bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  secim zamanı soylemlerındendır.
  (bkz: gene laf)
  5 ... painkiller
 2. 2.
  ceza evlerinde yer kalmayan bir ülkenin ürettiği akıllara zarar çözüm. bir de hediye olarak verilir bir kısım insandan bir kısım insana (bkz: bok var)
  3 ... scarlet
 3. 3.
  genel af
  gene laf
  demiştir can baba bir şiirinde
  1 ... dede korkut
 4. 4.
  Türkiye ilk genel af ile 7 ocak 1922'de tanıştı. Toplam dört sayfadan oluşan yasa ile cezalarının üçte ikisini tamamlayan mahkumların kalan cezaları affedildi. Bunu 1923 ve 1924 afları izledi. 1933 yılında Cumhuriyetin 10. Yılı, 1960 yılında 27 Mayıs ihtilali ve 1974 yılında Cumhuriyetin 50.yılı nedeniyle yapılan dört başı mamur aflarla birlikte tam 10 genel af niteliğinde af ve 4 genel affa ek yasa çıkarıldı. 2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesine dair yasalar da buna eklendiğinde neredeyse 6.5 yılda bir genel af çıkarılmış Türkiye'de.

  1921 yılında çıkarılan "Hıyaneti Vataniye Kanunu", 1924 yılında çıkarılan "Sarhoşluk Veren Şeylerin Önlenmesi Kapsamındaki Kanun", 1929 yılında çıkarılan "Kabahatlerin Affı", 1940-41 yıllarında çıkarılan "Depremde Yararı Görülen Mahkumların Affı", 1944 yılında çıkarılan "Müttefik Devletlerin Tebaasında Bulunan Mahkumların Affı", 1957 yılında çıkarılan "Ateşli Silahlara ilişkin Af", 1976 yılında çıkarılan "Şoför Affı", 1977 yılında çıkarılan "Haşhaş Ekicilerinin Affı" gibi çeşitli tarihlerde çıkarılan ilginç afların yanısıra Türkiye, 1954, 1958 ve 1973 yıllarına üç kez çıkarılan Orman Suçlularının Affı, 1946 ve 1999 yıllarında iki kez çıkarılan basın suçlarına ilişkin aflarla tanıştı.

  istatistikler genel afla salıverilen suçluların yüzde 23'ünün tekrar suç işleyerek cezaevine döndüğünü ortaya koyuyor. Aflar cezaevlerini boşaltıyor ancak çok kısa sürede yeniden doluyor. 22 Aralık 2000 tarihinde yürürlüğe giren Şartla Salıverme Yasası'ndan sonra 68 binden 45 bine düşen cezaevi nüfusu, 2002 verilerine göre yeniden 60 binin üzerine çıktı. *
  ... italiano
 5. 5.
  dağdaki hayvanı aramıza katılması amacını güden, değişik bir türevi olan ve kamuoyunda rahşan affı olarak da bilinen versiyonu da vardır. bu af içerdekini aramıza katmıştır, ab tarafından istenen ve gündeme gelmesi an meselesi olan af ise dağdakini aramıza sokacaktır. neyiz lan biz toplum olarak? rehabilitasyon merkezi mi? bırakın dağdaki dağda kalsın tepesine inecek mehmetçik balyozu altında versin canını.
  1 ... kara hilal
 6. 6.
  kamu davasını, hükmolunan cezaları ve mahkumiyetin bütün neticelerini ortadan kaldıran aftır. (bkz: özel af)
  ... tatlı su levregi
 7. 7.
  abd'lilere göre türkiye'deki pkk sorununu çözecek bir adım. bence daha etkili yöntemler var ama söylersem ayıp olur.

  http://www.milliyet.com.t...07/09/16/son/sonsiy02.asp
  1 -1 ... gmail notifier
 8. 8.
  ayıptır.

  düşünün ki benim annemi, babamı öldürmüş ya da minicik kızıma tacizde bulunmuş bir insanı affetmek devlete mi düşmüştür? o tacizciler, katiller genel afla çıkınca suçlarından arınmış mı olacaklardır? aynı haltları bir daha yememe garantileri var mıdır?

  ayrıca hapishanelerdeki doluluk oranını artırmak için yaptırımları artırmak, cezaları ağırlaştırmak ve bu sayede caydırıcı olmalarını sağlamak, yeni hapishaneler inşa etmek gibi yollar dururken genel af bahanesine sığınılması adalet kavramı içinde değerlendirilemez.

  ama işte burası türkiye derler ya o hesaptan her şey beklenir. bir gün genel af çıkar, öbür gün katiller milli kahraman ilan edilirler. "farklı görüşlere saygı duymak" adı altında bebek katilleri, bölücübaşları sokağa salınır.

  (bkz: adaletin bu mu dünya)
  ... falso
 9. 9.
  an itibariye 115 binden fazla tutuklu ve hükümlüyle dolu cezaevleri, türkiye'de yaşadığımız düşünüldüğünde bir şekilde suçsuzluğunu kanıtlayamamış insanların da çokça bulunduğu yerlerdir. Bununla birlikte kamu vicdanında ve tanrı katında ağır mahkumiyetler alacağını düşündüğümüz davranışlar, yaptırımlar sergileyen birçok zevat da elde ettikleri tüm imkanlarıyla normal yaşamlarına sokalarda ve evlerinde devam edebilmektedirler.Genel Af aslında yaygın kanıya göre suçluları sokağa salmak demek değildir. ceza kanunu ve infaz kanununda son yıllarda yapılan ceza artırıcı ve engelleyici olduğu düşünülen değişikliklerin çoğu tersi bir işleyişle cezaevlerinin dolup taşmasına da zemin hazırlamıştır. Uzlaşmaya tabii ve etkin pişmanlık hükümlerinin yer aldığı suçların kapsamının genişletilmesi, kamunun cezalandırma ısrarında mümkün olduğunca somut dayanaklar araması, husumet önleyici tedbirler ve girişimler geliştirilmesi umulur ki yine kamunun ve toplumun daha fazla yararına olacaktır.
  2 ... arkaik
 10. 10.
  af 3. dünya ülkelerinde görülen ilkel popülist demode gereksiz ve vicdansız hukuku içine sıçma eylemidir. modern dünyada asla gözükmez.
  daha dün bir "dahşan" affıyla çıkan katil eski karısını 7 kurşunla öldürmüştür.
  -1 ... klauss