerin, fakir ailelerin yaşı çok genç kızlarını para karşılığı satın almaları ve örfi nikah kıymaları Mısır'da insan hakları kuruluşlarını ayağa kaldırmış ve bu tür eylemlerin cezalandırılması istenmişti.

"Fas Kadınlarla Dayanışma Ulusal Birliği Başkanı Nebile el Tibr, bu tür fetvaların çocukları çok erken yaşlarda cinsellik düşünmeye iteceğini belirterek, Şeyh Magravi'ye sert tepki gösterdi.

"Aynı zamanda Dünya Müslüman Bilim Adamları Birliği üyesi de olan Zeynelabidin, Suudi Arabistan Adalet Bakanlığı'na çağrıda bulunarak erken yaşta çocukların evlendirilmesinin yasaklanmasını istedi."

Küçüklerin evlendirilmeleri konusunun fıkıhtaki durumunu takip eden yazılarımda aktaracağım.

--- alıntı ---

http://yenisafak.com.tr/Y...77&y=HayrettinKaraman
9 olduğunu arap milleti dahil herkes bilir.

5575 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Benîl-Hâris ibnul-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (iyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Rumân, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, Ensârdan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, (kuşluk vakti aniden) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm(ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim."

Buhari, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61; Müslim, Nikah 69, (1422); Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937); Nesai, Nikah 29, (6, 82)
ayrıca, arabistan'da kızların yaşları ergenlik çağına girmelerinden itibaren sayılmaya başlanırdı. sözgelimi doğumunun dokuzuncu yılında ergenliğe giren bir kız çocuğu sıfır yaşında kabul edilirdi. bu hesaba göre bu kız dokuz yaşında evlendiğinde ise beden yaşı 18 olurdu.

bu sebepten hz. aişe'nin dokuz yaşında evlenmesi bizim toplumumuzda 18-19 yaş sınırına denk gelir.

ne dediniz?

bence de bilmeden konuşmamalı insanlar.
dokuzdur diyenlere gelsin.

--spoiler--
Yeri gelmişken Hz. Aişe konusuna bazı hususlara değinmek istiyorum. Bunlardan ilki Hz. Muhammed'in hanımları içinde sadece Hz. Aişe'nin Hz. Muhammed'ten başka bir eş ve islam'dan başka bir inanç tanımadığıdır. Peygamberimizin diğer hanımları ya ehli kitab yani Hıristiyan veya Musevi inanç halkası içinde yetişmiş ya da cahiliye döneminde kabile putlarına tapınma alışkanlığını benimsemiş kimselerken, Hz. Aişe'nin din konusundaki tek kaynağı Hz. Muhammed'dir.

ikinci olarak vurgulamak istediğim evlilikleri gerçekleştiğinde Hz. Aişe'nin kaç yaşında olduğu konusudur. Bütün kaynaklarda onun Peygamber'le evlenmeden önce Cübeyir bin Mut'im'in oğlu Cübeyir'le nişanlı olduğu kaydedilir. Bundan anlaşılan onun Hz. Muhammed'le nişanlandığında evlilik çağına gelmiş olduğudur. Ayrıca hicretten önce Mekke döneminde bazı ayetlerin hangi olay üzerine geldiğine ya da hicret kararı alındığında babası Hz. Ebubekir'in ne denli sevinç yaşadığına dair naklettiği hadislere bakarak söz konusu dönemde onun altı yaşında olduğuna inanmak ancak kötü niyetlilikle izah edilebilir. Kaldı ki Hz. Aişe dolayısıyla Peygamberin kayınpederi olan Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer hicretten önce ayrı ayrı Hz. Muhammed'e gelerek kızı Fatıma'yla evlenmek istediklerini söylediklerinde peygamberin o tarihte dokuz yaşında olan Fatıma'nın evlilik çağında olmadığını söyleyerek iki dostunun isteğini geri çevirdiği bilinir. Hz. Ömer'in değilse bile Hz. Ebubekir'in, talebinin reddedilme gerekçesini dinledikten sonra peygamberin Aişe'yle altı yaşındayken evlenmekte mahsur görmediği halde kendi kızını yaşının küçük olması sebebiyle evlendirmemesini makul karşıladığını düşünmek herhalde kolay değildir. Gerçek Hz. Muhammed vefat ettiğinde Hz. Aişe'nin 26 yaşında olduğudur. Bundan hareketle ve peygamberle evliliğinin dokuz sene sürdüğü düşünüldüğünde evlendiği sene Hz. Aişe'nin 17 yaşlarında olduğu söylenebilir. Buhari'nin 1. cildinde yer alan bir hadiste Hz. Aişe Kamer Suresi'nin 46. ayetinin gelişini anlatırken 'Hz. Muhammed Mekke'deyken ve ben de sokakta oynayan bir çocukken' demektedir. Bu olayı hatırlaması ve kendisinin 'sokakta oynayan bir çocuk' olduğunu söylemesi o tarihte yani miladi 614 senesinde Hz. Aişe'nin en az 7-8 yaşlarında olduğunu düşünmeyi gerektirir. Kamer Suresi'nin Hz. Muhammed'in peygamberliğinin 4. yılında indiği sabittir. Hz. Muhammed'in Hz. Aişe'yle evliliğinin hicretten yani miladi 622 senesinden iki sene önce gerçekleştiği bilindiğine göre nikah kıyıldığında Hz. Aişe'nin yaklaşık 14 yaşında olduğu, düğünün hicretten bir yıl sonra yapıldığı göz önüne alındığındaysa evliliklerinin gerçekleştiği tarihte Hz. Aişe'nin 17 yaşında olduğu sonucuna varılır.
--spoiler--

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=253535
18 yaşında muhammedin yatağına sokulmaya çalışılırken trilyon taklalar atılan evlilik yaşı.

açıkçası islam dinini eleştirmek için kullanılabilecek çok önemli bir olay olarak görmüyorum, bu eleştiriyi yapabilmek için daha binlerce şey var.

ama yine de taklalar atan kurtarıcı gördükçe acıyorum. içimden acıyorum. bilemiyorum.

islam arabistanda kadınlara kötü davranıldığını kendisinin bu duruma son verdiğini muhammedin ağzından ve kuranda ayrıca yazılı olarak anlatıyor.

peki sen ne yapıyorsun? bir şekilde muahmmed ile evlenmiş bir kızı 9 değil de 18 yaşında yatağına sokabilmek için, tutuyorsun diyorsun ki arabistan gelenekleri.

o gelenek islamdan önce vardı ise sen zaten kendi dinini red ettin az evvel. ha yoksa senin dinin bu adeti getirdi ise söylenecek hiç bir şey yok, tümden müslümanlar rahatça sübyancılık yapabilsinler 9-10 yaşında kız çocuğu sikebilsinler diye gelmiş bir adet o zaman o.

ayrıca hiç de duymadık nedir böyle bir adet? bana wishfull thinking ötesinde götünden sallamak gibi geldi. ama takdir ediyorum. taklalar atarken götünden de sallamak; aynı anda hem de. müthiş bir işçilik.
hayrettin karaman, ayşe'nin zifaf gününü ayşe'den daha iyi mi bilecek?

ayşe şöyle demiştir:

''resulullah ayşe'yi altı yaşında iken akid yaptı.

ayşe dokuz (9) yaşında bir kız iken resulullah'ın evine gidip zifaf oldu.

on sekizlik bir kadın iken resulullah vefat etti.''

http://www.main-board.net...esleri-ve-cariyeleri.html
bazı kaynaklara göre -ki bunlar diğer her konuda çok güvenilir olduğu söylenen kaynaklardır, sahih-i bauhari gibi- 6 yaşında evlenip 9 yaşında gerdeğe girdiği, bazı tarihçilere göre ise ablasının yaşı üzerinden hesaplanarak 17 yaşlarında bu olayın olduğu söylenmektedir.

cidden çok öenmli bir mesele değildir bana kalırsa. muhammed doğal olarak içinde yaşadığı topluma uygun hareket edecektir. akıllı ve zeki bir kabile reisi olarak binlerce insanı olmayan bir tanrıya inandıran, temporal lob epilepsisi hastalığından muzdarip bir adamın, kendi geleceği ve siyaseti için eş alması ve alırken de bazı yerel kurallara uygun davranması, kendi canının çektiği ile evlenmesi, aşık olduğu kadını boşatıp evlenmesi gayet normal şeyler.

burada korkutucu olan, kıvırmak. bugünün müslümanının kıvırması.

şimdi açıkça sahih-i buhari yalan yazmış diyemez. başka başlıkta ya kendisi ya da başkası kaynak gösterecek.

araplarda öyleydi diyip atamıyor, o zaman kabul etmiş olacak.

ne yapıyor peki?

1. kanayacak kadar büyükse, üreyecek kadar da büyüktür demeye getiriyor. (bkz: enough to bleed enough to breed)

2. kızların yaşını 9 yaş küçültürlermiş. neden 9. neden 10 değil 8 değil? bana da ver bir kaç sayı bir kaç gün uğrama yanıma çarpıp böler bir şeyler bulurum her türlü. o değil de ayşe o zaman benim yaşım 18 di der. düpedüz sokakta oynuyordum diyor.

3. ablasının yaşı üzerinden ayar yapmaya çalışıyor.

aralarından bir tanesi çıkıp diyemiyor, arkadaş 9 yaşındaki kızı yatağına almak yanlış bir şeydir. ama ben iman etmişim tanrıma peygamberime, almışsa yatağına 9 yaşında kızı o zaman helal edildiği içindir. ben de buna iman ediyorum. benim içimde acaba yok. olmuşsa olmuştur.

diyemez. çünkü kendi tanrısına iman etmiyor bir kere. ya varsa diye tapınıyor. it gibi korkmak onun din dediği şey. tanrısından korkmak. ateistten korkmak. mini etekli kadından korkmak, konuşandan korkmak. bilinsin istemiyor kendi mallığı.

bir insan 9 yaşındaki kızla kendi kültürel yapısı içerisinde evlendi ise, bu kültürel yapı bedevi kültürü olsun islam toplumu olsun hiç farketmez; onu başka bir kültürden bakıp ayy sapık diye değerlendiremiyiz.

21nci yüzyıldan geriye bakıp bunun bugün sapıklık olduğunu söyleyebiliriz. bugün yapan tu kakadır sapıktır deriz. ama bugün deriz. 1400 yıl önce olmaya bilir.

yani 1400 yıl önce yaşamış bedevi onu 9 yaşında kız olarak görmüyor, evlenecek yaşı gelmiş olarak görebiliyor olabilir. ama sen bugün tutup bunun için türlü taklalar atıyor isen, kendi içinde yaşadığın sıkıntıyı dile getiremiyor isen, onun yerine yalanla, ikrarla yanıltmaya çalışıyor isen, peygamberinin yaptığını yalanla düzeltiyor isen

inandığın zeus sana akıl fikir versin.
bütün din hocalarına göre en az 17'Dir. ateistler muhaddis olmuşta hadis yorumluyor. *
http://www.youtube.com/watch?v=UImecTDpyAI
http://www.youtube.com/watch?v=1gvb12fiuzI
http://www.youtube.com/watch?v=q5ANnn_6soM
http://www.youtube.com/watch?v=7RDXnLHF2oI
aklıma hep turan dursun un muhteşem süpürge deneyiyle tanrıyı tanımsız yaptığını getiren, çamur atma türü başlıklardan bir tanesidir.
17-18 yaşında evlenmiştir.
Ateistler 7-8 diye direnir veya çamur atar. ama bilmeliler ki çamur çıkan bir lekedir.
olaya farklı bir açıdan bakılması gereken vaziyettir. nihayetinde bu konu hiçbir şekilde vuzuha erdilemeyecek bir konu. hiçbirimiz tarihte geriye gidip bu olayı gözlemleyemeyeceğiz. veya evliyalar gibi rüyamıza efendimiz girip, ''böyle böyle oldu..'' diye bu konuyu bizlere anlatmayacak. o nedenle, farklı bir açıdan bakılmalı bu konuya.

sevgili müslüman veya ateist... senin hangi görüşe mensup olduğun bu konuya zerre kadar etki etmemeli. senin, hz. muhammed'in eşinin yaşıyla bir işin yok. senin için önemli olan, o'nun hanesindeki vaziyet ve o'nun eşlerine takındığı tavırdır...

sen istersen kendinle aynı yaşta bir kadınla evlen. 24 yaşında güzeller güzeli bir hanım olsun bu şahıs. huyları güzel, sıreti güzel, sureti daha da güzel... gün gelir, bir nedenden dolayı kavga edersiniz. gün gelir, onunla tartışır, hatta ona el kaldırma cüretini gösterirsin. gün gelir, hatta onunla boşanırsın. bunlar olabilecek şeyler. sonra da sen çıkar, o'nun hanesinde hiç olmayan bu olayların müsebbibi olmana rağmen, ''muhammed 9 yaşında kızla yatağa girmiş'' diye dedikodu edersin!

hiçbir hanımına bırakın el kaldırmayı, kötü söz bile etmemiş bir resulullah...
hanımlarının hiçbirine, yüzünden tebessümü eksik etmeden bakmayan bir resulullah..
hanımlarına ev işlerinde yardım eden, kendi elbisenin söküğünü kendisi diken bir resulullah..
camide koşuşturan çocukları görünce suratını bir tebessüm kaplayan ve aralarına karışıp onlarla kovalamaca oynayan bir resulullah...
hz aişe ile şakalaşıp, yarış eden, bir yenilen bir yenen ve bunu bir eğlence addeden bir resulullah...
''hanımın bebeği emzirmek istemese, sen onu emzirmeye zorlayamazsın!'' fıkıh kuralının ilk uygulayıcısı olan bir resulullah...
''hanımın eğer ki ev işleri ile ilgileniyorsa, bu sana yaptığı bir hizmettir, yoksa o bununla mükellef değildir'' diyen ve her daim evde hanımlarına yardıma koşan bir resulullah...
bir hanımını boşamak istediği vakit, hanımının ''ne edersen et, beni boşama! senden boşanmak yerine ölmeyi temenni ederim'' dediği, o denli bir muhabbetle bağlı olduğu bir resulullah...
hz aişe'yi bebeklerle oynarken görüp, ''ya aişe, bu nedir?'' diye sorduğunda, çocuk aklıyla ''süleyman'ın atıdır'' diyen aişe'ye dişleri görünecek kadar gülen bir resulullah...

sen kendi hanende bunları yapabiliyor musun da, bunları yapan o'na söz söyleme haddini kendinde bulabiliyorsun?

o'na alem hayran! o'na evren pervane olmuş, sen o'na iftira etsen ne yazar!

ne demiş şair:

halbuki sana naat yazmaktı idi niyetim
olmadı, takat getiremedim efendim!
hakkında düşünmek dahi istemediğim konu.

eğer aişe'nin isminin başına iki harf koyarsak bu "hz" değil "jr" olur.
tartışmaya açık bir konudur. büyük babanem bile 12 yaşında evlendirilmişken hz aişe nin 30 yaşında evlendirilmiş olmasını beklemiyorum.
6 değildir, 9 da değildir.

http://www.youtube.com/watch?v=q5ANnn_6soM
9 filandı heralde.

(bkz: sübyancı)
6 dır...
Ulan bazen biz erkekler niye böyleyiz diye düşünürken bari peygamber böyle değildir diye düşünüyorum. Fakat peygamberin bile şeyinin keyfi için 9 yaşında kızla evlendigini hatta ayet bile sakladığını görüyor ve üzüntülerini bildiriyorum.
araplarda kızların yaşının adet gördükten sonra sayılmaya başlaması nedeniyle en az 12+6 yaşındadır.
Aişe validemizin ergenliğe girdikten sonraki dokuzuncu yaşıdır. islam düşmanları bu konuyu sık sık istismar ederler. islami kaynaklar bu konuda gayet açıktır. bu iddiayı ortaya atanların kaynağı hangi organlarıdır.
19 yaştır.

(bkz: bunu anana sorsana delikanlı)
hadislere her mecrada hakaret ederek red yarışına giren tayfa konu hz. ayşe'nin evlilik yaşı olunca senden benden hadisçi kesiliyor.