bugün

herkez istediği gibi onu yaratanla konuşabilir tabii.. bana saçma gelen başlık oldu.. şimdi ben "amanın da amanın ben ne de çok dua biliyorum gördünmü sözlüük" diye bi başlık açsam * bi bu kadar saçma olurdu heralde..

ne şekilde "o"nunla konuşuyosanız konuşun.. yeterki konuşun.. onun en sevdiği şeylerden biridir kulunun onunla konuşması..
(#975721)
o kadar şeyi ezberliyoruz öğreniyoruz ve tekrarlıyoruz ama nedense dinle ilgili konularda kendimizi hiç yormuyoruz. halbukı insanı yaradanına dua etmek ve ona yakarmak dışında hiç bir şey rahatlatamaz. mutlu edemez. tabiki türkçe doğaçlama edilen duada güzeldir. ama neden allahın indirdiği ve kuranda olan ayetler yada sureler okunmasın . buda dinimizin bir buyrugudur. biraz daha dinimize yaklaşalım derim ben.afrıkadakı kabıleden ondan bundan bize ne yahu..
dua'nın yakarı anlamına geldiğini söyleyecek kadar çocukla$abilmi$ islâmiyet hamilerinin buyurduğu gibi hiç dua bilmemek, islamiyet'i bu durumun geçerli olduğu ki$ilere kar$ı küfür merkezine odaklamaz, diyen ba$lık..

çevrenizde hiç mi yok böyleleri, ey d'insanîler ?
kişinin öğrenme özürlü olmadığı sürece, kısa sürede ezberi kuvvetliyse, birtakım şeyleri öğrenmesi sonucunda pek de sorun teşkil etmeyen durum...
(bkz: azim)
dua
isim, din b. (***) (dua:) Arapça du¤¥¢

1 . Yakarış.
2 . Tanrı'ya yalvarma, yakarış için söylenen dinî metin:
"Pazartesi, perşembe geceleri yatağında gizli gizli Arapça dua okurdu."- A. Gündüz.

kaynak: tdk
(bkz: buyrun sizi şöyle alalım)*
islam'ın direği namaz'ı nasıl kıldığını merak ettiğim kişilerdir.
namaz kılarken default duaları okumak yerine içinden ne geliyorsa yaratıcıya onu fısıldamaktır sessizce.. daha bir güzeldir öylesi. deneyin.
bayram namazlarında sorun olmayan hadisedir. çünkü namazın başında niyet edilirken 'uydum hazır olan imama' demek sureti ile imamın okuduğu dualar siz okumuşsunuz gibi kabul edilip, sizin sadece yat kalkları yapmanız yeterlidir.* * *
olmayacak dua ya amin demeyen kişi.
zamanin birinde * bir kizimiz evlenmis. o zamanlar dini nikah resmi nikahtan once kiyilirmis. cagirmislar hoca efendiyi nikah kilinacak. kiza abdest aldirmis evin ahalisi.

hoca kiza donmus "kizim kelime-i sehadet getirir misin"

kizdan cevap su sekilde gelmis.

ben evin yenisiyim.nerde oldugunu bilmiyorum ki?
başlığı açanın * gidişatına bakıldığında, "bilmiyorsan bilme, günahı sana, şeytanla anlaşman mı var ki araştırmaları neticesinde doğru bildiğini yapanların aklını çelmeye çalışıyorsun." dedirten başlık*.
(bkz: bilmemek değil ögrenmemek ayıptır)
(bkz: çok ayıp)
(bkz: nufus kagidi muslumanlari)
ahiret gunu allah ' a ne diyecegini bilmemek. dili tutulmak.
(bkz: aha simdi zistih)
dua bilen ile bilmeyenin aynı kefeye sokulmak gibi bir amaca sürüklendiğini farkettiğim başlık.

unutmayın kuran-ı kerim duaların bütünüdür.
bir insan 'allah'ım bana yardım et' derse burada allah a dua etmiş olur. allah ın varlığının bilincinde olup o'ndan istemek dua etmektir zaten.

bir kaç dua örneği: 'Allah ım beni, ailemi, ülkemi ve tüm inananları koru', 'allah ım sana şükürler olsun bu gün de karnımız doydu'.

ancak namaz kılmak için süre bilmek şarttır ama allah a dua etmek için değil.*
zor bi durum yada ölüm tehlikesiyle karşılaştığınızda 'bu vakte kadar napıodum?' dedirticek hadise. ama duaların illa da arapça okunmasını desteklemiyorum. insan kendi diliyle de ifade edebilmeli..
en son eskiden tsk'nın pek yetkili bir paşası tarafından yapılmıstır.
bir zatı anmak icin mezarı basına bir insan kitlesi toplanmıstır ve iclerinden hic kimse fatiha'yı dahi bilmedigi icin acıp i-phone'dan duanın dinlenmesi olayıdır.
ateistsen normal, semavi bir dine mensupsan anormal olan durum.
(bkz: allah affetsin)
türk milli eğitimine bağlı okullardan mezun olmamak anlamına gelir(müslüman olmak da şart değildir buna). dua, namaz bilmeyeni geçiren din hocası var mı bu ülkede? hele son dönemlerde din hocalarınıda aştı bu iş...şaka gibi.
bilinen birşey değildir dua zaten. hissedilen ve kalbinizden dudaklarınıza akan anlık bir coşku selidir. ellerinizi sizi yaratan o yüce yaratıcıya açarsınız. demiş olursunuz ki "işte sana geldim rabbim, senden başka kimseye değil, yalnız sana. kimseden değil senden istiyorum kalbimdekileri. bana istediklerimi yalnız sen verebilirsin, şüphesiz beni huzurunla ve güveninle saracak olan da yalnız sensin."

sonra dökersiniz içinizden gelenleri, dudaklarınızdan kelimeler yedi kat göğü aşar ve rabbinize arzolunur. çünkü rabbiniz demiştir ki "kalbinizden geçenleri benden isteyin ki onları size vereyim."

ve teslim olursunuz rahmeti ve merhameti en çok olana. sığınır ve şükredersiniz.