bugün

gönül bağı ile bağlı olunan bir insandan uzun süre ayrı kalınsa bile duygularda bir değişme olmayacağını düşündüren bir sözdür.
tersi için; (bkz: gözden ırak olan gönülden de ırak olur)
(bkz: göz görmeyince gönülün katlanması)
eğer gerçekten seversen yaşayabileceğin bir durumdur yoksa tersi yani "gözden ırak gönüldende ırak olur" lafı daha doğrudur.
doğru olan önermedir.
Restoran veya yemekhane gibi ortamlarda eğer mutfak hijyeni yoksa herşeye rağmen yemek yememizi sağlayan durumu özetleyen güzel bir cümledir.
doğrudur.yaşayarak öğrenilebilir...
(bkz: midye dolma)
ancak arada aşk olmayan ilişkilerde doğruluk payı olan bir deyimdir.

oysa gerçekten gönül ve zihin bağıyla bağlıysanız ve aşıksınız, göz görmedikçe acı dinmez, çoğalır, artar. özlem dayanılmaz hale gelir ve ömür boyu sızlar o yara.

http://twitter.com/#!/cem_sanci/status/27823654181
ataların bile zaman zaman birbirleriyle tartıştıklarını gösteren söz. tahminimce bir atanın;

"gözden ırak olan gönüldende ırak olur siktir et o kızı, unutur gider seni oralarda."

demesi üzerine, sevgilisi erasmusla yurt dışına giden ve bu lafı sindiremeyen, duygusal ve bir o kadarda hazır cevap diğer atanın uydurduğu söz.

iyikide vermiş ağzının payını.

nooldu ilişkileri nasıl gitti bi bilgi belge yok elimizde ama bence; iki gönül bir olunca samanlık seyran olur sözünüde aynı atanın söylediğini umut ediyorum.

edit: gözden ırak olan gönüldende ırak olur diyen ata haklıymış lan.
(bkz: uzak mesafe ilişkisi)

katlanmaz. unutur, soğur
yani,
yanlış önerme, öyle olsa şu bakınızdaki ilişki türü yürürdü yada herkes tarafından desteklenirdi. * *
göz görmeyince gönül daha çok huzursuz olur, katlanmaz.

ı ıh olmamış, yanlış önerme.
mevlana nın bir sözü gelir aklıma:

"dediler ki; gözden uzak olan gönülden ırak olur. dedim ki; gönüle giren gözden uzak olsa ne olur?"
şurda vurgu yapılan durum

http://inciswf.com/kk-1212324324.swf
öyle, gönülden gönüle giden yol bakışlarla örülüdür.
Gözden ırak olan gönülden de ırak olur la kapışandır. Hangisi doğrudur bilinmez.
Katlanır katlanmasına da içi içini yer görmüş kadar olur yani.
böyle kat kat olur. Ali Ağaoğlunun plazalari, dubaideki oteller gibi olur. eveeet.
yalanın daniskası olan sözdür. sevdiğin bir insanı görme bakayım 2 ay gönlün katlanıyor mu..
Bana göre hava hoş kendi bilirdir.
cappy'nin yeni reklamı olabilir. içinden çıkmayan şey kalmadı amk.
Gözler ararken katlanan gönülün ben tamnk.