1. 1.
  Filipinlerde yeni keşfedilen homo türü. Luzon adasındaki bir mağaralar sisteminde bulunmuş. Yapılan ölçümlere göre 67000 ile 50000 yıl arasında değişen bir çok fosil kalıntısı var.
  Homo floresiensis ten sonra asya da keşfedilen 2. Tür kendisi. Insanın evrimi sırasında birlikte yaşadığı kuzenlerinden bir diğeri gibi görünüyor zira bizim türümüz yani homo sapiens 300000 yıl kadar önce afrika da evrimleşmeye başlamıştı.

  Olaya ilişkin yapılan ilk duyuru;
  https://www.nature.com/articles/s41586-019-1067-9
  1 -1 ... crossd
 2. 2.
  ismini filipinler'deki luzon adasından almış insansı. 67 bin yaşındaki bu abi taş aletler kullanabiliyormuş. yanılmıyorsam homo sapiens ile bir dönem aynı dünyayı paylaşmış.

  https://www.nationalgeogr...lippines-homo-luzonensis/
  https://www.google.com/am...esfedildi-homo-luzonensis
  https://www.google.com/am...ence-environment-47873072
  1 ... kali ma shakti de
 3. 3.
  Dinleri çöp haline getiren bir keşiftir tıpkı afrikada bulunan naledi gibi.
  1 -1 ... vexillarius of theodopolis
 4. 4.
  dinleri neden çöp haline getirdiği anlaşılmayan buluntudur. kuran'da adem için tektir denmiyor, yani adem'le beraber veya yakın aralıklarla yaratılmış insan türleri de olabilir. kaldı ki kuran'da adem'in türüyle ilgili de bilgi yok. yani adem bu bulunan en eski türlerden biri olup sonradan da evrimleşmiş olabilir. üçüncü olarak, ademden sonra insanın evrimleşmediği bilgisi de kuran'da yok. tam aksine evrim ipuçları var, eski insanların uzun yaşayabilmesi gibi.
  -2 ... masklavi
 5. 5.
  boyları 1.2 metreden kısa, olası nedenler olarak tehlikeden kaçmak ve yiyecek bulmak için ağaçlara tırmanan insan türü.
  ... nammu