bugün

Ya çok saçma ya da mantığını bir türlü anlayamadığım kod.

Sen smsle kod alacaksın, "ben güvenliyim, bende covid yok" diyerek gezeceksin. Sözde kodu alanların covid riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilecekmiş.
Kimi kandırıyorsun? Öyle bir durumdayız ki pozitif olanla aynı evde kalana test yapmayan bir sistemimiz var.

Durum böyleyken bu kodu her alana test mi yapacak?
Bu uygulamayı yükleyenler aile üyelerini de işaretliyor. Aile üyelerinden biri pozitifse sistem aynı evde yaşayan diğer üyeleri, filyasyon ekibinin raporu sonrası riskli olarak işaretliyor. Böylece test yapılmasa da hes kodu alamıyorsunuz.

Ben test sonucu negatifim. Eşim pozitif ve 10 günlük tedavi süresi bitti. Sistemde o risksiz olarak görünüyor ama ben hala riskli görünüyorum ve benim karantina sürem 14 gün. Yani corona olan artık iyileşti ve sokağa çıkabilir. Ben corona değilim ama daha 4 gün beklemem gerek.
daha kolayı sms atarak da alabilirsiniz.
hes kodu nasıl alınır gogıllayın. alın. cevap çabuk geliyor zaten.
pandemi bitse bile alınmasının zorunlu olacağı koddur.
maksatı *takip edek kanka*dir. tabi ki ilk bahanesi *sağlık* olacaktır. böylece yasal çerçevede insanlar izlenmeye devam edecektir.
dünyada benzer uygulamalarda mevcuttur.
hes *boşluk* tc *boşluk* yeni kimlik kartındaki seri no'nun son dört rakamı *boşluk* 60

2023'e gönderiyorsunuz.

örn: hes 12345678912 1234 60

sondaki 60, kodun geçerli olacağı gün sayısı.
30 da yazabilirsiniz.
Bir çeşit çip. Önümüzdeki süreçte hayatımızın bir parçası olacak. Pandemi bitse bile. Zaten kimlik kartı üzerindeki çiple de vatandaşın hangi lokasyonda olduğunu tespit etmek çok basit hale gelecek. Mobil sim kartı gibi.
Gün itibarıyla konaklama tesisleri ve şehiriçi toplu taşımada alma zorunluluğu olan kod.
--spoiler--
Son dakika… Toplu taşıma ve konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.
--spoiler--

https://www.google.com.tr...-zorunlulugu-6060978/amp/
Hayırlı olsun. Pandemi sürecinde iyi bir şey galiba.
Fahrettin koca da bizi görecek anlaşılan.
O zaten herkesin iyiliği için olan bir şey o yuzden başka tc söylemek gibi bi ahmaklık yapmadığınız sürece öyle bir sorun olmaz.
Belki de temaslı olduğunuzu bilemeden şöyle güzel gotunuzden kan almalik bi hale gelirseniz neden o kadar da mantıksız olmadığını anlarsınız.
Biz bunları çoktan yazdık
(bkz: hes kodu uygulamasındaki saçmalık)
Yayılır o zaman. Orda çıkan bilgilerden sizi tartabilirler belki orası da ayrı
Hes kodunda girdigin ortamdaki pozitif çıkan birinden sonra sana mesaj geliyor temaslisin kiprasma bi süre vs test yaptır diyor mu onu bilmiyorum da uçak yolculuğundan sonra temaslı mesajı gelen arkadaşım bikac gün sonra testini yaptırdı.
Bir de diyelim ki sen pozitifsin girdin yayıldın basasinin tc verdin o yayılmadan dolayı tc sini verdiğin kişiye mesaj gider temaslisin evden çıkma diye büyük ihtimalle. O zaman da adam ulan ben çıkmadım ki derse yarra yeme ihtimalin olur. Ugrasmaya değmez.
Onsuz hayat olmayan kod.
uygulamaya en son adliyelerde başlanmıştır. baya yırtıntık girişlerde sorgulansın diye. onu da adam akıllı beceremediler.
Her yerde bizi takip ediyorlar artık bir çipimiz eksik. Evet.
an itibari ile çökmüş sistemdir, kayıtlı hes kodlarım silinmiş...diğer sözlük yazarları da kontrol etsin derim.
saçmalıkta nirvanadır.

ben taşıyıcıyım mesela, ya da sen? kim bilebilir bunu? hes kodu denen zamazingo sadece testi pozitif olan ve olmayanların ayrımını yapıyor. peki hasta olup test yaptırmayanlar? ben bu virüsü belki de defalarca gezdirdim vücudumda ve hes kodumla her yere de girdim. kim nasıl anlayabilir ki bunu?

saçma sapan iş yapmayın la.
acayip gereksiz bir sistemdir. adam covid testi bile yaptırmamış covidli mi değil mi belirsiz ama hes kodu var ya direk temiz sayılıyor, tüküreyim öyle işe.
corona bittikten sonra kullanımı devam edecek mi diye merak ettiğim şey.
görsel
görsel
corona bittikten sonra da kullanılacak mı merak ediyorum.