bugün

patates ve ya peynir iler yapılan çerkes yemeği. adigeler psihalve der.
daha çok abazalar yapar kabardeyler psihalve yapar. ben ikisini birden yaptırıyorum, bu saatte akla getirenin alacağı olsun ya da bir gün yapar sözlük ahallisi olarak yeriz.
tadından yenmez. başka hiç bir tada değişilmez. *
ince açılan hamur içine patates, peynir veya kıyma konulup kızartılarak yapılan çerkes yemeğidir.
biraz önce yediğim güzel bir çerkes yemeği. psihalve de deriz ve tavsiye ederiz.
Manti seklinde haslanarak yapilanini biliyorum. Cok muhtesem. Eminim kizartilmisi daha cok muhtesemdir.
Zannedersem icli koftenin bazi yorelerde kizartilip bazilarinda haslanarak.yapilmasi gibi bu yemek de yoreden yoreye gore degisiyor.
psıhaluje'de denir. hampal ismi de verilir.
sıcakken ayrı, soğukken ayrı güzel olan; yoğurtluyken de sadeyken de lezzetli olan, psihalive veya hampal adlarıyla da anılan, kafkasya'ya özgü hamur işidir. aile büyüklerimizin yenilen hampal sayısı konusunda rekabete girdikleri ve 50-60 rakamına ulaşmalarına karşın mide fesatı geçirmedikleri gözlenmiştir. *
suda haşlanarak yapılanına psijihaluj, psihaluj ya da psihalive * denir.
ayrıca yalova' da hinkal adıyla bir çok yerde yapılmaktadır, görünce çok şaşırdım.
Kizartilarak yapilir.haslanarak yapilanina psihalive denir gece gece olsa da yesek.
sabah sabah aklıma gelmiş patatesli yediğim müthiş gıda.

not: peynirli, cevizli ve kıymalısı varmış ama denk gelmedi.

(bkz: worapsow adigexer)