bugün

malına guvenme kıvılcım alır gider
guzelligine guvenme sivilce alır gider
Ben güzele güzel demem güzel benim olmadıkça
Guzelligin bes para etmez bende ki ask olmasa
cazibe sahibi.
Güzel; iyi olandır.

çerkez atasözü
Hayatimda bir kere bir dolmusta eve giderken rastaladigim, beni kendi inecegi yere kadar hic farkina varmadan surukleyen sadece iyi aksamlar demek icin hic tanimadigim halde butun olabilecekleri goze aldigim ve gercekten de goz goze geldigimde butun bedenimdeki hucrelere kadar sayabilecek bilinc ve ust sarhosluk makaminda bende hasil ettigi asiri heyecanin beni kilitledigi KIZ... guzelligin ne demek oldugunu bir erkegin nasil bir anda yasadigi zaman ve mekandan soyutlanabilip cevresindeki tum mevcudati unutabildigini ve her sey flu ama kendisinin o ekranda net olabildigini o zaman anladim. merak edilebilir belki hemen cevaplayayim. inince ona iyi aksamlar dedim. sasirdi ama sanirim beni anladi ve o da iyi aksamlar diyerek cevaoladi. sonrasini baska bir ilgili entry de anlatayim da daha heyecanli olsun.
GUZEL soz konusu hikayenin musebbibidir bana gore.
insanoglunun "guvenlik, yemek, uremek" gibi temel ihtiyaclarini giderdikten sonra aradigidir. zaten burdan sonra gorecelik kavrami da son buluyor. kimi der; "bi araba aliyim guzel olsun", kimi der; "bi tecavuz ediyim guzel guzel", bazisi der; "adamin bogazini kesiyim, guzel guzel kan fiskirsin yuzume".
guzel olan sey kisiye mahsustur, paylasmak yersizdir.
-berkeceeaan! cok guzel bi konser vaar! gidelim berkeceaan, gidelim!
diye bogrunmeyin cocuga. urkutmeyin hayvani. biribirinize guzelligi empoze etmeyin, birakin herkes kendi guzelini bulsun. kavram kargasi oluyor, ondan sonra papaz oluyoruz.
hayata 1-0 başlama sebebi bir sıfat.
ancak zeka ile beslenmezse ilk yarıdan itibaren mağlubiyete doğru ilerleme ve akabinde açık ara yenilgi sebebi.
nasil desem, tarifi soyle sanirim; dumduz saclar, ay gibi bir ten, acik yesil gozler, ve evet kirpikler, upuzun kirpikler, sana ulasmaya calisirken icine girdigim labirentler bu kirpikler. ufacik bir burun varla yok arasi, nasil bir zerafet bu? iki uzun ince pespembe dudak, minicik bir cene. anlamadim ki? ne diye umutlaniyorum? bu kadar guzelligin benim gibi biriyle ne munesebati olabilir?
Farkedersin ki; bazı güzelliklere sahip olamazsın. Sevsen, mücadele etsen, herşeyden çok istesende olmaz. O güzelliğe sahip olamıyorsun diye isyan etme. Güzelliğin varlığı yetmez mi yaşamaya. Ölüm layık olabilir mi sevmeye. Güzel birşeyi elde edememek çirkinlik değil ki. Sen güzeli seviyorsan, ne kaybeder güzelliğinden; sana yâr olmasın, ellerin olsun. Ve yine güzeli söyler, şiirler şarkılar. Güzelliğe kalkar kadehler. Söylenemez belki en güzel sözler. Güneş gibidir, uzakta; Güzel. Ìyiki varsınız güzel insanlar, güzel şeyler.
çirkin olmayan..
mutlaka bir kusuru olan varlık.
0-1 yaştan gayrısı yalan olandır.
göz ve almak sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur. yani kökü göz alıcı yani gözaldır. sonraları istanbul ağzı bunu güzel yapmıştır. işin ilginç yanı türk lehçeleri arasında bizimkine en uzak iki lehçe olan, başkurt ve tatar lehçelerinde de sözcük ü'yle yazılır. diğer, bize daha yakın lehçelerdeyse ö'yle yazılır/söylenir.
güzel

güzel allah'ım, senden ne gelecekse gelsin;
sen ki, rahmetinle de kahrınla da güzelsin...

(1977)

necip fazıl kısakürek.
bunun ikiye ayrıldığı kanısındayım:

1.mahmut tuncere benzerliği ile konuştukça güzelleşen insan.
1.constantine benzerliği ile konuştukça çirkinleşen insan.