bugün

Sözlük yazarlarının bilgilenmesi amacıyla Allah rasulunden (sas) bir söz bırakmaktır.
görsel
her acı ,bizden bir şeyler koparır. kopanın yerine sabır koyarız.
El kahkahatü mineş şeydan, vet tebessümü minallah.

kahkaha ile gülmek şeytandan, tebessüm etmek allahtandır.
"kişinin namazı ve orucu sakın sizi aldatmasın. onun dinar ve dirhem ile olan ilişkisine bakın"

meali : kişinin ibadetlerine değil para ile olan ilişkisine bakın. menfaat ve para imanın bile önüne geçer demek istiyor peygamberimiz.
“Ne mutlu fitneye karışmayana, ne mutlu fitneye maruz kalıp da sabredene!” (Ebu Davud)
Ebu Hureyre'den (r.a.)
Allah Resulü'nün (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Fırat nehri (suları gitmesi sebebiyle) altın bir dağı meydana çıkarmadıkça Kıyamet kopmaz. insanlar onun için savaşacak ve her yüz kişiden doksan dokuzu öldürülecektir. Onlardan her bir kimse: Keşke kurtulan ben olsaydım! diyecektir."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 5152
hadislerimi sakın ola yazmayın.

(bkz: ebu hureyre) bu yüzden de ebu hureyre hiç bir hadisi yazmamıştır. kendisinden 350 yıl sonra gelenler yazmaya başlamıştır. binlercesi bu yüzden uydurmadır. milyon tane hadis olabilir mi?

misal denir ki ; peygamber çok susardı. peki. milyontane hadisi nasıl açıklayacağız? demek ki susmuyordu. milyon tane (7) hadis olabilir mi? hangisi yanlış? susuyormuy du? susmuyormuy du?

(bkz: kuran ı kerim)
görsel
görsel
görsel
"Keşke şöyle yapsaydım; o zaman şöyle olurdu. deme. "Allah’ın takdiri böyleymiş; O dilediğini yaptı." de. (Müslim, Kader, 34)
--spoiler--
Ashabı kiramdan bazıları Rasulullah'a sordular ve dediler ki: "Ya Rasulallah(s.a.v)! Bu kesilen kurbanlar nedir?"
Rasulullah şöyle cevap verdiler: "Atanız ibrahim Peygamberin sünnetidir."
"Bizim için bunda ne gibi faydalar var?" dediler.
"Yününden her kıl için bir iyilik ve sevap vardır." buyurdular.
"Yününden mi?" Diye sordular.
Efendimiz; "Evet yününden her kıl için bir iyilik ve sevap vardır" buyurdu.

(El-Hakim sahih bir isnadla: Zeyd b. Erkam'dan.)
--spoiler--

bayramınız mübarek olsun.
sadakallahülazim...
görsel
Buda benden olsun.
Ebû Hüreyre (r.a)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: "Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. adem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı."

cumamız mübarek olsun, sadakallahülazim.
görsel
görsel
Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: "Cehennemliklerden iki sınıf vardır ki, ben onları görmedim (ileride görülecektir).

Birincisi; yanlarında bulunan öküz kuyruğu gibi kırbaçlarla halkı (haksız yere) kırbaçlayan (zalim) kimselerdir.

ikincisi ise giyinmiş çıplaklardır (kalçasını oynatan, salınarak yürüyen, ince elbise giydikleri için göğüsleri kolları ve boyunları açık olan) kadınlardır. Bunların başları salınan deve hörgücü gibi kadınlardır. Bunlar cennete giremezler, onun (cennetin) kokusunu da alamazlar; hâlbuki onun kokusu mesafelerin ötesinden alınır." (Müslim, Libâs 125, hadis no: 2128)
O zaman geldiginde ummetimin erkeklerine evlenmemek daha hayirli olacaktir.
" hadislerin birçoğu uydurmadır ve yalandır. kaynakları çok kuvvetli değildir. kuvvetlidir denilen kaynaklar dahi kuvvetli değildir. birbirleriyle çelişen yüzlerce hadis bulunur. bu yüzden tek rehberiniz kuran olsun. "

superyetenekliajan
“Müslüman; insanların, elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.”
Başkasını kendine tercih etmek ve sahip olduğu şeyleri paylaşmak bâb'ı. (bkz:
görsel
)
Peygamber efendimiz sallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir : şairlerin söylediği sözler içinde en doğrusu ,Lebid'in şu sözüdür : Dikkat edin ,Allah dışındaki her şey yok olacaktır . ( Buhari ,Müslim )
"Cihadın en üstünü zalim sultana karşı hakkı açıkça söylemektir."

(Ebu Davud, Melahim 17; bk. Tirmizî, Fiten 13; Nesâî, Bey'at 37; ibn Mâce, Fiten 20; Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 19, 61; IV, 314, 315; V, 251, 256. Beyhakî, es-Sünenu'l-kübrâ, X, 91; Beğavî, Şerhu's-sünne, X, 65-66)
Gecenin hadisleri

"böyle bir tanrı varken, şeytana ne gerek var?"
robert m. price

''bütün dinler zalimdir, hepsi kan üzerine kurulmuştur, çünkü tümünün dayandığı fikir, kurban fikri, kutsalın intikam duygusunu tatmin için insanlığın boğazlanmasıdır.''
mihail bakunin

"din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır."
napoleon bonaparte

"din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır."
seneca
"Bir grup maymun zina yapan bir maymunu yakalamış ve taşlama cezasını uyguluyorlardı. Onları bu haklı işte desteklemek için ben de taş atarak yardım ettim." (Buhari 63/27)