bugün

bazen bir seyi basarmak icin cabalayip da basaramayinca icinde bulunulan ruh halidir.hicbir seyde yetenegi olmayan biri var mi bilmiyorum ve heralde bunu da hicbir zaman ogrenemeyecegiz.cunku birisinin yeteneksiz oldugunu anlatabilmesi bile bir yetenek gerektirir.bu da onun cok az da olsa yetenekli oldugunu gosterir.aslinda insan dusununce yetenek denen seyin olculemeyecegini anliyor.yani yeteneksiz birisinin bunu bize anlatmasi cogu kisi icin onemsiz ama bu onu hayata baglayacak kadar onemli bir seydir.yani bize gore hicbir sey ifade etmez belki kendisini anlatabilmesi ama bu ona bir yeteneginin oldugunu gosteren bir seydir,onu hayata baglayan,belki intiharin esigine gelen ruh halini duzelten ve bir anlamda bir hayat kurtaran yetenektir bu.
eksik bir anlayışa sahip olmaktır.

zira dünyada yeterli zeka seviyesine (ortalamanın biraz altı bile yeter) sahip olup hiçbir konuda yetenekli olmayan bir insan yoktur.

yetenekli olduğu dalı keşfetmemiş, ya da üzerinde uğraşmamış insan vardır.
200,000,000 spermin arasından sıyrılmayı başarıp, estetikten, sanattan, edebiyattan, şiirden ve özgürlükten anlamayan bir toplumda hala yaşamayı başarıyorsa zaten o büyük bir yetenektir.
bunun somut örnekleri luzırlık olarakkarşımıza çıkar. mesela geçen pazar mezuniyet törenimiz vardı. bu törende binlerce veya milyonlarca resim çektirdik. yeni transfer gibiydik. "başkanım buraya" gibi oldu. nerde fotoğraf, nerde poz vren kitle biz oradayız. oradan oraya koşuyoruz. hastasıyız ortamın. bu arada baktım hepiciğinde de bok gibin çıkmışım.neyse işte bu ortamlarda biri bana "fotoğrafımızı çeker misin?" deyince ben biterim.dediler. bittim. çok sevdiğim bir kardeşimin ana-babası bana "üçümüzün fotosunu çeker misin" dedi. ve dünya'nın en komplike aleti olan dijital fotoğraf makinesini bana uzattı. çektim. sanıyordum. durduruldum. çekilen fotolara girdik. baktık olmamış. bir şansa daha verdiler bana. çektim. sandım. olmadı. yine olmadı. 1 canım daha var sanarken olmadığını anladım. "hadi bakalım sen git" şeklinde bir hava oluştu. ben de ahenkli bir yürüyüşle gittim.

dostlar işte bu luzırlık hatta ötesi bir durumdur.

dur lan ben yürürken farkettim ki benden umudunu kesen aile bir diğer öğrenciye umut bağladı. o geldi tekte aldı. 1 saniyenin altında ekti fotoyu. halletti.

işte bu da luzırlığıma luzırlık kattı.

bu arada işte bir film konusu olur. ya da benjamin button'daki o süper "o biraz daha geç olaydı her şey süper olurdu" mantığındaki sahne gibi olurdu. herkes anlatırdı sonra birbirine. ama böyle yazınca anlatılmıyor tabii. bu da ayrı luzırlık.
yorucudur. yaşamak eylemi yorar artık sizi. sorgulamaktan bile aciz kalırsınız; "neden?" demekten bile. gözlerinizi kapayıp, şöyle uzun bir süre uyumak istersiniz. ama imdadınıza yetişir birisi, işte o charles bukowski'dir. ona sarılın ve onunla uyuyun.
genelde öss sınavından sonraki tercih döneminde yaşanılan durumdur.
en azından bir şeyi anlayabilecek yetenekte olduğunu anlamaktır.
'hiçbir şeyde yetenekli olmadığını sanmak' biçiminde değiştirilmesi gereken önerme. Zira her insanın bir alanda yeteneği mutlaka vardır, insan kendini küçümseyip küçümseyip itin g.tüne sokmamalıdır...
kendini tanımamaktır.yeteneksiz insan yoktur, yeteneğinin farkında olmayan insan vardır.
yanılgı olması söz konusu olabilir; zira her insan evladının ''iyi'' yapabileceği bir şey vardır. yetenekli olmak çok iyi enstrüman çalmak, iyi resim yapabilmek, iyi futbol oynayabilmekle sınırlı değildir nitekim.
üzücü,iğrenç,tiksinilesi bir durumdur insanda yıkıma neden olur.* * *
Kişinin bir alanda başarısızlığa uğrayınca hemen vazgeçtiğini gösterir,

Yetenekli kişilerle yeteneksiz kişilerin arasında ki fark şudur biri işini hırsla ve severek yapar başarısız olduğunda her zaman devam edebilecek yüksek motivasyonu vardır diğeri ise işi ucundan tutar ve küçük bir başarısızlıkta bırakıp köşesine çekilip yeteneksiz olduğunu düşünmeye başlar.
son bir kaç aydır üzerinde düşünüp kahrolduğum hadisedir . bir insan neden hiç bir şeyde başarılı olamaz . resim desen cin ali ile sınırlı . müzik orta okulda bile fülüt çalamamış bir insan . spor bel sakat 6 ay yatalaklık akabinde zorlamaya gelmez . ee ne yapmalıyım ben diye düşündüren hadise .
Gayret ve çaba konusunda yeteneksiz insanın kendisi hakkında vardığı kanaat.
kesinlikle mümkün olan bir şey değildir, yanlış anlamadır. her insanın yetenekli olduğu bir şey vardır, keşfetmek gerekir. tabi her yetenek para ya da popülerlik sağlamadığı için tercih edilmeyebilir o ayrı.
(bkz: yeteneksizsiniz türkiye)
kendini beğenmemek, depresyon a girme belirtileri de denebilir, tevazu da denebilir. bazı insanlar kibirli tavırlarla tevazu gösterirler bazı insanlar da yerlerde sürünerek... aslında ikiside tevazu olmaz, yine başa dönüyoruz kendini beğenmemek yada başkalarını gözetlemekten kendisindeki cevheri görememek gibi bir durumdur.