1. 1.
  hogwarts buyuculuk okulu, gryffindor bolumunun kurucusu olan kisidir. salazar slytherin le ciddi anlasmazliklara dusmustur.
  2 ... painkiller
 2. 2.
  (bkz: hogwarts)
  1 ... devedikeni
 3. 3.
  seçmen şapka aslında kendisinindir.
  ... anything is possible
 4. 4.
  ismi son derece fazla geçmesine rağmen, ne yapmıştır, özelliği nedir asla bahsedilmez. hufflepuff (veya nasıl yazılıyorsa) veya ravenclaw hakkında bile daha fazla bilgi vardır. sadece cesur diye bu kadar ön plana çıkmaz ya bir insan. klasik hollywood tarzı orta çağ sovalyesi tipindedir. uzun sarı saçlı falan.
  1 ... regulus
 5. 5.
  cesaretiyle ünlü hogwarts kurucularındandır. bina rengi altın rengi-kırmızıdır. cesaretli öğrencileri yetiştirme kararı aldığından, seçmen şapka cesaretli çocukları bu gruba ayırır. meşhur şarkıları şöyledir;

  yiğittir gryffindorun çocukları,
  nah yürekleri mangal gibi!
  1 ... patibis
 6. 6.
  salazar slyterin ile aynı şatoda büyümüştür.
  ... kewell the wizard of oz
 7. 7.
  (bkz: godric s hallow)
  ... kewell the wizard of oz
 8. 8.
  godric gryffindor heybetli, kızıl saçlı ve yeşil gözlü olup kendi döneminin en büyük büyücü düellocusuydu. biçim değiştirmede özellikle uzmanlaşmıştı. binasına cesur ve sadık öğrencileri almıştır. seçmen şapka aslen ona aittir. ve cincüce yapımı kılıcını bu şapkanın içine saklamıştır. kılıcı ise en cesur gryffindorların ihtiyaç anında çıkartabildikleri bir şeydi. ayrıca dört kurucu arasından soyundan gelenlerin açıklanmadığı tek kişidir.
  1 ... selia
 9. 9.
  kankası salazar kadavra lanetini bulduğu zaman bu adam kılıç kalkancılık oynuyordu.
  2 ... hufflepuff
 10. 10.
  cüceler tarafından yapılmış, uzun süre kayıplara karışmış, 12 yaşındaki harry sırlar odasında basilisk ile mücadele ederken seçmen şapka tarafından harry'ye sunulan efsanevi kılıcın sahibidir. harry'nin basilisk ile giriştiği kavganın sonucunda kılıç basilisk zehrini emmiş ve yer yüzünde yok edemeyeceği hiç bir şey kalmamıştır.
  2 ... gnrdelisi