bugün

Şimdi videoyu 7 kere izledim. Olayda şoförün aceleciligi daha belirgin bence.
Niye kapıyı erken acıyor bu minibüsçü tayfası? Hep böyleler. Tamamen durup açsanıza. Gencecik bir can gitti. insan aa durmak üzere diye atlayabilir. Atlamamalı ama bunu yapan çok. Minibüsçü adımını attıktan sonra " bir saniye acele etme " diyor. Yav kapi açık dışarının sesinden seni nasil duysun.
otobüs şoförü kapıyı önceden açmış- ama kız daha otobüsün durmadığını görmüyor mu?...otobüs şoförünün buradaki suçu kapıyı erken açması. ama kız otobüsün durmadığını görmüyor mu?...kapı açık bile olsa, otobüs hareket halinde...hareket halinde olan otobüsten inmeye çalışmak neyin nesidir aga?...

biz de kapıları açık trenlerde yarı belimize kadar sarkık bir şekilde istanbul´da trenlerde seyahat ettik, tren durmadan istasyona ayak atmaya çalışırsan trenle istasyon arasına düşer anında ölürsün...bu kadar basit.

hatanın ölümcülünü yapan kız burada. keşke inmeye çalışmasaydı. ne diyelim- allah rahmet eylesin.
niyeti intihar etmek değilse otobüsün gidiş yönüne doğru adım atsaydı yere düşme riski oldukça az olacaktı merhumenin.
şimdi gelelim “gerizekalı” şoföre. araç henüz durmadan kapıyı açtığı için yüzde yüz suçludur. bilerek inilme ihtimalini geçtim birisi düşebilir de.
beni en çok şoförün "gerizekalı" demesi rahatsız etmiştir. arkadaş hem suçlusun hem de kıza hakaret ediyorsun. böyle olaylar azalarak bitsin artık, insanlar böyle ölmemeli.
Kız da suçlu.
Oha amk. Her iki tarafın da hatalı olduğu olay. Çok üzücü. Arkadaşlar bu ülkede yaşıyorsak atılan her adımı 10 kere düşünmeliyiz.
boş kağıt verdiğim finallerden çıkarken ben.
Şoför suçludur evet ama bütün suçu şoföre yüklemeye gerek yok, kapının açık olması atlatmanı gerektirmez. Zaman kazanmak için kapı açık giden minibüsçüler var istanbul'da, yanlış mı? Evet yanlış ama yolcular da biraz dikkat etmeli.
yani kızın farklı bir durumu söz konusu. çünkü yanındaki şahsa bir şey vermek için (muhtemelen)adama dokunduğunda adam da şaşırıyor. dikkat edin adam camdan dışarıyı izlerken noluyor lan dercesine önüne bakıp sonra kıza bakıyor. bence birbirlerini tanımayan ikili. veya tek taraflı sadece kızın uzaktan tanıdığı ve belkide bazı hisler beslediği birisidir. tüm bu olayların içinde gelen dikkatsizlikle atılan bir adım hayatına mal oluyor. çok değişik bir şey. muhtemelen yanında oturan genci sorguya çekmişlerdir. ayrıca otobüsten düşer düşmez ölecek kadar altına girmekte gerçekten zor. vücut orada ama kafa başka yerlerde çok belli. bence ne olduğunu bile anlayamamıştır yazık. ne diyelim allah rahmet etsin, yakınlarına sabırlar versin.
suç otobüs durmadan kapıları açan magandada. kızın inmeden önce yaptıkları kimi ilgilendirir. allah ailesine sabır versin gencecik kız. çok çok üzücü durum.
Müthiş bir komplo teorisi ile karşınızdayım...

Hani mavi balina oyunu vardı hatırlar mısınız ? Belki de görev olarak bu verildi ve dikkat ederseniz emin adımlarla gidiyor.

Diğer çocuğu bu olaya katmak istemesem de o da gözlemci olabilir.
iki tarafta suçlu ama ölen bir insanın arkasından suçlama yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. Allah rahmet eylesin.
otobüs daha durmadan kapıyı açma adeti bi bitmedi şu ülkede. şehirlerarasında da aynısı var kapı otobüs giderken açılır ve muavin düz olarak asla inmez hep bi akrobatik şov yaparak iner ya da biner hareket halindeki otobüse. dümdüz iner ya da binerse kovulur sanki.

gelgelelim kız da etrafına bakmadan heykel gibi iniyor otobüsten. üstelik daha otobüs durmadığı halde.
Bir anlık kafa dalgınlığının açık bir şekilde görüldüğü üzücü kaza. Zaman zaman hepimize oluyor. Minibüsçünün de hatası var tabi. Zaten bir kaza hatalar zincirinin ürünü oluyor durduk yere olmuyor.

Şimdi yazacaklarımdan hoşlanmayanlar olacak biliyorum ama birazda ecel gelmiş. Yani istanbul'da yaşıyorum minibüstende otobüstende düşen kişiler gördüm, ama hiçbiri teker tarafına yuvarlanmadı.

Allah ailesine ve sevdiklerine sabır versin. Çokta söylenecek bir şey yok.
Üzmüştür..

Belli ki son anlarında o orda değil.

Kafası başka yerde...

Sanki indiğinin bile farkında değil.

Ya sevgilisi üzdü ya ailesi..

Ne vardı takacak sanki...
Ölümün aslında ne kadar yakınımızda olduğunu gösteren video dur.
Hepimiz bugün veya yarın öleceğiz peki sonrasında ne olacak.
Allahın karşısına çıktığımızda yaptıklarımızın hesabını nasıl vereceğiz ?
ben genel kanının aksine intihar ettiğini düşünüyorum.
kapı açıldığı an otobüsün duracağını sanmıştır. büyük ihtimalle de çok dalgın o an.

çok üzücü gerçekten. allah yakınlarına sabır versin.
Planlı ve intihar olma olasılığı yok.
Düşüp yaralanma ile tekerin altinda kalarak ölme oranlarinı karşılaştırırsak yaralanma ihtimali çok daha yüksek.
Velhasıl allah rahmet eylesin.cok acı bir olay.
Dolmuşçu kitlesini çoğunlukla it kopuk serseri tayfa oluşturmuştur. Kırmızı ışıkta durmaz, yolcu binmeden hareket eder, yoldan geçen arabalara sataşır, insanları tıka basa dolmuşa doldurur, içeride yolcu olmasına rağmen arabesk tarzı müzikler dinler, hatalı sollama yapar, durağa yetişmek uğruna içerideki yolcuların hayatını hiçe sayar ve hız limitlerini aşar, polis görünce üç buçuk atar yolculardan yere çömelmesini ister vb... bir çok olumsuz davranış sıralayabilirim. Bu hayvanlara gerekli ceza hiç ama hiç çekinmeden verilmeli ve gereği yapılmalıdır. Emsal niteliği taşıyacak ağır bir şekilde cezalandırılması dileğiyle.
iki cümleyle anlatabilecek ama üstüne sosyolojik bir kitap yazılabilecek bir görüntü...

Ne tamamen şoförü suçlayabiliyorsun, ne kızın içinde ne yaşadığını bilebiliyorsun...

Çok değişik bir olay...
%50 karşılıklı bir olay bence ikisininde hatası var keşke olmasa ama burası türkiye.
Allah rahmet etsin şoför hatalı ama hareket halinde fingirdeşen kız numarasını falan veriyo ve adrenalinle arkasına bakmadan hareket halindeki otobüsten iniyo. Gerçekten tuhaf bir kaza.
ya kardeşim, orada bariz bi biçimde esas suçlu olan giden otobüsten atlayan kızdır. kapı açıksa otobüsten inilir , diye bir kaide yoktur, otobüs şoförünün yaptığı şey normal olmamakla birlikte büyük bir suç diildir.

tekrar ediim biz istanbul´da sabahları trenlerden kapıdan sarkarak seyahat ederdik, valla hiç birimiz ölmedik. bayaa da hızlı giderdi tren, kimse istasyionda tam durmadan trenden adını istasyona atmazdı...

hareket halindeki bir taşıttan inilmez, kadının ihlal ettiği kanun budur. bu kadar basit !!...

o hareket halindeki otobüse binme inme işlerini yolcu otobüsleri muavinleri genelde yaparlar, ve otobüs hareket halindeyken otobüsten atladıklarında otobüsün hareket yönünde atlar ve derhal koşarlar, ve derhal de fren yaparlar...ilk adımını geriye doğru atmayacaksın...ana konu o orada...

yazık tabii, ama duygu sömürüsü yapmaya da gerek yok...orada kızın yaptığı şeydir ölümcül hata, şoförünkü diil...kız geriden geliyo, hani kapının önünde duruyo olsa, derim ki kapının önünde duran kız varken kapıyı niye açıyorsun, ama kapıyı açtığında orada kız yok, kız arkadan geliyo...niye geliyo, otobüsün her yanı cam dolu, otobüsün hareket halinde olduğunu görmüyo mu?...
Kız normal değil. Zaten hareket halindeyken minibüsün kapısı açıkmış, inmek istiyorum bile demiyor direk atlıyor yola. Düşse falan anlarım ama bu bilerek yapmış gibi.