1. 11.
  ahlak kaidelerinin çöküşü ve buna müteakiben evlilik öncesi yaşanan cinsel birleşmelerle heyecanı ve özelliği sıfıra indirgenen gece.
  3 -2 ... ayyash07
 2. 12.
  en yakın arkadaşımıza "Kaleyi görünce vur!","öldürme hatunu" şeklinde tavsiyelerde bulunduğumuz, evliliğin ilk gecesidir.
  6 ... hellzone
 3. 13.
  tamamen saçma bulduğum aptalca bir tabudur.
  5 -8 ... efsaneazad
 4. 14.
  geleneklerimizde var olan, hacıları * tarafından alaylı bir moral vermek gerektiren, kızın bakire olmaması durumunda kötü kadın * * tarafından boşanmaya kadar gidebilecek durumdur. böyle bir durum olursa ketçap iş görür. zaten kötü kadın profesör değildir heralde *
  3 ... kirazincekirdeginiyiyencocuk
 5. 15.
  bayan ve erkeğin evlendikleri ilk gece için kullanılan tabir. zamanında herkes kendini eşine sakladığı için ayrı bir önemi varmış. bayanların bekareti o gecenin sabahında tescillenirmiş. olayın bu kısmının ne kadar doğru olduğu malum. ancak günümüz evliliklerinde bu gecenin önemi azalmıştır. zaten gerek de yoktur. iki gönül birbirini seviyor ve tamamlıyorsa yerim gerdeğini.
  7 -2 ... venusss
 6. 16.
  içinde bulunduğumuz zaman diliminde gerdek formalite maçıdır. gruptan çıkmayı garantileyen iki takımın maçı.
  4 ... moltisanti
 7. 17.
  Düğün gecesi kızın babası damatla dalga geçiyormuş. Sen Kayseriler gibi ilk gecemi gerdeğe gireceksin yoksa Karadenizliler gibi bir gün sonramı gerdeğe gireceksin. Damat cevap verir; Ayık ol ben Adanalıyım. Birgün önceden gerdeğe girdim.
  7 -9 ... davidnorel
 8. 18.
  tam bir ilkel sözcüğü. hala bunu lugatlarında kullananlar var amına koyim.
  yok ilk gece, yok heyecan, ayyy.

  gerdek veya gecesi mi kaldı lan?
  1 -5 ... prematurekul
 9. 19.
  kelime anlamı olarak; yeni evli çiftler için kız evi tarafından yapılan çadır. çadırın eşyası ve kurulumu kız evi tarafından yapılırdı. bir nevi evlenen çiftin ayrı eve çıkmasıydı. çünkü orta asya türk boylarında günümüzde olduğu gibi geniş aile kavramı yoktu, çekirdek aile ön plandaydı.
  2 ... mercurial
 10. 20.
  haydi panpalar gerdege...
  ... hsnakgl