O 50 bin lira yemenlilere atılacak bir bomba parası Bile değil. Onun için hacılar kendini çokta beğenmesin. Oraya gitmişken en lüks Otellerde kalsınlar ki Yemende fazladan 3 garip daha ölsün.
simülasyon ile kişileri hacı yapıp o para ile çocuk okutmak vs gibi hayırlar yapmak daha güzel olur bence . haram zift olsun araplara bu paralar.
inananlar için durumu olanların ömründe bir defa kutsal toprakları ziyaret etmesi gerekir.

Bunu tartışmak mümkün mü. Dinin mantığını sorgulamaksa amaç ona bir sözüm yok.
her yıl ülkeden 4 milyar dolar çıkıyor hac ve umre ziyaretleri için. bu da araplar tarafından kota koyulduğu ve kuraya bağlandığı için böyle. eğer bir sınırlama olmasa belki de 10 milyar doların üzerine çıkacak.

peki araplar ne yapıyor bu parayı? amerika'dan silah almak, suud denen kansız orospu çocuklarını lüks içinde yaşatmak için harcıyor.

yani paranızın nereye gittiğini bile bile hac, umre diye kendinizi paralıyorsanız zannetmiyorum ki o ibadetin allah katında bir değeri olsun.
Arabistan da calistigim bir yillik zaman zarfinda sadece ama sadece 3000 liraya hallettigim islem. Ama su an ateistim, sanirim parami bosuna harcadim.
Bir de 3-4 kere gidiyorlar. Hiç düşünmüyorlar mı acaba sürekli gitmek yerine o parayla ihtiyacı olan insanları mutlu etmeyi?
Ayşe teyze hacca gider, Mehmet bey japonya'ya, Tolga bey Amerika'ya falanca kişi Ukrayna'ya, sonuçta yurt dışına çıkışlar ülkenin döviz çıkışına sebep olur evet.

Niyeyse Ukrayna veya Tayland'da kadına , Dubai sahillerinde denize giren, karaiplerde kokteylini yudumlayan ülkenin dövizini yurtdışına akitmış olmuyor...
ama hacca, umreye giden ülkenin dövizini harcamış oluyor.

Çok fena vah vah tüh tüh.
islamın şartı. Olmazsa olmaz yani.
parası olmayan hac farizesini yerine getiremeyecek demektir.
iki haftalık yurt dışı tatili olup da 40 binden aşağı olan var mıdır peki sorusunu akıllara getirir. Bir gecelik bar pavyon ücretinin bin iki bin lira olduğu, yıllanmış bir şarap şişesine aynı şekilde fahiş meblağlar ödendiği halde haccın fiyatını konuşmak art niyetliliktir. Pahalı olmaya pahalıdır ancak diğer abidik gubidik antin kuntin eğlence sanılan sivriltilmis kazıkları da dile getirmek lazım diye düşünüyorum.
Bunu iş olarak yapan insanlar var ve emin olun acentalar vasıtasıyla ticari vizeyle dahi gitseniz 30-35 bine patlar.
Bu arada parası olmayana farz değil! Kesin bilgi yayalım.
(bkz: atma ziya)
sikim yardımınızı daha başka bişey yok hac görevi esastır. hac görevi yerine getirilir.
çoluk çocuk işi değildir bu allahın emridir.
rahmetli erbakan'ın "Hacca gidenler Yahudiye çalışıyor'' demişliği var.
http://www.hurriyet.com.t...dilere-calisiyor-15705563
suudi arabistan şeyhlerine para lazım tabii. adamlar lüks hayat yaşayacaklar. bizim dedelerimiz annanelerimiz ömrünün sonuna kadar dişinden tırnağından boğazından kesip para biriktirsin. bence süper sistem. suudi arabistan ve şeyhlerinin sırtı yere gelmez.
Din ticaretinin en büyük örneğidir. Karı koca gitseler 100 bin lira. Yok dönerken hediyeydi, günaydın, şeytan taşlamak için 3 taş için 10 dolar vermesiydi derken 110.000 T.L. yi buldu bile.
bence türkler olarak bizim de bir peygamber çıkarma vaktimiz geldi de geçiyor bile.

edit; bak bak bak bak araplar nasıl da çirkef gibi dislike atmışlar sadece bizim peygamberimiz olsun türkler aç kalsın istiyolar.
Kainatın mutlak hakimi ve yaratıcısı yüce Rabbim, haddime değil ama affına sığınarak soruyorum, "ya sen ne yapacaksın bu kadar parayı?"

Neyse benim babaannem zamanında 15 bin liraya gitmişti, şimdiki hacı adayları düşünsün dimi babaanne.
arap yönetiminin dolara yaltaklanması sebebiyle artmış ücret.
ulan hacca gidip arapları zengin edeceğime gider o paraya öğrenci okuturum ve yoksul beslerim..

inanın daha sevap..
Fiyatını geçtim, öyle her 50 bin tl yi veren de gidemiyor zaten. Hac sistemi kuralı. Çoğu kişi sistemde manipülasyon olduğu, torpil döndüğü ve adamı olanın rahatça gittiğinden şikayetçi. Bilmiyorum hac kurası çıkmayanlar öyle diyorlar.
cennete gitmekse paha biçilemez. geri kalan her şey için kredi kartı.
2017 yılında başlığı açıp 50 bin demişler. O zaman dolar falan kaç paraydı düşünün.
Şimdi kim bilir kaç para olmuştur?

Veriyorsun parayı gidiyorsun. Sonra Suudi prensler Bodrum'a lüks yatları çekip mankenlerle takılıyor.
Vay arkadaş vay. Güzel paralar.
Çok pahalıdır. Google earth'den bakarım kutsal topraklara.
aslında çok para sayılmaz.
sonuçta bütün günahların affediliyor, bildiğim kadarıyla tabi.
o açıdan yani cenneti garantilemek açısından 50 bin bi şey sayılmaz.
o paraya dünya turu atılır. bu hacı hocada hiç akıl yok.

https://pratikgezirehberi.com/dunya-turu-fiyatlari/