bugün

karısından 3 kere boş ol deyip boşanan erkeklerin pişman olup tekrar aynı kadınla evlenmesi için gerekli şartlar topluluğudur.Kadının geçici* olarak başka bir erkekle* evlenmesi gerekir.

(bkz: süt kardeşler)
(bkz: senin babanı da sevmezdim süt oğlan)
kelimenin tam olarak karsiligi cennette giyilen elbise anlamindadir.tasavvuf dilinde ise sufilerin kendilerinden gectikleri anda altina girilen manevi soyut,manevi elbise.
(bkz: boş ol)
(bkz: hülle)
almanca; kılıf, zarf anlamı taşıyan kelime.
esinden bosanan erkegin tekrar ayni kadinla evlenebilmesi icin gerekli sartlar toplulugudur. bu sartlarin basinda da kadinin baska bir erkekle bir gece dahi olsa evlenmesi ve cinsel iliskiye girmesi gerekir.
kuran-i kerim'in sadece belirli bir doneme hitap etmedigini, gelecege de hitap ettigini varsayiliyor. bu sebeple o donemde surekli meydana gelen gerekli/gereksiz bosanmalari engelleme amacli gonderilmis bir bilgi olarak gormuyorum - cogu insanin gordugu gibi -
ve yine bu da benim kafami kurcalayan uc bes konudan birisidir. hosgoru dini islam nasil boyle bir gereklilik getirebiliyor, sahsen benim aklim almiyor. ayrica bu konuyu halen arastiriyorum.
medeni kanun' un kabulünden önce, kocasından üç kez boşanan kadının, yine eski kocasıyla evlenebilmesi için yabancı bir erkeğe bir günlüğüne nikah edilmesi.
Boşanmanın zorlaştırması için yazılmış bir karar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar