bugün

çok sevdiğim bir sözlük yazarı arkadaşın hayran olduğu ahmet kaya şarkısı...
ahmet kaya nın hoşçakalın gözüm albümündeki parçanın sözlerini de yazayım...

yapma bana bu nazı
kırarım şimdi sazı
suratını asıp ta
cehennem etme yazı

hadi bize gidelim yar
şişeleri dizelim yar/olmazsa
içelim içelim ölümüne içelim
karakola düşelim yar

bakma öyle gözüme
inanmadım sözüne
ben ne hatunlar gördüm
güvenilmez sözüne

gecelere gidelim yar
ödülleri alalım yar
dgm ye düşelim yar
kızı eve atmanın planlarını kafasında kuran erkeğin ilk söyleyeceği sözlerden biri. ama devamında mutlaka bi aktiviteden bahsedilmelidir. kız korkutulmamalıdır..

x: hadi bize gidelim kukucan..
y: bilmem kii...
x: ata demirerin vcd sini aldım. acaip komikmiş onu izleyelim..
y: olur...
(bkz: pul koleksyonu)
''..içek içek, ölümüne içek, dgm'ye düşek yar..'' şarkısı!
foreshadowing yapan kelime grubu.söylendikten sonra ne olacağı hakkında kafamızda bazı şeyler oluşmasını sağlayacak olay.ahmet kaya da çok güzel yorumluyor
içek içek, ölümüne içek
dgm ye düşelim yar...

sözüyle siyaset yapmış şarkıdır.
'evin beyi karşımda oturuyordu; burjuva terliklerini giymiş bir durumda. ona desem ki: rasim bey! küçük burjuva yaşantınızdan çıkın; birlikte sürünelim. insanlara bundan başka yapabileceğim bir teklif yok' (tutunumayanlar, iletişim yay. 625 sy)

oğuz atayın tutunumayanlarda dile getirdiği bu düşünceyle aynı öze sahip şarkı. yüreğini heyecanlandıran kadına, seni evinin kadını yapıcam, çok mutlu edicem, ya da tatillerimi şurda geçircez diye güzel ümitler vadetmek yerine gel beraber sürünelim diyecek kadar samimi bir şarkı. şarkının genelindeki içelim, karakola düşelim, beter olalım düşüncesidir şarkıyı güzel kılan. can babanın da dediği gibi ne kadar rezil olursak o kadar iyi.

kısacası tanım olarak; ahmet kayanın bambaşka şarkısıdır.
'' e: hadi bize gidelim.

k: eeeüüüüüü!!!

e: film de kiraladım hem.

k: bilmem ki...

e: biralar cipsler falan.

k: tamam.

e: ohhh be alkolü de dayadım mı? (bu kısım içerden) "

gibi diyaloglara konu olan cümle.
ege çubukçu'nun "1 gün" isimli albümünden sonra "bir de baktım" iaimli albümünde de yarı ingilizce yarı türkçe ve farklı sözlerle aynı ritmi tekrar icra ettiği, oldukça keyifli * on numara beş * yıldız şarkı.
ahmet kaya'nın en şukela şarkılarından.

(bkz: eve kız atmadan önce dinlenecek şarkılar)*
ahmet kaya nın hareketli şarkılarındandır. rakı ile iyi gider.
ahmet kayanın coşkulu ve hareketlendiren bir şarkısıdır. eğlenilecek gecelerde birebir gider. gerek arkadaşlarla gerek aileyle, kıvır kıvır bir şarkıdır. tam rakı sofralarına uygundur.

''gecelere gidelim yar
ödülleri alalım yar
dgm'ye düşelim yar''
--spoiler--
--spoiler--
mervelere kalmaya gidicek kıza bi kerede bana gel serzenişiyle söylemek istediğim laf.

hep berkecan hep berkecan bizi de gör mervelerde kalan kız.
evde kurulmuş rakı sofrasında ''ohh,sefam olsun''naralarıyla hem dinleyip hem söylemek suretiyle maksimum değerlendirilecek şarkı.
yağmurlu ülkenin sürgün konuğu'na benzerdir. tek farkı orada kendisini aldatanlardan bahsetmez veya genel olarak bahseder, ama burada kendisini aldatanları kadın(köçek) olarak adlandırır."dgm'ye düşelim" kısmının birilerinin zoruna gittiği gerçek.
Güzel parça. Fakat tavsiye yanlış.
içelim içelim ölümüne içelim karakola düşelim yar.

Ahmet kaya şarkısı.
Gelim mi *
içelim içelim ölümüne içelim karakola düşelim yar.
Ben gelemem annem kızar.
Aldığım Avrupai terbiye, kimsenin evine gidip kimseye rahatsızlık vermemeyi ve kendimi korumayı öğretti.

https://youtu.be/V2NOZKHNG5g