1. 1.
  başı için ayrı bir türbe, ve gövdesi için ayrı bir türbe yapılan bir şehit. yasin suresinde anlatılan şahıs olduğuna inanılır. hz. isa'nın havarilerinin, havarisidir. türbesi hatay'dadır.
  ... ebegume cici
 2. 2.
  Habib-i Neccar , Ms. 40 lı yıllarda Antakyada yaşamıştır. Roma döneminde antakya halkı putperest olduğu için, Cenab-ı Hak Hz. isa 'ya Antakya halkı için iki resul göndermesini emreder. Hz. isa antakya halkı için 2 resul, daha sonrada bir resul daha gönderir. Resulların halkı irşada devam etmesine ilk inanan Habib-i neccar olur. Antakya lılar bu olaya inanmayarak, resulleri taşlayarak öldürmeye karar verirler. Habib-i neccar uzaklardan koşup gelerek, resullerin doğru söylediklerini ve onlara inanmaları gerektiğini söyler. Burada bulunan putperestler Habib-i neccar 'a bunlar seni kandırmışlar, ya eski dinine dönersin yada ölürsün şeklinde tehdide başlarlar. bu müritler dediklerini yaparak. Habib-i neccar ı öldürürler, Habib-i neccar ın şehit edilmesi ile ilgili bir çok rivayet vardır. Bunların en yaygın olanı ve halkın anlattığı olay şöyledir:

  Habib-i neccar ın başı Silpiyus dağında ayrılır. vücuttan ayrılan baş, yuvarlanarak bugün cami ve türbesi bulunan yere gelir bugün vücudu şehit edildiği mağarada başı ise caminin yanında bulunan türbededir

  Başka bir rivayete göre ,Habib-i neccar kopan başını koltuğu arasına almış, Kur'an dan ayetler okuyarak bir süre dolaşmış ve bugün türbesi bulunan yere kadar gelerek, buraya düşmüştür.
  ... hermia
 3. 3.
  (bkz: Habib-i Neccar Camii)
  ... dalton ana