bugün

sakarya'nın bir ilçesi.
(bkz: hendek savasi)
yol kenarlarıda bulunan araba sürerken içimde oluşan korkulu rüyaların sebebi olan derin uzun çukur...*
sakarya eğitim fakültesinin bulunduğu ilçe...
Sakarya'ya öğretmenlik okumaya gelen insanların biz merkezde değil miyiz, burada mı eğitim göreceğiz diyerek dumur oldukları Sakarya ilçesi.

Mafyası ile ünlüdür.
üniversiteye yeni başlamış bir öğrencinin, tuvalette kendini astığı yurdu içinde bulunduran talihsiz bir ilçedir.
artvin ilinin hopa ilçesine bağlı bulunan bir köydür.
ilce tanimli koydur. yasanilan uc sene boyunca cektirtmedigi cile kalmayan bir yerdir. insanlari deseniz bir o kadar zalimdir. her ogrencinin su okul bitsin kurban kesicem abi dedigi asikardir ve mezun olunduktan sonra kimseye tavsiye edilmeyen bir yerdir.

@

yurtta kendini asan cocugu tasimisligim vardir.
99 depreminden sonra adapazarı merkezin taşınacak olduğu dedikolarının muhatabı olan ilçe..
eskiden 2 önemli tiyatro grubu olan bir yerdi. şuan tiyatronun olmamasının bir nedeni de o zamanlar tiyatroculara uygulanan aman başkan görmesin sansürüydü.
Artvin ilinin Hopa ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Hopa)
sakaryanın 48bin nufusa sahip ilçesidir, içerisinde eğitim fakültesi barındırmaktadır. Şehrin her tarafı internet kafe ve kahvehane ile doludur. 3 dönemdir belediye başkanlığını Ali iNCi yapmaktadır.
gün itibariyle içinde bulunduğum sakarya'nın güzel ilçesi.
benim de okuduğum sakarya üniversitesinin eğitim fakültesini içinde barındıran ilçe.

istanbuldan giden birisi için büyük hayal kırıklığı.
genel devlet yurdunda internet olmayan ilçe.

her gün merkez cafe deyim.
kalelerin etrafına geçişi engelleme amacıyla kazılan savunma amaçlı çukurlardır.
babam dedem toprağı, "adam"ıyla ünlü üçgenin dik açısı.
Devenin atlamakta zorlandığı çukurdur. "Deveye hendek atlatmak kadar zor" sözü, bir işin zorluğunu ifade için kullanılır.
girişinde yer alan üst geçitin duvarında '' her türk asker doğar'' yazan sakarya'nın ilçesi.
arkadasımın uni okuduğu sakaryanın ufak bir ilçesi.
egitim fakultesi sayesinde yasayan sevimli, sessiz, minnacik kafeleri olan, son baharda kaldirim tasiyla dosenmis yollarina sari yapraklarin dokuldugu masalimsi huzur dolu bir ilcecik.
Eğlencenin unutulduğu şehirimsi kasaba.
Geçmeye engel olacak biçimde uzunlamasına kazılmış derin çukur.
allahin belasi yer.yerin dibine girsin namussuz yer.
sanayisiyle son dönemde ön plana çıkan arazileri çok değerlenen ama eğitim fakültesinde okuyanların küfür ede ede bitiremediği yer, teyzemler orda oturuyor sık sık giderim ve hiç beğenmem.
hendek çöküntü ovasının bulunduğu depremlerden etkilenen tehlikeli alan. yerleşmeye açılmış olması acı bir durumdur.