1. 1.
  aşırı dramatik ve dikkat çekmeye çalışan insanlar için kullanılır.
  bu kişiler genellikle dikkatleri üzerlerine çekmek için farklı elbiseler, makyaj, saç rengi gibi fiziksel görünüşleri ile çok ilgilenirler. fazla duygusal olmalarına rağmen, yüzeyseldirler. ben merkezcilik ön plandadır.
  ... alegria
 2. 2.
  Çevrenin ilgi odağı olmadığı hallerde rahatsızlık duyar. Duyguları yüzeysel ve çok hızlı şekilde değişkendir. Etrafın ve karşısındakinin ilgisini kendisine çekmek için devamlı olarak fiziksel görünümünü kullanır. Etrafındakileri olağandışı bir şekilde etkilemeyi amaçlayan ama içeriği kuvvetli olmayan bir konuşma şekli.
  Telkine yatkındır, kolay etkilenir.Gösteriş yapmayı amaçlayan yapmacık, sahte, kendisi gibi olmayan davranışlar ve duygularını aşırı abartma halleri. Çoğunlukla bir tiyatro eseri sergiler gibi konuşma ve tavırlar içindedirler. Yeni karşılaştıkları kişilerle kırk yıllık dost gibi "can ciğer kuzu sarması" haline gelir, onlara kur yaparlar. ilgi odağı olamadıklarında, çevredekilerin ilgisine odaklanmak için, olmamış olaylar, sahte hatıralardan bahsedip, gösteri amaçlı davranışlar sergilerler. Üst başlarına, takı ve aksesuarlara gereğinden çok zaman, emek ve para sarf ederler. Romantik hayallerle yasayan kişilerdir. Devamlı surette değişim, şatafat, canlılık peşindedirler. Olağan işler ve durumlar, onlar için tahammül edilmez şeylerdir. Büyük heyecanla başladıkları işlere karşı heyecanlarını kaybedip, yarım bırakabilirler. Dostça, cana yakın ve hoş görülmelerine rağmen samimi olmayıp, kendini ön plana çıkaran, düşüncesiz, isteklerini yaptırmaya zorlayıcı tutum içine girerler.(Kaan Arslanoğlu)
  ... mutercimraifefendi