bugün

ülkemizde 17 Kasım 2010 tarihinde vizyona girmiş, harry potter serisinin son filminin iki parçasından ilkidir.
hogwarts'n gözükmediği tek harry potter filmidir. görsel efektlerle bize bir şölen izlettirse de oyunculuk açısından vasatlık barındırır. ölüm yadigârlarının anlatıldığı hikayede kullanılan animasyon nefistir. ve kesinlikle türkçe dublaj izlenmemesi gereken filmdir. * *
çok iyi bir filmdir.kesinlikle tavsiye edilir,part 2 heyecanla beklenir.
(bkz: harry potter and the deathly hallows)
asosyalliğimi konuşturup tek başıma gittiğim film. iyi ki tek gitmişim. rahat rahat izledim. efektler güzel olmuş. devamını aratır nitelikteydi.

not: gel lan ibiş, beraber yine gidelim diyen olursa **yine giderim niteliğinde.
an itibariyle sinemada izlenecek film alternatiflerinden birisi saw 3d olan film.

not: kardeşim sayesinde saw'ı seçtim pişmanım sözlük.

editLedim: imla
son yıllarda çıkan en iyi harry potter filmidir emma watson döktürmüştür.
spoiler spoiler spoiler

ya filmler iyiye gidiyor ya da ben alışıyorum. olayların özünü feda etmeden hem de basitçe uyarlanmasından, karakterleri iyi yansıtmasından dolayı en izlediğim en iyi harry potter filmlerinden biriydi, saçımı başımı yoldurtan hiç bir sahne olmaması da bunu gösteriyor. senaryodaki kitaptan sapmalar bile helal olsun dedirten cinstendir, öncekiler gibi cinnet geçirtenlerden değil.film, ölüm yadigarları hikayesini anlatma şekliyle 10 üzerinden 10 almıştır. hem çok basitleştirmiş, hem de hakkını vermişler. voldemort'un hiç karizmatik olmayışı beni rahatsız etmeye devam ediyor ayrıca snape'e çok çok az yer verilmiş, bunun 2. bölümdeki snape overdose'una bir hazırlık olduğunu umuyorum. ron'un radyo dinleme meselesinin altını o kadar çizmişken, ikizlerle lee'nin radyo programını es geçmeleri ise hayal kırıklığı idi. luna'nun babasına bayıldım, kendisi evleri, hikayeyi anlatışı mükemmel olmuştu. harry ve hermione'nin dans sahnesi hem estetik değil, hem de harry'nin hermione'ye yazdığı gibi bir imaj veriyor bu da bir ron'cu olarak beni rahatsız etmekte. ayrıca harry'nin her zamanki gibi ron ve hermione'nin sarılmasına 3. olarak maydanoz olmasından bahsetmiyorum bile. bu arada iğrenç ve yıvışık olmasını beklediğim fenrir greyback'in karizması beni benden aldı. bellatrix ise tam olması gerektiği gibi, helena bonham carter kendini rolüne iyice kaptırmış görünüyor. ikinci kısmını sabırsızlıkla bekletendir, bu da tanım.
gelecek hafta izliyecek olduğum film. merak ediyorum neler olup bitecek 2.partınıda izliyecem.
harry potter serisinin en iyi filmi olmuştur. ilk başladığından beri sinemada izlemeye özen gösterdiğim bu seri her seferinde biraz daha iyi oldu ve çocuk filminden olgun filmine doğru hızla ilerledi. ölüm yadigarlarının hikayesi aminasyon olarak çok çok iyi anlatıldı. kısaca tüm seriyi kurtaran az aksiyonlu bir film oldu. ayrıca yüzüklerin efendinsinden sonra bekleyebileceğimiz bir filmimiz daha var.
dobby reyiz'in öldüğü harry potter serisi.
(bkz: üşüyoruz dobby reyiz)
aşağı yukarı 150 dk. süren bu filmde kitabın 2/3lük kısmı beyazperdeye aktarılmış. yani bu demek oluyor ki part2de geri kalan 1/3lük kısım için bol bol süre olacak. olaylar daha geniş anlatılacak. yani kitaba daha fazla bağlı kalınacak. öss kalkacak.
Görsel olark tam bir şölen olup dublajı vasatın altındadır. Filmin bitiş şekli haftaya yeni bölümün yayınlanacağı hissi uyandımasına rağmen bi değişiklik olmazsa temmuza kadar beklenmesi gerekilecektir.
ortaokul yıllarında kitaba başlayıp, kitabın da geç çıkmasından dolayı üniversite yıllarına kadar takipçisi olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim ki; 15 gün sonra ve çarşamba günü son seansa gidin. zira sadece filmleri izlemiş, ilk kitabın kapağını bile görmeyen ilkokul canavarlarından arınmış tertemiz bir film olacaktır.
destansı finalin ilk yarısı.

aşağıda filmden çıktıntan sonra aklıma gelen birşeyleri karaladım. ama sadece film bazında, kitaplarını okumadığım için eleştirilerimi ve beğenilerimi yönetmen ve senaristle sınırlı tuttum.
--spoiler--
Biraz gerçekçi oLaLım ve işi "destansı"Lıktan sıyırıp eLeaLaLım. Herşeyden önce şunu söyLemek isterim bu finaLin iLk fiLmiydi ve böyLe oLması demek ikinci fiLmin iLk fiLmden besLenmesi demektir. Daha önceki fiLmLeri hatırLayın her fiLmde gereksizmiş gibi görünen küçük ayrıntıLarın diğer fiLmLerde nasıL karşımıza çıktığını hatırLayın, o yüzden yani ikinci fiLmde "haaa bu asLında bu demekmiş" diyebiLmek için iLk fiLmde bu aLtyapıyı oLuşturmak gerekiyordu. FiLm bunu ne kadarını oLuşturabiLdi bu asLında ikinci fiLmde anLıycağımız bir durum ama fiLmde gördüğüm ve bu fiLm için herhangi bir yere oturtamadığım birkaç sahne doLayısıyLa da ikinci fiLm için oLuşturduğum teoriLerim var. ÖzeLLikLe "öLüm yadigarLarı" iLe iLgiLi *

Harry Potter hayranı değiLim, ama fiLmLerini iLgiyLe takip ederim. ve bu fiLm için artık baya baya "oLgun" diyebiLiriz. Yönetmen Yates bir önceki fiLmde bu oLgunLuğa adım attırmıştı karakterLeri o bana çok "ara" bir fiLm gibi geLdiği için hep bir "oLmamışLık" hissetmiştim. Bu fiLmde ise oLaya gerçekçi yakLaştığımda fiLmin tam da oLması gerektiği gibi oLduğunu görüyorum. Zira MeLez Prenz'de oLayLarın sadeLeşmesi ve karakterLerinin aLtyapıLarının güçLenmesi 5 fiLmdir izLediğim aksiyon ve macerayLa özdeşLeştirdiğim bir serinin devamı oLarak görmeyi bekLemediğim birşeydi. Yates birçok izLeyici gibi beni de gafiL avLamış ve çocuk Harry Potter'ı büyütmüş, genç Harry Potter'La bizi tanıştırmıştı. Bu fiLmde MeLez Prens'den tanıdığımız karakterin kaçınıLmaz sona yakLaştıkça oLgunLaşması gerektiğini fark ettim. KitapLarı okuyan birisi değiLim, doLayısıyLa hikayeyi ve karakterLeri yönetmenin bize anLattığı kadarıyLa tanıyorum ve bu fiLme baktığımızda asLında karakterLeri tam anLamıyLa yeni yeni tanıdığımı düşünmeye başLadım. Evet HP fiLmLeri her fiLminde bir öncekine göre daha oLgun ve daha gerçekçiydi ama bu fiLm hem hikayesi hem de şartLarı (2. de oLacak) gereği oLgunLuğunu en iyi yansıtması gereken fiLmdi. Ve bence bunu gayet iyi bir şekiLde yerine getirdi.

FiLm finaLin iLki oLmasıgereği yönetmenLerin de söyLediği gibi biraz "yoL fiLmi" havasındaydı. Hernekadar Harry ve arkadaşLarı hotkuLukLarı arasa da onLarı da arayan büyücüLer vardı. Bu kaçma ve kovaLamaca sahneLeri fiLmde oLması gereken heycanı ve aksiyonu yerine getiriyordu. Hogwarts'a ve oradaki dünyaya öyLe aLışmışım ki başLarda sokakLarda geçen sahneLeri ister istemez yadırgadı bünyem ama bir süre sonra aLıştım ve fiLme kendimi kaptırdım.

FiLm asLında bir yükseLen bir düşen adrenaLini iLe çok uyumLuydu. KovaLamaca sahneLeri gerçekçi, heycanLı hatta ürkütücüydü. Evet gerçekten ürktüğüm sahneLer oLdu. Diğer yandan fiLmin sakin geçen sahneLeri, karakterimize odakLandığımız biraz daha kişiLikLere yöneLdiğimiz sahneLeri de düşündürücü ve yer yer eğiticiydi. Hermione'nin aiLe kaynakLarı korkuLarı, Ron'un diLe getiremeği korkuLarı ve Harry'nin korkuLarı. Bi' orda-bi' burda geçen fiLm espri anLayışını da kaybetmemiş, oLayLarın içine serpiştiriLen birkaç diaLog hatta sahne çok yerinde oLmuş, izLeyici kurguyLa boğuLmuyor ya da aksiyon sahneLerinde kayboLmuyor bu araLarda gevşiyor *

Bu arada fiLm artık bu 3 karakterde yoğunLaşsa da eskiLerden tanıdıkLar yüzLer de görüyoruz ara ara, yeni yüzLer de yok değiL tabiki. Karakter açısından ister istemez boL karakterLi eski fiLmLeri özLemedim desem yaLan söyLemiş oLurum, ama asıL karakterLerimize odakLanma zamanı geLmişti artık.

Sonuç oLarak ben bu "gerçekçi" fiLmi beğendiğim ve seriye yakışıp yakışmadığını ise kaLan yarısı izLedikten sonra karar veririm.
--spoiler--
karayip korsanları 2 gibi zınk diye bitmiştir ama değmiştir part 2 devamı olsa şuan oturup 5 saat izlenilesidir ve ölüm yadigarlarını anlatırkenki animasyon beni benden almıştır..
gidip dün izlediğim ve seride en beğendiğim filmdir.
-- spoiler --
* filmin başlangıcı gerçekten güzeldi. özellikle hermione 'nin anne ve babasının hafızasından kendisini sildikten sonra evden çıkıp gitme sahnesi kesinlikle çok dramatikti.
* malfoy malikanesi kesinlikle mükemmeldi. kasvetli, biraz gotik tarzda ve görkemli, tam hayal ettiğim gibiydi.
* harry ve hermione 'nin dans sahnesine ne gerek vardı? tamam bir hoşluk olsun, ron 'un gitmesinden sonra harry 'nin hermione 'yi neşelendirme çabasının bir göstergesi olsun diye yapılmış bir sahne olabilir ama daha çok harry hermione 'ye asılıyormuş gibi bir durum vardı ortada.
* bill ve fleur 'un düğünü de kesinlikle çok hoştu. * ama harry kitapta weasley'lerin akrabalarından biri kılığındayken, filmde kılık değiştirmemişti. ayrıca ortalıkta xenophilius lovegood'a boynuna taktığı ölüm yadigarları sembolü yüzünden bağırıp çağıran viktor krum'da yoktu.
* ölüm yadigarları demişken ölüm yadigarları 'nın hikayesinin anlatıldığı animasyon kesinlikle mükemmeldi. ayrıntılı ve kitabı okumayanların da anlayacağı düzeydeydi.
* dumbledore ile grindelwald arasındaki ilişki daha açıklayıcı olabilirdi. kitabı okumayanların grindelwald'tan belki haberi bile olmayabilir, çünkü gayet geri plandaydı. belki 2. bölümde daha ayrıntılı yer vereceklerdir.
* dobby'nin ölüm sahnesi çok dokunaklıydı. harry'nin kollarında öldü gitti garibim. *
* hortkuluk madalyon'un yok edilme sahnesi, bakanlık'a giriş, bakanlıktaki ruh emiciler, mahkeme, ron'un psikopata bağlamış anları, hepsi kitaba sadık kalınarak çekilmişti; o sahneleri de çok beğendim.
* ve son olarak, bellatrix lestrange... nasıl bir manyaksın bellatrix, hermione'ye çektirdiğin işkencelere, zavallı dobby'mi öldürmene rağmen inanılmaz sempatim var sana. tabii ki sana hayat veren helena bonham carter karşısında saygıyla eğiliyorum, o ayrı.
-- spoiler --
heyecanla part 2'yi bekliyoruz efenim.
şahane olmuştur, gidin görün. ağlatmıştır da ayrıca, yaşlar yanağımdan tıpıt tıpır dökülecek şekilde hem de. sakın aşağı bakma yazıyorum sebebini.
--spoiler--
dobby öldü. dünyam karardı.
--spoiler--
bayramın son günü gittiğim ve bayıldığım bir filmdir. yeri geldi komik yeri geldi gerici yeri geldi romantik oldu. 2.bölümü sabırsızlıkla bekliyorum. aynı zamanda üzülüyorumda bir seri daha beyaz perdelere veda edecek çünkü.
6.filmde yaptığım gibi yine sinemada izlemedim ve korsan yollarla izledim efendim filmi. gelelim değerlendirmesine..
--spoiler--
david yates nerdeyse oluyormuş lan. nerdeyse o hayallerdeki ayrıntılar atlanmadan gayet güzel çekilmiş harry potter filmi oluyormuş lan. neyse 2.part dan umutluyum.

david yates dumbledore'un hayatı nerde abi ? rita skeeter'ın kitabı, harrynin kitabın başlangıcında gazetede okuduğu makale hatta düğünde duydukları nerde bunlar ?
ayrıca düğün demişken..harry niye kuzen barny kılığında değil ? niye dal budak geziyor öylece ? oğlum 1 numaralı istenmeyensin lan sen ?
hermonie'nin phineas black'in tablosu ile yaptığı konuşma nerde ?
ayrıca deli göz'ün ölümünü kimsenin siklememeside çok acı bir noktaydı. ulan kitapta bile koskoca yitip giden savaşçı diye bölüm var.

yinede 6.film sıçmasından sonra gayet güzel bir film olmuş ikinci filmi heyecanla bekliyoruz.
--spoiler--
haftaya yeni bölümü yayınlanacakmış gibi bi sonla bitirilen film...
gitmeye değmeyecek film, hiç bir aksiyon sahnesi yok neredeyse, öyle hani cast e para yetmez de 3-5 kişi oynatılır ya aynen o şekil bir film olmuş. filmin yarısı harry ile hermione un çadırlarını bir ormandan başka bire ormana taşıyıp "hortkulukları nasıl bulacağız ya, dumbledore hipnesi de bir sikim yol göstermedi giderayak" ıyla geçiyor.

cidden boş beleş bir film. emma dan gözlerimi alabilsem yarısında çıkacaktım ama lokum gibi kız n'aparsın.
19 kasım 2010'da arkadaşımla izlediğim filmdir. efektler ve oyunculukların çok iyi olmasının yanında, kitaba sadık kalınış bakımından da en iyi harry potter filmi diyebilirim. emma watson her zamanki gibi kendini salondaki herkese aşık etmeyi başarmıştır. helena bonham carter'in oyunculuğuna söylenecek söz yok zaten. kadın rolünün hakkını vererek oynuyor. o ne vahşilik, nasıl bir sadakat suygusudur allah'ım... ron'un kıskançlık krizine girip grubu terketmesi, sonra da geri dönmesi albus dumbledore'un ne kadar ileri görüşlü ve tedbirli bir adam olduğunu gösteriyor. dobby'nin ölmesi ise çok üzücü olmuştur...

yine de kitabını okumadan gitmeyin filme derim ben. ne bileyim, daha uzun sürmesinden midir ne, kitabı daha eğlenceli geldi bana...

not: hemen önümüzde ağzını şapırdatarak mısır yiyen abi ve o en fazla 10 yaşındaki cadaloz kızına sinir oldum ayrıca.
6. filmden sonra muazzam heyecanlı ve güzel bir film olmuştur.

her sahnenin çekimi enfestir, hele ki animasyonlu 3 kardeş hikayesi şahaneydi.
Oyununu oynadım iğrençti ya. Boşuna oynayıp zaman kaybetmeyin. Eski oyunları çok daha iyi.
Biraderle sinemada izlemiş ve apaçi tadındaki dans sahnesine çok gülmüştük.