bugün

benzerleri arasında nitelikleri sebebiyle üstün tutulan, beğenilen, önem verilen.
güzide bir bayan ismidir. anlam olarak "en çok beğenilen, favori olan" anlamındadır.
en sacma kız ısmıdır.neden bilmiyorum.
haremde padisahın en sevdigi hatun manasına gelen rutbe. hasekiler arasından secilir.
Teknik direktörlerin yeni keşfettikleri ve ilk on birde yer vermeye başladıkları genç futbolcular için de kullanılan bir sözcük.
taşıyan kızların genelde güzel olduğu isim.
Darmadağın kadınların, darmadağın ettiği erkekler gibi Sevmiştim seni..
(bkz: kucuk iskender)
(bkz: serbest çağrışım)
gözlerime baktığın her saniye için sonsuz teşekkürler. *
Köprülerde ki Avrupa kıtasına Hoş geldiniz tabelasıydı onu en çok heyecanlandıran ve uzun bir zaman sonra görecek olduğu sevgilisinin gözleriydi ona bu hayatı sevdiren.
gözdelerle alakalı son edindigim tecrübeyi huzurlarınızda paylaşmak istiyorum. yaşları büyük olmalarına ragmen yaşlarıyla alakasız hareket edebilen, karakter sorunları çeken aslında o kadarda güzel olmayan kızlardır efendim....dünyadan silinmeleri gelecek hakkında birşeyleri değiştirmez...
denizli'de çamlık caddesindeki kafenin ismi. gayet nezih bir yerdir.
denizli'de camlik ve cinarda bulunan kafedir.genelde tikky mekan olarak bilinir.
ismindeki asaleti bozmak isteyen muzip bir o kadar da mal arkadaşlerı tarafından zamanında közde, köste, gösde gibi varyasyonlara maruz bırakılan zatı muhterem. o da altında kalmamış, hepsine layıkıyla varyasyonlar yaratmıştır. bu manada eğlenmiş, eğlendirmiştir.
Denizli Saraykoy ' de bir pide salonunun ismidir .
cogu film, dizi veya tiyatroda yollu ismi olarak anılır fakat guzel goz dolduran bir isimdir.
gözde isimli bayanlar biraz huylu insanlardır. inatcılardır.
Genellikle ''Özge'' ismi ile karıştırılan isim.
--spoiler--
inatcılardır
--spoiler--

evet o benim.
(bkz: ben)
benim lugatımda imkansız bir durumu simgeleyen,aklıma düştüğünde bazen acı da veren ama benim için en anlamlı olan isimdir.
hemen hemen her meslek dalında isim olarak kullanılan hede.Mesela gözde ajans,gözde döner,gözde kuaför v.s
bugün doğumgünü olan canım yeğenim.
önemli bir kimsenin beğendiği kadın.
GÖZDE Türkiye'de en çok kullanılan 163. isim (... 161. cemal, 162. savaş, 163. gözde, 164. yunus, 165. oktay, ...). Ülkemizde yaklaşık her 775 kişiden birinin adı GÖZDE ve ismin yaygınlık oranı binde 1.29.

GÖZDE adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:35 itibariyle yaklaşık 92,782 kişinin isminin GÖZDE olduğu ve GÖZDE isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1533 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

GÖZDE isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda GÖZDE yaşadığını tahmin ediyoruz.

GÖZDE Türkiye'nin en yaygın 163. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 163. ad ise Singh ismi. GÖZDE adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 161. Joan 162. Sandra 163. Singh 164. Kent 165. Sarah isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
şimdi bir kere gözde'ler sümeyye'lerden, şaziye'lerden, sakine'lerden güzeldirler, en başta bunu kabul etmek gerekir. daha sonra bir gözde üniversitede takım elbiseyle dolaşan erkekle çıkmaz, çıkamaz çünkü bir berk giymez takım elbise veya bir tolga takım giymez, müslüm'dür takım giyen veya hayri'dir, yakışmaz gözde'ye, gözde'dir o büyük düşünür. sonra kaşardır genelde bunlar. eğlenilecek kız diye tabir edilip evlenilecek kızlardan daha evvel evlenirler, bu durumdan kaynaklı emine'ler, fatma'lar uyuz olurlar gözde'lere.. ayrıca bir erkeğe yüzlerini göstermeden rukiye'mi yoksa gözde'mi diye sorudğunuzda tereddütsüz alacağınız cevap: rukiye bacımdır olucaktır bu bakımdan da şanslıdırlar. hadi yine iyidirler.
berbat bir kız ismi, iğreniyorum.