bugün

formülleri bilmeden istediğin kadar gör yalandır. nereden ek çizim yapılır, hangileri eş açıdır bilmezsen görsen neye yarar. ama bunları bilip de yapılamıyosa soru evet orda görme meselesi devreye girer.
bir şeyi Görmek için o şeyi bilmek gerekir ki bu bilgi deneyimle kazanılır. (bkz: Epistemoloji)
geometri görme meselesi değildir abime katılıyorum. geometri çizik atma sanatıdır.
(bkz: ek çizim)
doğrudur.gören insan doğru yerden çizim yapar.ayrıca acaba geometri formüllerini bulan adamlar doğarken yanlarında mı getirdiler yoksa bir üçgene bakınca mı gördüler formülleri, bağıntıları?
çok çözen yapıyor. misal ben. eksi net yapardım lisedeyken baktım çözünce düzeliyor, fule kadar gitti durum. vay anasını dedim. hiç unutmam arkadaşın gözüne takıldı bu artan performansım nasıl masıl derken dedim gözlerimi kısıp bakıyorum şekiller o zaman karışmıyor bak dene dedim. e denedi 15 dakika. uzaktan izliyorum tabi sonra ne oldu bilmiyorum bir daha ders konuşmadı benle.
yarı doğru yarı yanlıştır. geometri görme meselisidir diyen hoca ileri için yol yapmaktadır. önüne zor bir soru gelirse mazereti hazırdır.
-ince gör kamil bak açıdan çek doğruyu
-Ne bu hocam bilardo mu oynuyoruz.
(bkz: çalışırsan yaparsın ama çalışmıyorsun yalanı).
devamında bu da çok soru çözmekle olur denilir ve insan iki adımda geometriden soğutulur.
görme meselesi gerçektir. çünkü aynı geometri bilgisine sahip 2 kişi aynı soruyu aynı sürede yapamaz, yaklaşık sürelerde de yapamayabilir, birinin farkettiği bir yolu diğerinin başka bi noktada yoğunlaşan zihni bir süre görmeyi reddeder ve soruyu boş bırakmak zorunda kalabilir. zihni farklı açılardan sürekli görebilme yetisinin kazandırılması da tecrübe ile olur, sözüm ona yeteneksiz veya öğretemeyen öğretmenlere serzenişte bulunarak değil biraz çabalayarak olur. hele hele "benim kafa basmıyo yeaa buna" söylemiyle hiç bir şeye ulaşılamaz.
burada ekleme yapma gerği hissettim bir an. görme meselesi olan kısım aslında basit bayağı diye tabir edilen öklid geometrisidir. esas geometri ki bunlardan bazıları: analitik geo
diferansiyel geo
hareket geo
projektif geo
bunlar ise sadece formule dayalı bilmeden istersen teleskop ile bak yinede göremeyeceğin geometrilerdir.
bakmak yetmiyoru ekleyen öğretmen sözüdür.
bi de bulmaca gibidir şeysi de.
ah keşke onlardan ibaret olsa da o geometri görmesi kalsa.
(bkz: teğet)

(bkz: hissetmekle alakası var)
"coğrafya'da enlem konusunu bilen coğrafya'da zorlanmaz" diyen hocanın, birlikte takıldığı meslektaşının sözüdür.
yalan olmayan önerme. harbiden geometri dediğin şey görme meselesidir. ama bu görme olayı öyle kişiye gökten vahiyle inmiyor tabii. ve bence geometri dersi öğretilmez, yani o kadar geometri dersi gördüm, bana hiçbir katkısı olmadı.

şimdi bunu okuyorsan sevgili sınava hazırlanan kişi, sana sesleniyorum; oğlum alacaksın o soru bankasını bitireceksin. mecbur. başka yolu yok. bitir o soru bankasını gel yanıma, hala göremiyorsan pisagor'a küfredelim beraber. ama önce bitir onu. tamam?

ha bir de ikizkenar üçgeni görünce diki indir, çekinme, indir. geometri sorularının yarısı da bundan ibarettir.

geometri yüzünden kaç kere teşekkür alamadım lan ben, hey gidi... tüm bu dertlerden arınmış eşit ağırlık öğrencisi bildirdi.
çoğunlukla pratik mesesledir geometri . ne kadar çok ve farklı soru çeşidi çözerseniz o kadar geliştirirsiniz kendinizi. sonuç olarak ta zekanız da öğrenme hızınızı etkileyen bi faktör olarak önemlidir.
kısmen doğrudur.kitapçığı yan,ters çevirip şekle bakma girişimlerinden sonra çözdüğüm sorular bunun kanıtıdır.
Bu derste başarılı olamayanların başarısızlık sebeplerinden biri olarak gösterdiği unsurlardan biridir bu unsura sahip olunmadığı için elden birşey gelmeyeceğini vurgularlar israrla.
kimine göre görme kimine göre girme meselesidir. (bkz: işte böyle sözlük)
--spoiler--
lan ben miyopum demek ondan şeyolmuş.
--spoiler--

gerçi yalan denmiş ama... doğru demek ki.
bakmakla görmek arasındaki farktır geometri.
yalan değildir arkadaş soruların çoğu basittir bir iki teoremle tüm soruları çözebilirsiniz.
birkaç basit formülü bilip çizgi çekmeyi bilmek en azından ygs+lys'de kişiyi kurtaracağı için yalan olan önerme.
görünce de yapılamıyo. lanet olsun.