1. 1.
  capkın bir kişi olduğu söylenir. dul bi kadının evinden kacarken ustune duvar yıkılıp yaranlamasına sebep olmus. frengi tedavisi de gormus.1516 yılında meksika seferine cıkmıstır. yerli bi prensesle evlenip onun yardımıyla aztek kralının teslim olmasını saglamistir.
  ... cornel
 2. 2.
  aztek'lere 'ben sizin beklediginiz kralim' tadinda girmis, sonra kralla arayi bozunca herkesi oldurmek zorunda kalmis ispanyol conquistador'dur kendisi. ne kadar altin bulduysa ispanya'ya hayirli ugurlu olsun diye getirtmis, tabi fazla mal olunca da altin fiyatlarinin sivamasina sebep olmustur ayni zamanda.
  ... curufinwe
 3. 3.
  beraberindeki 600 kisi, 16 at ve cesitli atesli silahlarla 1519-1521 yillari arasinda orta meksika'nin yuksek yaylalarina yerlesmis aztekleri'i ele gecirmistir. yerliler ilk kez karsilastiklari beyaz adami tanri sandiklari sanmislar bu yuzden iyi niyetle yaklasmislardir. ama daha sonra bu misafirlerin asil niyetleri ortaya cikmistir. hernan cortes'in baslattigi baski rejimi aztek onderlerini katlederek noktaladilar. bundan sonra francisco pizarro isimli bir ispanyol peru'yu ele gecirerek inka uygarligini yok etmistir. ispanyollar tum basarilarini o yorelerde hic bilinmeyen bir hayvan olan ata borcluydular. ayrica ispanyollar'in getirdigi cicek hastaligi bu tur hastaliklara karsi korumasiz olan yerli halki yok etmeye yetmistir.
  1 -1 ... migfer
 4. 4.
  NTV'deki savascilar belgeselinde celiskilerle dolu mucadelesini seyrettigim ibnedir kendisi. Hem aztek kralina* insan kurban ettigi icin vahsi demektedir ki zira kral bunu inanci geregi yapmaktadir. arada ben vahsi degilim hristiyanim diyerek ufaktan bi propaganda yapsa da kendisi sirf maddi bi meta icin insan oldurmektedir. burda hangisi vahsiliktir celiskiye dustuk simdi.
  1 ... hreisk
 5. 5.
  aztek kasabı olarak bilinir, o dönemlerde avrupa'da, güney amerika'nın tropikal ormanlarında insan vücutlu, köpek başlı, tek gözlü, tek ayaklı yaratıkların yaşadğına inanılırken, o bu duruma hiç aldırış etmemiş, aztekler'i kesmeye tam gaz devam etmiştir.
  ... madrid ulku ocaklari reisi
 6. 6.
  Hernán Cortés de Monroy y Pizarro Meksika'yı fethetmiş olan, Aztek imparatorluğu'nun yıkılmasından ve yüzbinlerce yerlinin katledilmesinden sorumlu olan ispanyol kaşif, sömürgeci ve asker, Conquistador.
  ... linka
 7. 7.
  zamanında bir grubun adına yazdığı "katil cortes" ünvanını hakeden ispanyol bednam-ı veled-i zinay-ı Küşendesi'dir. aynı zamanda Montezuma'nın eline vermiş kişidir. bir avuç adamı ile amerika topraklarına ayak basmış rice de vera cruz'u kurmuştur[cruz=haç]. özerkleşme eğilimini gören ispanyol kralı carlos v kendisine karşıt bir filo bile göndermiştir. tlazaltecler ile ittifak kurmuş ve aztek kralı montezuma ile savaşmış ve onu hapsetmiştir. akabinde ikinci fetih hareketi de meksika lagününde yaşanmış kenti besleyen su kemerinin suyu keilmiş bu da onbinlerce insanın ölümüne neden olmuştur. bu zaferin üzerine de kendisi yeni ispanya'nın kaptan-ı deryası ilan edilmiştir.

  adamlarının bini geçmeyen sayısına bakıldığınnda cortes'iin onbinlerce kişiyi mağlup etmesi ne ile açıklanabilir? kendisi özellikle batılıların hemen hemen her sömürge deneyiminde yaptıkları gibi ülke içindeki siyasete karışıp gruplar arasındaki çatışmaları su-istimal ederek karşıt gruplara dayanmışlardır. tlazaltec'lere dayanıp azteklere savaş açmaları bunun en klasik örneğiidr.

  bununla birlikte ülkenin durumu konusunda ise cortes'in aztekler tarafından mayalara satılan bir kadınla sevgili olduğunun ve bu kadının azteklerden intikam almak amacıyla tüm bilgileri cortes'e verdiği iddia edilmektedir ve bir diğer neden ise ateşli silahların üstünlüğü. herhangi bir ateşli silah görmemiş olan aztekler bunları gördüğünde muhtemelen ilkel insanlara ait olan hayalgücü ie neye uğradıklarını şaşırmış ve cenk meydanında bir telaş almıştır.
  2 ... calderon de la barca
 8. 8.
  kızılderili katliamını başlatan soysuz şerefsiz.veliahtı olan diğer şerefsiz için (bkz: francisco pizarro)

  neil young ustadan geliyor;
  (bkz: cortez the killer)

  http://www.youtube.com/watch?v=4gfjoayqfls+
  2 ... el camino
 9. 9.
  25 milyonluk aztek imparatorluğunu fetheden adam. yalnızca 500 adamla. nasıl mı? imparator montezuma, cortes'i sarayın ağırlıyor ancak cortes imparatoru esir alıyor. sonra halk ayaklanıyor ve imparatorlarını öldürüyorlar. cortes ve adamları zor kaçıyor. ancak kaçarken yanlarında bir hazine ve bir de bombalı saat bırakıyorlar. bombalı saat ise çiçek hastalığı. 6 ayda 25 milyon nüfusun yarısı ölmüş halde oluyor.

  11 ay sonra tekrar geliyor ve 500 adamla tekrar geldiğinde herkese diz çöktürüyor.

  şurada kendisinden bahsedildi: http://bilisimlife.net/Ko...kind-7-Bolum-Notlari.html
  1 ... rserit
 10. 10.
  (bkz: barbaros hernan cortesi yenimiş olması)
  ... antifetos