1. 1.
  1959 yılında Istanbul'da doğdu. 1984 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi endüstri ürünleri Tasarımı bölümünü birincilikle bitirdikten sonra 1987 yılında mimarlık fakültesi bina bilgisi ana bilim dalında;master derecesi aldı. 1988 yılında başladığı doktora çalışmasına;1991 yılında Japonya'da proje çalışmaları ile devam etmiş ve 1996 yılında doktora derecesini tamamlamıştır.

  Mezun olduğu 1984 yılından itibaren katıldığı Ulusal ve uluslararası yarışmalarda;mekan ve ürün tasarımları ile çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Moskova ve Tokyo'da iç mimarlık,şehircilik ve ürün tasarım alanlarında değişik projelerde çalışmıştır. Japon endüstri tasarımcıları derneği ile Japon hükümeti tarafından Tokyo metrosu için geliştirdiği kentsel mobilya projesi ile,her yıl bir yabancı tasarımcıya verilen pioneer of Design ödülüne,ulusal ve uluslararası tasarım yarışmalarında pek çok ödüle layık görülmüştür.

  Üniversite sanayii işbirliği çerçevesinde adına kayıtlı endüstriyel ürün tescili olan bir çok ürünün gerçekleştirilmesinde katlı sağlamıştır. Hakan Gürsu halen ODTÜ'deki görevini ve designnobis'te çalışmalarını sürdürmektedir.

  Hakan Gürsu 13 ekim 2007'de New York'taki Uluslararası Tasarım Ödülü'nü (IDA 2007) kazandı.Üstelik iki dalda. hem deniz araçları hem de tüm ulaşım araçları dalında.Kazandığı yarışmanın para ödülü yok.Çünkü hayallere paha biçemiyorlar.Hakan Gürsu bu ödülü yaptığı bir tekne ile kazandı. Bu öyle bir tekne ki yakıtı olmadan gidiyor,yelkeni var ama rüzgar esmediğinde de yüzüyor. 1438 projenin içinden birinci seçilen "volitan" adlı güneş enerjisiyle çalışan gemi birinci seçildi. Uluslararası arenada Türkiye adına kazanılan bu ödül Orhan Pamuk'un nobel edebiyat ödülü almasından sonra elde edilen en büyük başarı olarak kabul edilirken komşuları dışında Hakan Gürsu'yu tanıyan ve başarısını bilen yok. Hakan Gürsu'nun Volitan adlı teknesi en saygın müzelerde sergilenirken devlet düzeyinde hiç bir tebrik almamış. Sadece Deniz Kuvvetleri'nden gelip tebrik etmişler ve brifing vermesini istemişler. Volitan'In aynı zamanda seyir halinde iken bile deniz suyunu tatlı suya çevirme yeteneği var.12 kişilik bu teknenin ömrü 80 yıl.
  3 ... rick blaine
 2. 2.
  (bkz: volitan)
  1 ... damat hobbit pasa
 3. 3.
  "inşallah sonu hayırlı olur" dediğim güzide bilim adamımız ve saygı değer insan.
  3 ... hallulejah
 4. 4.
  kendisini sevmesemde, takdir edilesi tasarımcıdır, bolca yalakası vardır, bu da egosunun tavan yapmasını sağlamıştır, fakat yiğidi öldür hakkını yeme; o ödülü alacak türkiyede başka adam yoktur kanımca...
  2 ... carant
 5. 5.
  halen odtü mimarlık fakültesinde öğretim üyesidir, endüstri ürünleri tasarımı bölümü 2. sınıfının dersine girmektedir.
  1 ... pelvis
 6. 6.
  kendisine uygun soru sorulduğunda istediğinizden çok daha fazla ve faydalı bilgi verebilen, öğrencilerinin hayran olduğu, meslektaşlarının imrendiği, modayı takip etmek yerine modayı belirleyebilen. iyi bir şekilde bilmediği bir konuda yorum yapmayan, oturmasını kalkmasını bilen, bilmeyene de öğreten. Eski milli sporcu. desigNNobis de tasarımcı, orta doğu teknik üniversitesinde hoca. Sayısız önemli ödülü olan, ulu yüce kişi, idol insan. Hayat enerjisi ile dolup taşan, öğrencilerine (affınıza sığınıyorum..) "laf sokarak" öğretme gibi güzel ve hayli başarılı bir teknik ile yetiştiren. desigNNobis ekibi ile birlikte son aldığı ödül, "decobrick" ile "build" kategorisinde bir greendot birinciliğini. Ve aynı zamanda adığı "naturwall" ile de mansiyon ödülü ile birlikte 2 yılda 5 ayrı green dot ödülüne layık görülmüş, creative kişi..
  2 ... kerter
 7. 7.
  bir türk tasarımcının neler yapabileceğini çok güzel bir şekilde gösteren ODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi Avrupa Birliği Tasarım Ajansı tarafından 7 dalda ödüle layık görülünce, Türkiye 1'incliğe yükseldi.

  --spoiler--
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25205767/
  --spoiler--
  2 ... kerter
 8. 8.
  dünya üzerindeki en iyi tasarımcılar arasında gösterilen, orta doğu teknik üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümü öğretim üyesi. kendisinin profesör olma gibi bir hırsı yoktur, aksine bundan kaçmaktadır. profesör olmak için toplanması gereken puanın kat kat üzerinde puanı vardır lakin dediğim gibi, akedemik alanda bir hırsı yoktur. zannediyorum ki o öğrencileriyle mutludur.*
  -1 ... little finger
 9. 9.
  ülkenin çöpünü amerikada ödüle dönüştüren ekibin lideri.
  - düzenlendiği üçüncü yılında da aldığı green dot birinciliğini getiren hakan gürsu'yu ve ekibi designnobis'i
  toplam ödül sayısını kırkdörde, green dot ödüllerini ise altıya çıkarttığı için yürekten kutlarım efenim.

  http://www.greendotawards...0Green%20Dot%20Awardsnull
  1 ... kerter
 10. 10.
  hakan gürsu, dr

  bilim adamı ve yazar,

  deli, manyak bir çizer,

  öğrenme delisi,

  çöpün efendisi,

  detay sever,

  çılgın bir tasarımcı,

  sıradışı bir akademisyen,

  sıkı bir düşünür ve fena güldürür,

  deli deselerde, çoğu zaman dahi de olsa,

  adam gibi adamdır eninde sonunda…

  bitmeyen inancı ve sevgisi ile …

  sürekli dik duruşu, çizgisini koruyuşu,

  tükenmeyen enerjisine ve öngörüsüne,

  çözümsüz problemleri tutuşuna ,

  dürüstlüğüne ve gücüne,

  bir türlü kaynak bulamadığımız,

  başarılarını ve farkılılığını hala sindiremediğimiz,

  isminin geçtiği yerde ürktüğümüz,

  çoğu kez kendimize küstüğümüz,

  insanlığı ile diz çöktüğümüz,

  size ,bize hepimize aykırı bir adam...
  1 ... little finger